Cucurbitaceae (pravila plodoreda u gajenju)

Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.092
Lokacija
Zemun / Novo Selo
Da ne bih postavljao slično pitanje u 5-6 tema, bolje je da otvorim novu.

U ovu familiju povrća spadaju krastavac, tikve, bundeve, tikvice, lubenice, dinje,.... Pitanje za ljude sa iskustvom u proizvodnji, kakav plodored primeniti, čime da odmorim zemlju nakon jedne sezone u uzgoju ovih kultura i nakon koliko vremena(godina) mogu da rasadim ponovo na istoj parceli?

Da li se nešto od ovoga može kombinovati u plodoredu i koliko su one uopšte osetljive tj. da li se neke mogu rasađivati 2-3 sezone na isto mesto :ppozdrav:
 
Plodored nije moguce primenjivati u plasteniku ali na otvorenom mozete ,ja konkretno radim
1.djubrenje stanjakom-paradajiz,paprika,krastavac
2.kupusnjace(karfijol,plavi kupus,kelj,keleraba....)
3.salata,blitva ,persun,rotkvice......
Pa onda ispocetka :cao:
 
topalovic je napisao(la):
Plodored nije moguce primenjivati u plasteniku ali na otvorenom mozete ,ja konkretno radim
1.djubrenje stanjakom-paradajiz,paprika,krastavac
2.kupusnjace(karfijol,plavi kupus,kelj,keleraba....)
3.salata,blitva ,persun,rotkvice......
Pa onda ispocetka :cao:

topaloviću majstore, hvala na odgovoru ali malo mi je nejasno (neiskusan pa ne znam ::sramota:spavam:, kad obereš krastavac da li ga seješ/sadiš na istoj parceli (plasteniku) sledeće godine ili obavezno ide tamo gde je bila paprika ili paradajz ?

Da se prebacim na moj slučaj, na istoj parceli bih svake godine rasađivao krastavac (i dinju) pa me zanima da li je pametno tako raditi i ostavljati zemlju da se odmori bez ijedne kulture na njoj do sledećeg rasađivanja krastavca.
 
Kao sto rekoh u nekim slucajevima nije moguce primenjivati plodored ja radim taj trogodisnji pa ne uspevam nekad da ga ispostujem (ali se trudim).Znaci ako je krastavac ili dinja (ista familija biljaka)onda ga sej par godina dezifenkcija zemljista pa premestanje na novo zemljiste a tamo gde si ga sejo djubrenje stajskim djubrivom ili nekim orgaskim pa sledi rekultivacija (sejanje neke leguminoze i odmaranje 3-4 godine)
 
Pozdrav drustvo!

U nekoj brosurici o gajenju povrca imam .. Gajenje povrca u plodoredu''
Samo da nadjem, postavljam. :cao:
 
Kurkela je napisao(la):
Pozdrav drustvo!

U nekoj brosurici o gajenju povrca imam .. Gajenje povrca u plodoredu''
Samo da nadjem, postavljam. :cao:

Bravo Kurkela, to se traži :D :ppozdrav:

topalovic je napisao(la):
Kao sto rekoh u nekim slucajevima nije moguce primenjivati plodored ja radim taj trogodisnji pa ne uspevam nekad da ga ispostujem (ali se trudim).Znaci ako je krastavac ili dinja (ista familija biljaka)onda ga sej par godina dezifenkcija zemljista pa premestanje na novo zemljiste a tamo gde si ga sejo djubrenje stajskim djubrivom ili nekim orgaskim pa sledi rekultivacija (sejanje neke leguminoze i odmaranje 3-4 godine)
:ppozdrav:
 
preuzeto:>
25zlemg.jpg

2rn8oas.jpg

210gklk.jpg




Tema spojena tibor.danji nema ljutis P.S
 
futurefarming je napisao(la):
Tibore, prava stvar :ppozdrav: ne znam zašto dinja stoji prazna i horizontalno i vertikalno :sta:

Ako nije tajna, odakle je preuzeta tabela? :cao:
http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:sBYUQMX03pMJ:inovatori.hrvatska.com/plodored.pdf+sadnja+graska&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEESii6CFLg7xLb7Q65BRCFrZ2WaBvZ5B2S6movGB-KsMh64lCZBZRmLj6oOFx0zLplPeYXdsrM4zNHj5d6akTuRbbsIEzRAflKX62uUYmOnNgzWqe3Dk_yM7GhIjJMwEvWGIHe_hn&sig=AHIEtbScio5k5Tsh0bLVXMOe8eeSnBszTQ
http://www.youtube.com/watch?v=8aRor905cCw :D
 
Evo vec razmisljam sto da sadim sledece godine.Od ove sam uglavnom zadovoljna.Postovala sam plodored i dobre i lose susede.Ali nisam nasla nesto o bamiji i koji su njeni zahtevi/gde se seje,pored cega/Ako neko zna nesto o njoj, molim neka napise.
 
Bamija se sije direktno počev od 01.06. Može se saditi i presadnicama. Nema velikih zahtjeva za vlagom. Razmak oko pola metra između sadica. Inače treba dosta visoke temperature tako da kod mene (sjeverna hrvatska) poneka ima godina kad uspije - kao ova sada ili ne uspijeva - kao prošla. Isprobao sam Clelmson Spineless, Burgundy red, te cow horn i još neke nepoznate sorte. Nekako sam se odlučio za red burgundy jer je bila najrodnija i dosta je duga te se ne stvrdne brzo. Nažalost je duplo tanja od Clemson ali se Clemson brzo stvrdne pa je treba redovito i brati kada je još malena i ne prelazi 5-6 cm, dok Burgundy može biti dugačka i 10 cm. Cow horn je zanimljiva jer naraste i do 15 cm vrlo krupna i može biti upotrebljiva, ali mi nije bila baš rodna tako da ću još ove godine malo probati još jedanput sa njom nekoliko sadnica. Ove godine ću sijati direktno, a do sad sam stalno radio preko presadnica. Inaće treba paziti na uši jer je vole, a nekih drugih štetnika nisam primijetio. Uši je znaju napasti poćetkom vegetacije a to sam rješavao sa mospilanom. Berba mora biti svaki ili svaki drugi dan.
Eto, ako te još šta zanima pitaj.
 
Nazad
Vrh