Facelija

Da li je neko sadio faceliju radi pcelinje pase i kakva su iskustva? Da li se negde u Srbiji vrsi otkup semena facelije? Hvala.
 
Za faceliju sam cuo pre 10ak dana, i odlucio da je posejem. Pcele nemam, ali cinim drugu uslugu. On ima 25 kosnica, pa sam mu izdvojio jednu njivu od 25-30 ari pored puta da malo eksperimentisemo.

Treba voditi racuna pri izboru semena. Najmedonosnija je Julija, i prilikom nabavke semena, trazite samo nju. Ona zapravo spada u korove, i prilikom porasta, ugusi sve ostalo oko sebe. Cveta nekih 20-30 dana, a duzina cvetanja zavisi od vremena. Ako su dani dosta topli, cvetanje se pre zavrsava.
Izuzetno je medonosna biljka i u literaturi svasta mozes da nadjes sto se tice prinosa meda. Uglavnom, niko ne pominje manji prinos od 400-450kg, a gornja granica se pominje od 800-1000kg meda po hektaru.

Seje se druge polovine marta kada vreme dozvoli na dubinu od 1,5-2cm a kolicina semena po hektaru je od 7 do 10kg. Mi smo je sejali sa malim zvrckom. Odlicno razbacuje seme, i cas posla se prosetas po njivi. Prvo sam drljacom prosao jednom, pa smo bacili seme i posle blago drljacom prosao jos jednom. Na kraju sam i povaljao, i to je bas preporucljivo zbog sitnog semena.
Seme sam jedva nasao u okolini Beograda po ceni od 650 din po kilogramu. Ukoliko nekome treba broj, neka napise da mu treba, da ne ostavljam reklamu bez potrebe.

Evo par fotografija od setve. Okacicu i fotografije kako raste, kao i kasnije u punom cvetu.














free upload
 
Na moju zalost, iako sam sve uradio kako treba, i iako je kolega lepo posejao, ja povaljao + je bila sacuvana vlaga, nije niklo ni jedno jedino semence. Samo korov se pojavio, pa sam bio prinudjen da u taj korov posejem kukuruz i oprskam njivu totalom. Vec su se pojavili redovi kukuruza, a u isto vreme, total je odradio svoje.
Nema drugog objasnjenja, nego to da je seme bilo lose.
Njiva je bila odlicno izorana na jesen, samo sam drljacom prosao, pa kolega bacio seme, i ja odmah ponovo drljacom presao povrsinski + posle i povaljao.



Seme sam kupio preko oglasa od Zorana Barjaktarovic iz Surcina, a vidim da ga vise na kupujemprodajem nema. Ista prica i sa mojim drugom koji je kupio seme na istom mestu po mojoj preporuci...jbg..
 
У данашње време се у в е к мора извршити проба на клијавост и енергију клијавости семена.Код медоносне фацелије посебно.Семе је уназад неколико година стизало одасвуд.а онда после пар репродукција цврц,семе не ниче.Трагедија.Могла се избећи да се придржавало правила о поступку пробе семена.На време би се сазнало све о квалитету семена.Да ли је продвац знао или није о томе да семе не ниче то незнам,али Ви сте то морали пре сејања да утврдите.Наук за будућност да би се избегло разочарење и бацање и пара и времена у ветер.
Што се тиче медоносности варијетет Јулија је неприкосновена по приносу меда.Како знати које семе је дотични варијетет ?Никако,све личи једно на друго и тек кад никне по неким малим различитостима саме биљке може се утврдити о ком се варијетету ради а онда и по приносу меда у кошници.
 
Pa posle bitke su svi generali pametni :)
Imao sam gde da proverim klijavost, ali nazalost nisam. Nauk za ubuduce.

A sto se tice semena Julije, ako se neko vec bavi proizovdnjom semena facelije, ne vidim razlog zasto bi neko sejao bilo koje drugo seme, obzirom da je Julija broj 1, al naravno, svega ima. Cak i kada mozda nema Juliju, napisace da je njeno seme.
 
E onda je ovo stvarno za ubiti prodavca.
Kao sto sam gore pomenuo, prvi put sam je sejao i ne znam ni kako seme izgleda. Fora je sto ni ovo nije niklo, sta god da je..
 
Ako se setim sutra cu ti slikati kako izgleda ,imam ga na tavanu jedno 5 godina stoji,tašta me jednom pitala zašto čuvam mak u kesi.
Ja sam ga dobio od pčelara od koga sam kupio prve rojeve.Inače imao je 4 pčelinjaka sa oko 500 košnica i sejeo je dosta facelije.Nažalost nije više među nama a ne znam da li su naslednici nastavili posao.
 
Marko evo ti slike pa uporedi kako izgleda.Nemam mnogo par kg,prosulo se po tavanu.Čisto sumnjam da je seme dobro,ubaciću malo na probu klijavost ako valja poslaću ti naravno za DŽABE.Stavio sam par zrnaca ječma da uporediš veličinu.Poz.
20150727122733.jpg

20150727122746.jpg

To sa slike ide odmah u vodu.
 
@talianu,na slikama koje si postavio vidi se po koje zrno facelije a većina je gorušica ili uljana repica.
 
Ja sam ove godine prvi put sejao faceliju i imam fantasticna iskustva sa nicanjem cvetanjem medenjem i u narednoj godini planiram prosirenje povrsine sa 1kj na 3kj . Evo par slika u prilogu. Koga zanima sada imam i semena za prodaju.
ic4olh.jpg

angg9w.jpg
 
Daj Boze da onome, ko je jutros porucio seme od tebe, i ko ti je pokazao ovu temu, da mu lepo rodi facelija sledece godine :ppozdrav:
 
Marko dace bog i bolje da rodi! :)
Sejana je 27. marta valjda , cvetanje zapocela 15.5. kombajniranje izvrseno u 1. dekadi jula.
Inace prinos semena sa 1kj mi je bio oko 250-300kg.
 
Nazad
Vrh