Beli kukuruz

BANE IVANOV

Član
Učlanjen(a)
9 Mar 2010
Poruka
199
Lokacija
Lacarak
Da li neko ima iskustva sa uzgajanjem belog kukuruza ili bilo kakve informacije o njemu,što se tiče agrotehnike,zaštite,prinosa,itd.Postoji mogućnost da ga sejem na proleće pa bih da se informišem i saznam nešto o njegovim karakteristikama.Svima koji mogu i žele pomoći unapred HVALA!!! :osmeh:
 
Ima reci mislim da je u temi ZP hibridi,prinos za ponos.
Sve u svemu ako hoces cisto beli njiva mora biti izolovana od drugih njiva kukuruza da se ne oprasi sa zutim kukuruzom.Ako hoces za sebe tj za svoje svinje onda ga posej bolje ga jedu svinje.
Mada su sverceri uvek trazili sto crveniji. :D
 
Ja ga sejem već dve godine i zadovoljan sam sa njim. :D
Rodi isto kao i žuti i ista mu je agrotehnika potrebna.
Kao što je N.A rekao stoka ga radije jede. :cao:
 
Kakva mu je cena u odnosu na žuti? Ja sam čuo da je nešto manja. Da li u opšte hoće kamiondžije da ga kupuju? Ovde svako koga ja znam da ga gaji, gaji ga samo za sopstvene potrebe. Ne znam da li da ga i ja posejem knap toliko koliko treba za moju stoku ili da se usudim da posejem duplo više, da ne cepam parcelu.
 
Ja sam do prosle godine gajio beli ZP 74b. Prosle godine je isao kao zuti, pretprosle 20% skuplji a pre jedno 5-6 godina bio je 50% skuplji! Kupuju ga siptari i muslimani iz okoline Novog Pazara. A na veliko ima jedna firma iz Beceja (mislim) i iz Kikinde. Ovi su mene kontaktirali i jesenas ali ja vise ne sejem jer gundjaju ako ima zutih zrna! Ja sam uvek gledao da nema ni na jednu stranu sejan zuti.
 
Znam da je kum sejao 2008me beli kukuruz i prodao odmah sa njive po odlicnoj ceni. :D 2009te poseje 20jutara i nije prodao nista sa njive! Nego ga je na kraju prodao po istoj ceni kao i zuti. 2010te nije sejao ::namigivanje::
 
Mića967 je napisao(la):
Interesuje me dali neko zna koja je trenutna cena belog kukuruza na veliko u zrnu. :ppozdrav:
Zadnje ponude na berzi su bile 25 din+ PDV ali nemam informaciju o realizaciji, ja sam moj prodao još novembra po toj ceni veštački suv.
 
Da li neko ima iskustva sa nehibridnim belim kukuruzom? Negde sam pročitao oglas da ga otkupljuju po 40din./kg Naročito me zanima kakve prinose može da dá.
 
beli nehibridni je osmak, slabo radja, 30% manje nego hibridi i sklon je padanju od oluja jer mu je stabljika slabija. ukusan je za proju i dosta masan pa se projno brasno uzegne posle mesec dana . cuva se u zrnu na klipu i melje po potrebi. U zrnu na klipu se ne menja a kad se otrosi sa nklipa hoce opet da se uzegne.
Mi ga sejemo godinama za svoje potrebe i zadovoljni smo.
609 ns je dosta bolji i ne uyegne se tako lako i lepo radja ali ove godine nisam uspeo seme da kupim pa sam opet posejao osmak.
 
30% manje od hibrida? Zaista? Pa to je odlično! Ja svakako i hibridni kukuruz čuvam na kotarci u klipu, tako da me užegnuće ne brine. Nisam čuo za osmak, ovde se spominju "konjski zubi" i "luđak" beli i plavi. Naši stari su gajili i neki smešan crni kukuruz koga već odavno nisam video.
 
Da li bih mogao da dobijem malo semena od vas? Ja ne gajim neke velike količine, tako da mi je i malo dovoljno:)

beli nehibridni je osmak, slabo radja, 30% manje nego hibridi i sklon je padanju od oluja jer mu je stabljika slabija. ukusan je za proju i dosta masan pa se projno brasno uzegne posle mesec dana . cuva se u zrnu na klipu i melje po potrebi. U zrnu na klipu se ne menja a kad se otrosi sa nklipa hoce opet da se uzegne.
Mi ga sejemo godinama za svoje potrebe i zadovoljni smo.
609 ns je dosta bolji i ne uyegne se tako lako i lepo radja ali ove godine nisam uspeo seme da kupim pa sam opet posejao osmak.
 
Ovo je meksičko seme, belo, pljosnato, zbrčkano i veliko preko deset mm. Kasno sam ga dobio pa je posadjen krajem juna, sa nepuna dva meseca ima preko dva metra. To je sve što znam o njemu. Šta mislite da li će stići da baci klip da sačuvam neko seme??


DSC08152.jpg
 
Tesko da ces uspeti u toj nameri,na slici se vidi da taj kukuruz tek treba da izbaci metlicu i svilu a vec je septembar mesec,nije daleko do prvih mrazeva koji ce ga unistiti.
 
Kad sam nestrpljiv.... koliko otprilike treba od bacanja metlice? Možda pomogne miholjsko leto koje najavljuju.
 
Problem je sada sto su noci dosta sveze i bice sve hladnije a za razvoj kukuruza je uz vlaznost i hranljive materije neophodna svetlost i toplota kojih je sve manje kako godina odmice.Da si ga posejao pocetkom juna uz zalivanje(posto je bilo izuzetno suvo leto) verovatno bi uspeo.
 
Nazad
Vrh