Razmnožavanje malina

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
Iako se malime mogu razmnožavati i sa semenom,to se radi samo na naučnim institutima gde je cij stvaranje novih sorti. Malina se uglavnom razmnožava vegetativno i to uglavnom izdancima i to zrelim. Ali ukoliko je u pitanju uvođenje nove sorte onda se pristupa razmnožavanju i iz zelenih izdanaka ili korenovih reznica.

Kod ozbiljnijih proizvođača se vrši kvalitetno sortiranje, što je u stvari i najodgovorniji posao jer utiče mnogo na to da kada se kupi klasa koju želimo stvarno to i dobijemo.
 
Ako ko ima sadnica maline ovde kod nas je ogromna potraznja, prosle godine bila dobra cena 2e/kg pa sada svi sade.
 
Kod nas u Arilju koje je najverovatnije centar svetske proizvodnje maline, vecina proizvodjaca sadnicu koristi iz sopstvenog malinjaka.
Najbolje je jedne godine u prolece isfrezirati zemljište na kojem se nalazi zasađena malina, nakon toga će gusto izrasti novi izdanci, koji sledeće godine mogu da se vade za sadnju. Pored toga u svakom malinjaku između redova niču sadnice koje se mogu koristiti za sadnju.
Postoje i sertifikovane sadnice iz rasadnika ali su one dosta skupe, a nisam primetio neku značajnu razliku.
Pri vađenju potrebno je da se vade iskopavanjem a ne čupanjem jer se oštećuje koren.
 
Jedna bitna razlika između sertifikovanih i onih "domaćih" je što samo na one prve možeš dobiti podsticajna sredstva. A možeš dobiti i čir na želudcu čekajući te pare :haha:
Šalu na stranu kod korišćenja nesertifikovanog sadnog materijala treba biti vrlo oprezan i voditi računa o zdravstvenom stanju sadnica. Ulaganja nisu mala pa da nebi bilo više štete nego koristi. Greške pri podizanju zasada se teško ispravljaju.
 
Ako je u pitanju recimo neka posebna sorta koju želimo da razmnožimo a imamo vrlo ograničene mogućnosti (jedan ili nekoliko razgranatih korenova) onda možemo razmnožiti i deobom korena na onoliko delova koliko ima ovogodišnjih izdanaka. A proleće možemo to ponoviti sa mladiim izdancima koji tek kreću ispod zemlje, ali je malo pipavo. Iskopa se okolo pažljivo, izvadi koren i onda se deli koren, u zavisnosti koliko se vidii onih mladih bledo zelenih izdanaka.
 
Може ли ми неко казати о којој сорти малине је реч. Фотографије нису најбоље али надам се да се види довољно.




 
Може ли се сад у пролеће кад крене вегетација да одсечем резнице и забодем у земљу да их тако размножим?
 
Ako ko ima sadnica maline ovde kod nas je ogromna potraznja, prosle godine bila dobra cena 2e/kg pa sada svi sade.


Ja imam lično još oko 3-4000 kom Vilamet.

Nebojša;

Jedna bitna razlika između sertifikovanih i onih "domaćih" je što samo na one prve možeš dobiti podsticajna sredstva. A možeš dobiti i čir na želudcu čekajući te pare :haha:
Šalu na stranu kod korišćenja nesertifikovanog sadnog materijala treba biti vrlo oprezan i voditi računa o zdravstvenom stanju sadnica. Ulaganja nisu mala pa da nebi bilo više štete nego koristi. Greške pri podizanju zasada se teško ispravljaju.

Ovde kod nas u Arilju imamo puno primera gde su upravo sertifikovane sadnice bile razlog za glavobolju. Duži niz godina je uvožen a i proizvodjen loš sadni materijal . Uglavnom se ta malina sušila posle druge ili treće godine. To možeš pitati bilo kog Ariljca. Sadnice ipak treba uzimati od poznatog i proverenog proizvodjača. Lično prodajem samo iz svog zasada.
 
Stole tako se malina nemeze razmnozavati vec samo onim mladarima sto niknu oko struka.
 
Ja imam lično još oko 3-4000 kom Vilamet.

Nebojša;



Ovde kod nas u Arilju imamo puno primera gde su upravo sertifikovane sadnice bile razlog za glavobolju. Duži niz godina je uvožen a i proizvodjen loš sadni materijal . Uglavnom se ta malina sušila posle druge ili treće godine. To možeš pitati bilo kog Ariljca. Sadnice ipak treba uzimati od poznatog i proverenog proizvodjača. Lično prodajem samo iz svog zasada.

Zna li se zbog čega se sušila malina iz uvoza i koje su sorte bile?
 
Pitanje u vezi razmnožavanja maline - kad se na zimu otkopaju ovogodišnji lastari, dal ih smijem odmah posaditi (presaditi) u redove na mjesta gdje imam rupe? ili se baš mora čekati proljetna sadnja? Možda nekom glupo pitanje, al eto :osmeh:
 
Pitanje u vezi razmnožavanja maline - kad se na zimu otkopaju ovogodišnji lastari, dal ih smijem odmah posaditi (presaditi) u redove na mjesta gdje imam rupe? ili se baš mora čekati proljetna sadnja? Možda nekom glupo pitanje, al eto :osmeh:
Možeš prijatelju odmah da je posadiš na mesto gde fali. Zar se i oko Rijeke sade maline , kada sam bio na Trsatu u vojsci nije bilo ništa slično?
 
Kod nas u Arilju koje je najverovatnije centar svetske proizvodnje maline, vecina proizvodjaca sadnicu koristi iz sopstvenog malinjaka.
Najbolje je jedne godine u prolece isfrezirati zemljište na kojem se nalazi zasađena malina, nakon toga će gusto izrasti novi izdanci, koji sledeće godine mogu da se vade za sadnju. Pored toga u svakom malinjaku između redova niču sadnice koje se mogu koristiti za sadnju.
Postoje i sertifikovane sadnice iz rasadnika ali su one dosta skupe, a nisam primetio neku značajnu razliku.
Pri vađenju potrebno je da se vade iskopavanjem a ne čupanjem jer se oštećuje koren.
Postovani, zamolio bih vas za savjet kad su sadnice maline u pitanju! Naime na jesen planiram da krenem sa zasadom maline na 0,5ha iako sam do sad sve dobro isplanirao i uradio i poduzeo sve mjere da to bude jedan kvalitetan malinjak jos uvjek sam u nedoumici oko sadnog materijala! Jedni mi savjetuju (malinari) da uzimam sadnice iz zdravog zasada a dok drugi( dipl inzinjeri vocarstva) tvrde da uzimam certifikovane sadnice iz registrovanih rasadnika! Molim za savjet i svaki vid pomoci oko ovog mog pitanja?! hvala
 
Šta god da uzmes isti sadni materijel dobijes jer i ovi sa instituta uzimaju od proizvodjača pa klasiraju posle prodaju.
Moj ti je savet da nadjes ako imas negde u blizini neki provereni malinjak koji mozes sam da vidis u rodu kakav je i kako je odrzavan pa od njega da uzmes inace sve je mačka u džaku. Pozdrav!
 
Šta god da uzmes isti sadni materijel dobijes jer i ovi sa instituta uzimaju od proizvodjača pa klasiraju posle prodaju.
Moj ti je savet da nadjes ako imas negde u blizini neki provereni malinjak koji mozes sam da vidis u rodu kakav je i kako je odrzavan pa od njega da uzmes inace sve je mačka u džaku. Pozdrav!
Hvala ti na savjetu, ocito da ce rizik biti uzeti sadnice kako god okrenes:sta:
 
Možeš prijatelju odmah da je posadiš na mesto gde fali. Zar se i oko Rijeke sade maline , kada sam bio na Trsatu u vojsci nije bilo ništa slično?
Hvala na odgovoru, to me mučilo.
Okolica Zagreba :) šta imaju Sesvete i kod Rijeke? A sadnja maline, ne znam pravo reći jel u povojima il na samrti kao i ostatak poljoprivrede :( al uglavnom, malo naših ljudi se time bavi, malo stručnjaka poznaje malinarstvo. Svaka čast malinarima iz Srbije, da vi niste tako aktivni na forumima, ništa ne bi znao. :ppozdrav:
 
Izvini kolega ja sam malo pomešao a bilo je davno 80.te , služio sam u Rijeci pa u Zagrebu te mi tu nasta Zbrka. kod nas ti je trenutno malinarstvo najživlje od svih biznisa sem lopovluka naravno.
 
poshtovanje forumasi
potrebno mije 15.000 sadnica wilameta za mesec dana ko ima nek se javi da se dogovaramo.
 
Malo mi je neverovatno da neko ulazi u ovoliki posao a da pre toga nije rešio najbitniju stavku, a to su sadnice... Ja sam godinu dana ranije ugovorio za moje... (bez ljutnje kolega Malinan) :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh