Potrebe biljaka za hranljivim elementima

Topalović.
Po čemi si zaključio da ima višak azota a manjak kalcijuma.

JuRa
Pokidao sam mu rod i tić na prvom listu i prvi list, ina slabim strukovima sam skidao rod i na drugom listu.
 
Joj u nekoj sam zurbi pa tek sad videh post ,pa kad krastavac ima visak azota on se manifestuje zutilom rubnih delova lista krastavca,ali iz iskustva znam da i kalcijum tako se slicno pokazuje kad nedostaje
 
Jeste sve to ali i nedostatak magnezijuma se isto manifestuje. zato kada prskate krastavac obavezno ubacite i magnezijum,a calcijum sada moze i kroz kap.:ppozdrav:::prica::
 
I ja sam mislio da je višak azota onaj žuti rub lista, a skoro sam 100% siguran jer sam mu prošle nedelje da bi ga malo pogurao dao dvije jake doze azota.
 
Ima li neko odgovor zašto mi je dosta bolji krastavac u niskim plastenicima nego u visokim.


2r26gie.jpg
 
Ja sam koristio to đubre rezultati su dobri. Sada koristim fertikare i gren grin, fertikare je malo skuplie.
 
Folijarno ide 20-30g u 10l vode a doziranje sitemom kap po kap ja radim 1g na 1ar povrsine jednom nedeljno.
Topalović.
nešto mi nije jasna ta tvoja doza kroz sistem, ili ti daješ malo ili ja mnogo. Koliko je kvadrata 1 ar? Ja krastavcu posle pete berbe dajem 1gr po jednoj biljci dnevno. Tako mi je pisao recepturu menadžer Yara đubriva.
 
Topalović.
nešto mi nije jasna ta tvoja doza kroz sistem, ili ti daješ malo ili ja mnogo. Koliko je kvadrata 1 ar? Ja krastavcu posle pete berbe dajem 1gr po jednoj biljci dnevno. Tako mi je pisao recepturu menadžer Yara đubriva.

Jedan ar = 100 m2 1 gr na 1 ar računica nikako ne štima ja stavljam 1% u vodu za zaljevanje i kako berba odmiče povećavam na 2% i na kraju 3% i nema greške. U plastenik od 600 m2 za jedno zaljevanje ide jedan kg gnojiva tako ja radim možda nije ispravno ali je učinkovito.
 
Ma to je lapsus kakav gram na100m2 to se ne vidi ni mikroskopom gram po biljci je mera ali tek kada biljka udje u punu berbu,dotle je dovoljno jednom nedeljno uz redovna i obimna zalivanja.
 
Jedan ar = 100 m2 1 gr na 1 ar računica nikako ne štima ja stavljam 1% u vodu za zaljevanje i kako berba odmiče povećavam na 2% i na kraju 3% i nema greške. U plastenik od 600 m2 za jedno zaljevanje ide jedan kg gnojiva tako ja radim možda nije ispravno ali je učinkovito.

Siki, slažem se sa 1% i 2% a 3% je čini mi se prejako. Nego ti to meni objasni malo drugačije pošto nisi napisao dali zaljevaš jednom dnevno , dva puta dnevno ili svaka 2-3 dana. Ja sada krastavac zaljevam svaki dan, dnevna doza đubriva je 0,8gr,po jednoj biljci, posle petog branja isto zaljevam svaki dan (ali sa više vode) a dnevna doza po jednoj biljci je 1gr. Ako đubrim svaki treći dan to znači 1gr po jednoj x 3 = 3gr/1 biljka. I na kraju rezultat je, na 1000m2 x 2,5 biljaka =2500 biljaka x 1gr = 2500gr x 7 dana = 17,5kg.
Znači ovo je bitno nedeljna doza je 17,5 kg za 1000m2 bez obzira kako i kad se zaljeva.
 
Hvala svima na ovim lepim savetima.Koristim Yaru 1 kombi vodotopivu jer mi je rasad star 40 dana .ja sam stavljao otprilike jednu kafene kasiku na 5l vode.
 
Preko ljeta zaljevam tri puta dnevno pošto mi je plastenik kraj kuće pa to i mogu ali gnojivo ide samo jednom dnevno ostalo je čista voda gnojivo koje upotrebljavam je do sada bilo yarino a sada je soldrup (Italija) pošto je jeftiniji a učinak isti svaki dan ide drugo gnojivo prvo 9-12-36 onda multi-k 13-0-46 i na kraju kalcijev nitrat i pretprošle godine je iz Eurovoća došla preporuka da špricamo sa 8-16-34 + mikroelementi. A prošle godine sam probao da pojeftinim proizvodnju pa sam probao rastopiti 15-15-15 i bilo je dobro samo moraš paziti da ne povuče talog. Sva zaljevanja vršim pomoću dozatora za gnojivoi kako si napisao što je biljka starija sve više vode i gnojiva tako da tri posto nije previše. Ostalo ako te zanima na pp.

Ako do sada nisi onda pročitaj post od dr. bobostar str.23 post 222 Proizvodnja kornišona za industrijsku preradu u kojem doktor daje plan gnojidbe kornišona koji važi za sve krastavce.
 
Poslednja izmena:
Ljudi ja sam napravio gresku, a tek sad video 1g na 1 kvadratni metar povrsine dva puta nedeljno i meni se pokazala naj bolje kombinacija 21x11 21 haifino djubrivo
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh