Razne mere za površine zemljišta

Katastarsko jutro je 16 kvadrata,a veliki lanac 22 kvadrata,i veliki lanac dođe 1,375 kj.:ppozdrav:
I Slovaci u Gložanu govore u kvadratima, tj. jedno jutro ima 16 kvadrata. Ja na primer imam jednu njivu koja ima 10 kvadrata, i uvek mi je lakše tako da kažem nego 0,625 jutara :haha:
 
Vala u mom kraju lancima ne mere nego vezuju bikove i krave :D
Salzem se sa skoro svim razmerama osim one sto se tice DULUMA, kod nas je dulum 16 ari, sto znaci da u hektaru ima 6 duluma i 4 ara.
 
ne kaze se "DULUM" vec "dunum" i ako te bas zanima jedan dunum je 1000m2.
 
Svaka cas, kod vas je mozda tako, ali na jugu srbije "dulum" je 16 ari i in kvadrat vise ili manje.
 
Katastarsko jutro ili ral zemlje je jedno te isto sastoji se od 1.600 čhv ( četvorni hvati) a 1 čhv=3.5967m2, jutro ili ral je 1 jutro=1600 četvornih hvati (cca 5755m2):cool:
 
Interesantna rasprava. Slažemo se svi da je samo hektar kompaktibilan sa SI merama, ali iz navike dugo ćemo još govoriti u katastarskim jutrima, lancima, dulumima. Zavisno od mesta do mesta i navike.

Na kraju krajeva ni mera za brzinu km/h nije u SI sistemu, ipak su table za ograničenje brzine izražene u km/h. Kad naletite na radar, policajac neće reći da ste vozili 20m/s, što bi bilo u skladu SI, nego 72 km/h.
 


Stare mjere za površinu



  1. Kvadratni hvat (hv) = 3,59665 = 3,6 m[SUP]2[/SUP][SUP][1][/SUP]
  2. Katastarsko jutro (kj) ili ral = 5754,64 m[SUP]2[/SUP] = 1600 hv[SUP]2[/SUP][SUP][2][/SUP]
  3. 1 hektar = 2780 hv[SUP]2[/SUP] = 1,7377 rali[SUP][1][/SUP]
  4. 1 lanac = 7193,3 m[SUP]2[/SUP][SUP][1][/SUP]
  5. 1 dunum (dulum) = 1000 m[SUP]2[/SUP][SUP][1][/SUP]
  6. 1 dan oranja = 4000 m[SUP]2[/SUP][SUP][1][/SUP]
  7. 1 motika zemlje = 800 m[SUP]2[/SUP][SUP][1][/SUP]
  8. 1 ralo = 1600 m[SUP]2[/SUP][SUP][1][/SUP]
 
Da li neko ima onaj sestar za premeravanje njive, tj uvratina uglavnom? Hteo bih da pravim, cuo sam da se sa njim lako i brzo radi
 
To je prosto napraviti šta tu ima . 2 drvene letve spojene pri vrhu vijkom , i jedna mala letvica . Sve spojeno u obliku slova "A" . Jedan krak je malo produžen iznad gornje tačke dabi se tu hvatalo rukom , Naravno spoji se tako da je razmak krakova u donjoj tački 2m tako je kod nas jer je 1 dulum 1000kvm.
 
Imam traku, ali ovo mi treba da brzo i grubo premeravam uvratine, zbog bacanja vestaka, nije potrebna 100% tacnost. Pravicu ga ovih dana, ako stignem i danas, znaci da bude zahvata do 2m
 
Spominjete taj sestar ,ili slovo A ,za merenje ,ja sam napravio to odavno a prvi put sam video u ovom klipu na 22-oj sekundi se moze videti covek kako nesto premerava.Moj je napravljen na 2 metra,ali od armature 10 ili 12-ke,zaboravio sam....dosta dobra stvar.Samo sa metrom obicnim je naravno preciznije ,imam od 20 i 50m te trakaste kao,ali die beste bi ipak bio onaj tocak koji samo guras i on pokazuje koliko si presao :D.

 
Nazad
Vrh