Facelija

Da se upišem i ja u temu jer smo je mi tj nas 5 pčelara iz Sremske Mitrovice sejali na 5ha(jedna parcela od 3.5ha i druga od 1.5hana po 1km udaljenosti),ukratko da vam opišem pre setve smo bacili 200kg 15-15-15 djubrivo na oranje,potom smo tanjiračom iztanjirali i setvospremačem usitnili zemlju,sejali smo je negde oko 25-30 marta(to je bilo negde oko 2001-2002god).Sa mašinom za sejanje pšenice zatvorili svaku drugu lulu a seme smo pomešali sa krupno mlevenom kukuruznom prekrupom 1:1.E sada cvetala je pred kraj maja.Inače me nisu hteli poslušati da i oni svoje pčele donesu u same njive pod facelijom a ja i moj tadašnji učenik ja sa mojih 100 niak i on sa svojih 20 smo iz bagrema postavili u samu njivu,a ostali su ih smestili na mesta gde im zimuju sve u svemu svaki od nas je imao oko 100 društava,znači oko 500 košnica tj društava.oni su bili na udaljenosti od 1-1.5km od parcela a moje u parceli samoj,i sve u svemu godina je bila veoma sušna sem jednog dana u vreme cvetanja kada je pala kiša.E pošto ona je cvetala izmedju bagrema i lipe,znam samo da je jedan od njih bio nezadovoljan ostali su rekli da je bilo dobro obzirom na godinu,a ja znam da sam bio prezadovoljan jer su imale polena dosta kao i meda ali sam zbog seobe na lipu morao da prekinem pašu facelije a iz košnica sam izvadio oko 15kg meda po društvu...Takodje sam bio zadovoljan i sa nosivošću matica koje sam proizveo tada za prodaju kao i rojevima,svaka matica je tada zanela jaja u 5 ramova u rojevima koje sam trebao da isporučim,znam samo da su bile imale pune ramove legla i polena i vence meda,hehe a pošto su bili kasnili kupci po njih oni su im se bili zaroili.sve u svemu je moj savet ukoliko se odlučite sejati faceliju da je sejete a da društva smestite direktno u zasejanu parcelu.A med to vam nisam rekao med se ukristalisao skoro istog meseca posle vrcanja jer kada sam odneo da ga prodam čovek me pitao da li je to med od prošle godine kada vam je skoro kristalisan...A zašto je nismo dalje sejali e razlog je što smo sejali na zemljištu koje smo zakupili a već kasnije je zakup sa 100e po ha skočio duplo,barem kod nas a sada je zakup po ha ovde skoro 500E.U našoj sredini tj 300E po jednom jutru(57ari).Pa zato moj savet ukoliko imate pčele i parcele gde ne znate šta posejati ili vam je u parlogu posejte faceliju i smestite pčele direktno u njivu.
 
Danas obišao prijateljevu Faceliju,pčele su poludele jedino mi žao što je malo repica davi.Sejana 19 marta cveta već nekoliko dana.
 
Овако нешто се дешава као се не води рачуна о плодореду.Што се тиче пчела ту неће бити проблема,мале вреднице и паметнице ће знати разлику.Једино ће бити незгодно приликом вршидбе семена .
 
da li ima neko koje kilo semena facelije da mu je za prodaju ili zna gde bih mogao da kupim?
 
Pa ja bih za probu posejao 15-20 ari da mi stigne posle bagrema. Eventualno ako bude pogodna godina jos 15-20 ari da stigne pocetkom i sredinom avgusta. To bi bilo nekih 3-4kg. A jel se razlikuje na izgled seme repice i facelije?
I ima li neko iskustva sta bi se desilo kad bi se posejala facelija kao ozimna, sa jeseni? Citao sam negde da to moze ali me zanima kada bi procvetala...
 
Pošalji adresu na pp ,ja ću ove godine posejati kao ozimu ,ako ne prezimi dobiže tanjiraču pa soju ako uspe nikom ništa.
Razlikuje se seme repice i facelije.
 
Moras posle eksperimenta da nam kazes kakvi su rezultati. Mada mislim da ce uspeti cak i bolje od prolecne setve. Uostalom lepo si rekao ako nista drugo tanjiraca ce sigurno da uspe :)
 
Da li je neko probao sa dve setve facelije godišnje? sejem kraj marta ili početak aprila, cveta do kraja juna, zaorem i odmah posejem, pa ako bude kiše cveta krajem avgusta.
 
Nazad
Vrh