Potrebe biljaka za hranljivim elementima

@ Blaza

Juce sam otvorio temu, ''Simptomi nedostatka hem, elemenata"
Pogledaj i bice ti jasno.\
Cepaj VUXAL KALCIJUM, i sve ce biti ok.
Zemljiste je kiselo.
 
Недостатак калцијума се огледа прво на младим вршним листовима биљака тако што постају светло зелене боје и уфрћкају се а листови испод постају наборани.Баш као код тебе.
Jesu to siptomi za kalcijum ali i stres(toplo danju,hladno nocu) isto se ispoljava.A i sva virusna oboljena izgledaju kao nedostatak nekog elementa u zemljistu...
 
Cao svima, imam jedno pitanje. Koliko cesto treba prihranjivati papriku i paradajz posle rasdjivanja na stalno mesto(folijarno i kap po kap)
 
Mi praktikujemo prihranjivanje na svako drugo zalivanje.
Po manju dozu.
Mada ne treba preterivati.
Pre sadnje idemo sa 3* 15, a kasnije kao sto sam gore napisao.
I uz svaku zastitu, prihranjivanje preko lista.
 
zdravo topalovicu,imam jedno pitanje u vezi prihrane paradajza u fazi pre otvaranja cvetova.ja ga trenutno prihranjuem folijarno yarinim djubrivom 14-11-21,a imam i kalcijum i kalijum.hvala
 
zdravo topalovicu,imam jedno pitanje u vezi prihrane paradajza u fazi pre otvaranja cvetova.ja ga trenutno prihranjuem folijarno yarinim djubrivom 14-11-21,a imam i kalcijum i kalijum.hvala
To je odlicna kombinacija sto je koristis,ali po meni ja bih je koristio folijarno a kroz sistem bi na svako drugo zalivanje ubacivao kalijum(jos ako je nitrat),a kalcijum po potrebi mozda na desetak dana jedno tretiranje kroz sistem....Naravno sve zavisi od velicine paradajiza i njegovog stanja u plasteniku.
 
jeste kalcijum nitrat,a velicina paradajza je oko 40-50cm.poceo je da formira cvetove ima ih oko pet po svakom struku inace sorta je uragan i fantom.kazi mi jos nesto dali da mu orezem prva dva tri lista citao sam da je to dobro za bolji napredak biljke.
 
Fina tabela na osnovu koje se lako može izračunati koliko vam treba hraniva za proizvodnju kvalitetnog i zdravog povrća.
Povrtari snimite ovaj post negde za podsetnik :ppozdrav: :ppozdrav:
Biljke iz zemlje uzimaju 2-6% hraniva sve ostalo iz vazduha, to jest 94-98%, e pa sada neka doktor izračuna koliko otrova treba ubaciti u zemlju.
Korišćenjem komposta sa mikroorganizmima, izbegavate bacanje para na kojekakvu hemiju.
 
Fina tabela na osnovu koje se lako može izračunati koliko vam treba hraniva za proizvodnju kvalitetnog i zdravog povrća.
Povrtari snimite ovaj post negde za podsetnik :ppozdrav: :ppozdrav:
Biljke uzimaju hranu iz zemlje, u procentima, 2-6% sve ostalo iz vazduha.
Znači, unošenjem, mineralnih đubriva u takvoj količini, u kojoj smo izneli, samo štetimo biljkama i svojem džepu.

Azotofiksacija molekularnog azota iz vazduha,sledeći je važan zadatak bakterija u zemljištu.Azota u vazduhu ima oko 78 % i neiscrpan je izvor za biljke.
Azot iz vazduha ne mogu biljke direktno koristiti,nego to čine mikroorganizmi.
Razlikujemo: simbiotsku i asimbiotsku azotofiksaciju. Simbiotska azotofiksacija predstavlja značajan vid snabdevanja biljaka azotom iz vazduha putem simbiotskih bakterija koje žive na korenu biljaka.Ove bakterije na korenu stvaraju oštećenja(kvržice) u kojima su smeštene bakterije,a koje su spososobne da fiksiraju elementarni azot.Za ovo su karakteristične biljne vrste iz porodice leguminoza.Rhisobium sp.je bakterija koja ima tu sposobnost,ali najveći deo azotnih jejedinja stvoren na ovaj način postaje pristupačan za biljke tek kada se završi vegetacija biljaka, koju parazitiraju ove bakterije
 
Malo je diskutabilno ovo od 2 - 6 % iz zemlje.
Neka neko proba da ne unese stajnjak u zemlju, ili vestacko djubrivo.
Ako se samo na hranu iz vazduha oslonimo lose cemo se provesti.
Ovo govorim iz prakse, ne kazem da to nije istina, samo je malo teze ostvarljivo.
 
Malo je diskutabilno ovo od 2 - 6 % iz zemlje.
Neka neko proba da ne unese stajnjak u zemlju, ili vestacko djubrivo.
Ako se samo na hranu iz vazduha oslonimo lose cemo se provesti.
Ovo govorim iz prakse, ne kazem da to nije istina, samo je malo teze ostvarljivo.
Ovde mi je izbrisano 3/4 teksta gde je sve lepo objašnjeno.
 
Sta mislite o FitoFert Kristal 19:19:19 +1MgO+ME i o YaraFerticare 28:8:16 za prihranu paradajza u fazi do cvetanja eventualno do zametanja plodova? Sta je bolje od ovo dvoje ili mozda nesto trece? Kako se koristi u sistemu KPK, koja doza recimo u 10litara vode, ide toliko grama prihrane i tih 10lit je dovoljno za koliko biljki za koliko dana. Hvala..:ppozdrav:
 
Ova dva đubriva se puno razlikuju, prva kombinacija je dobra ako su biljke dobre i lijepo izgledaju, ako su biljke loše i zaostaju u rastu onda je bolja druga kombinacuja. Doza u 10l vode opet zavisi od biljke, ako je biljka loša onda za brži porast ide kombinacija broj2 i maksimalno 20gr đubriva na 10l vode, ako je biljka dobra onda kombinacija broj 1 i 10gr na 10l vode. Što se tiče doze po biljci to sad zavisi i od stanja biljke i od džepa koliko je dubok i dali je pun ili je prazan, ako još ne cvjeta dnevno mu treba oko 0,2-0,3gr po biljci.
 
Nazad
Vrh