Potrebe biljaka za hranljivim elementima

Raka Radovic

Novajlija
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
2
Iznošenje hranljivih elemenata iz zemljišta sa 1 tonom prinosa


N (kg) P2O5(kg) K2O (kg) MgO(kg)

Paprika 4,0 3.5 7.0 1.5
Paradajz 3.5 3.0 6.5 1.0
Šargarepa 4.0 2.5 7.0 1.2
Celer 5.0 3.0 6.5 1.2
Cvekla 4.0 2.5 6.0 1.2
Crni luk 4.0 3.5 5.0 1.0
Beli luk 3.5 3.0 5.5 1.0
Krastavac 3.0 2.5 4.0 1.2
Karfiol 6.0 4.0 8.4 2.4
Kupus 4.0 2.7 5.0 0.3
Salata 4.0 3.5 5.2 1.2
Spanać 7.0 6.0 8.0 2.0
Krompir 3.5 2.5 5.4 1.0

Prof.dr Rudolf Kastori
 
Fina tabela na osnovu koje se lako može izračunati koliko vam treba hraniva za proizvodnju kvalitetnog i zdravog povrća.
Povrtari snimite ovaj post negde za podsetnik :ppozdrav: :ppozdrav:
 
zdravo ja imam paradajz i sad vec ima 64 dana , do sada sam ga zalivao sa prihranom fosfora Fito Fert pa me zanima dal da nastavim i dalje sa tom prihrano ili da predjem na neku drugu mada paradajz mi jos nije poceo da cveta ?Hvala unapred
 
Pretpostavljam da si pre sadnje bacio osnovno djubrivo.E sad ja paradajz 4-5 dan posle sadnje prepolijem ponovo i pustim fosforno djubrivo i onda bar 10-ak dana nista da se malom ukoreni i krene.Posle toga 20 20 20 pola grama i to je to.Gledaj samo vrh da se ne usilji list i ne boj se.Inace ja ne
koristim fitofert nisam bas zadovoljan sa tim djubrivom
 
Pretpostavljam da si pre sadnje bacio osnovno djubrivo.E sad ja paradajz 4-5 dan posle sadnje prepolijem ponovo i pustim fosforno djubrivo i onda bar 10-ak dana nista da se malom ukoreni i krene.Posle toga 20 20 20 pola grama i to je to.Gledaj samo vrh da se ne usilji list i ne boj se.Inace ja ne
koristim fitofert nisam bas zadovoljan sa tim djubrivom

JuRa. Koje vodotopivo đubrivo koristiš.
 
Najbojle su se pokazali Novalon i i i ne mogu sad da se setim pa me ubi.Jedno je grcko a drugo Tursko.Sve ostalo sto je do prosle godine bilo u prodaji je izgleda secerna vodica.Ja sam najzadovoljniji sa Grckim(verasol setio sam se).Treba ga probati ako nista drugo.
 
Svaka promena na biljkama treba da se uoci na vreme.Nedostatak u hranivima se najpre vidi na vrhu,Kada biljka ima sve sto je potrebno ona napreduje.Promene se vide na vrhu list odjednom postaje manji uzi,Znaci da treba da se reaguje prihranom.Vece potrebe za hranom kod paradajza pocinju otprilike sa trecim rodom i tada pocinje intezivnija prehrana.
 
Tačno je to da biljku treba znati pročitati ko to nauči taj je car. JuRa jeli ti poznato vodotopivo đubrivo Gro Green Belgisko.
 
Svi mi vecinom koristimo djubriva koja se mogu kupiti u lokalnoj apoteci ili blizoj okolini,a djubriva se uvoze odasvud i ima ih mnogo.E sad svakom se svidja razlizito ali treba zapaziti koje pravi razliku.Gro Green mislim da nisam koristio nisam siguran ali ga i nema kod nas.Ova dva su provereno dobra iz mog licnog i iskustva mojih kolega.Uvek je dobro obici i videti i neciju drugu proizvodnju i razmeniti iskustva ne mora se uvek sve prvo isprobati kod sebe.Ako se posle 7-10 dana ne primeti razlika onda valja menjati,a ja sam kod Verasola video razliku posle 2 dana.
 
Ja sam koristio samo Yaru i Gro Green, ali u različitim godinama tako da neznam koje je bolje. Jura imaš li neki recept koliko đubriš po hektaru u punoj sezoni (paprika ikrastavac). Ja paprikama u berbi dajem 15-20 kg nedeljno na 1000m2. a krastavcu 1 gr po struku svaki dan ( u berbi).
 
Papriku ne radim i nisam je u plastenicima ni radio a krastavce djubrim gram po bijci 5 puta nedeljno.Koristim konfiguraciju 2 1 2.
6-ti dan kalcijum magnezijum,a 7-i samo voda sada nisam zadovoljan krastavcima ali se nadam da cu ih sledecih 10-ak dana popraviti.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče količine đubriva tu smo približni, ni ja nisam baš zadovoljan krastavcima valjda će se popraviti.
 
Ma ja imam slike i to kamaru ali sam izgubio kabl i ne mogu da prikacim foto aparat na komp,a kakav sam drugi cu kupiti valjda do sledece sezone.
 
Evo još jedna.

2rgz5lj.jpg
 
Moj je jos gori.Meni je pobegao na rasadu,suvise su mu velike internodije.Vrh se popravio sada je ok cveta i napreduje lepo,ali opet noci javljaju hladne i eto problema.
Miladine jedan savet.
Ja bih pokidao prva tri roda na tvom mestu.Bar probaj na nekoliko biljaka pa ces videti razliku.
 
Nazad
Vrh