Koju grupu zrenja i koji hibrid kukuruza sejati za vršidbu

mica967

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2010
Poruka
8.334
Lokacija
Golubinci
Evo otvaram ovu temu jer se kukuruz sve vise vrse u zrnu pa iznesite vasa zapazanja koja je grupa-fao zrenja kod vas najbolje pokazao, kao i sorta :ppozdrav:
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

fao 400 i fao 500 :ppozdrav:
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

Pa zavisi , mislim sve je relevantno i zavisi od vremenskih uslova a i od obrade.Na primer ja sam prosle godine sejao P-88 , D-11 , H-31 setva pocetkom aprila 7-10 , a zetva 7-10 ali oktobra sa vlagom od 15.5 - 17 , e ove godine sam ista semena sejao osim P-88 njega je zamenio N-43 i isti rok setve ali zetva mesec dana kasnije 16-17 novembra i to sa 18-19-20% vlage tako da je sve diskutabilno , naravno da je sigurnije sejati ranije FAO grupe zbog vlage ali je prinos , barem kod mene , daleko veci kada su u pitanju FAO grupe 600-700......... :cao: :cao:
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

Unasem kraju ove godine najbolje prinose su dali Fao 500 i 600 mislim na Jus. :ppozdrav:
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

sumnjam da je fao 600 bio suvlji od fao 400 ili 500 grupe.
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

nije kvaka u tome da bude suvlji.
ako je vlažniji 3% a prinos mu je veći 6%, onda se isplati sejati FAO 600.
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

tarana je napisao(la):
nije kvaka u tome da bude suvlji.
ako je vlažniji 3% a prinos mu je veći 6%, onda se isplati sejati FAO 600.
Pa nisi bas tu posto kod nas za 1% vlage odbili 2.5% - 3% robe
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

Meni FAO 400 i 500 bili oko 16-16.5 vlage ove jeseni a FAO 600 20-22. Bolje malo vise vestackog i sejanje nizeg FAO malo gusce! Tako je razmisljam...
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

Boki-Vl je napisao(la):
tarana je napisao(la):
nije kvaka u tome da bude suvlji.
ako je vlažniji 3% a prinos mu je veći 6%, onda se isplati sejati FAO 600.
Pa nisi bas tu posto kod nas za 1% vlage odbili 2.5% - 3% robe
nije mi namera bila da se detaljno bavim tablicama, već da predočim logiku.
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

Najvise zavisi od god ja i sejem najvise Fao 600 i 700 ali to ja sve za branje nesto malo sejem Fao 500 za vrsidbu
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

toshiba je napisao(la):
Meni FAO 400 i 500 bili oko 16-16.5 vlage ove jeseni a FAO 600 20-22. Bolje malo vise vestackog i sejanje nizeg FAO malo gusce! Tako je razmisljam...

vidiš, kod mene je fao 380 imao vlagu 19%
a fao 600 20%
isti datum setve.
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

Mozda, ali sam ga ostavio do novembra i na 400 i 500 pao na 16 a na 600 bio 20-22
Post je spojen: [time]1293490290[/time]
_________________________________________________
pioneer m34 i f73 imao 15% vlage ( FAO grupa 300)
Post je spojen: [time]1293515517[/time]
_________________________________________________
uz to sve sejano posle 20 aprila!
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

pa ovo je relativna stvar sve zavisi i od područja i od sorte ali mislim da su ranije sorte bolje odnosno FAO-400-500 a može i 600 stim da se malo ranije seje ali opet sve zavisi od godine do godine
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

Moje višegodišnje iskustvo govori da za vršaj treba sejati FAO 400, najviše FAO 500, uz gušći sklop i adekvatnu agrotehniku. Samo tako vlaga polovinom oktobra neće biti preko 20%, bez obzira na način dodavanja azotnih đubriva.
Sve te priče da FAO 600 ima veći prinos od gore spomenutih nisu tačne, jer kada se plate troškovi sušenja, krajnji rezultat bude uvek lošiji...
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

Branko je napisao(la):
Moje višegodišnje iskustvo govori da za vršaj treba sejati FAO 400, najviše FAO 500, uz gušći sklop i adekvatnu agrotehniku. Samo tako vlaga polovinom oktobra neće biti preko 20%, bez obzira na način dodavanja azotnih đubriva.
Sve te priče da FAO 600 ima veći prinos od gore spomenutih nisu tačne, jer kada se plate troškovi sušenja, krajnji rezultat bude uvek lošiji...
ajde ostavi malo prostora za polemiku branko.
nemoj biti tako kategorican.
da ne idemo dalje od prosle kalendarske godine.
imao sam fao 600 s prinosom 58m/kj vlage 14%
i fao 300 s prinosom 43m/kj s vlagom 11%.
JUS i jedno i drugo. nema odbitaka.
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

tarana je napisao(la):
toshiba je napisao(la):
Meni FAO 400 i 500 bili oko 16-16.5 vlage ove jeseni a FAO 600 20-22. Bolje malo vise vestackog i sejanje nizeg FAO malo gusce! Tako je razmisljam...

vidiš, kod mene je fao 380 imao vlagu 19%
a fao 600 20%
isti datum setve.
38-39m/kj i jedan i drugi.
 
Odg: Koju grupu zrenja kukuruza sejati za vrsidbu

Zakljucak?? Ne mozes biti pametan :haha: ja sam ove godine uz bolju agrotehniku vise izvukao iz Fao 400 i 500 nego prosle iz FAO 600 i 700 uz manje vlage sto ukazuje da na isti procenat vlage vise sam dobio na ranije nego kasnije!
 
Nazad
Vrh