Ishrana muznih krava

Pa sta da radim sa njima kad nisu htele da ostanu steone? Logicno je da ih ispira nista drugo mi nije predlozio osim da ih posaljem na klanje, njemu je to najlakse a moja muka dok sam ih odnegovao, ko mari za to. Sad imaju minimum po 600 kg i sijaju od lepote al kad nece nece...
 
@arandjelovic
Klanica je zadnja opcija,a o muci i trudu da stignes do kvalitetnih junica svi mi koji drzimo po neku kravu razumemo te u potpunosti.Ono sto bih ti ja preporucio je da najpre konsultujes nekog drugog veterinara.Niko od njih nije sveznajuci,ali moze bas drugi da poznaje bolje problematiku od prvog.Kod mene znaju da dodju i osemene krave sa cetiri meseci steonosti i izazovu pobacaj.A samo retki poznaju malo bolje probleme reproduktivnih organa.Ne gubi nadu,ne predaj se i ne ostani na znanje jednog lekara.I druga opcija koja mnogo puta upali,jednom i kod mene,pripust na bika.Ukoliko imas mogucnosti za ovu "seansu" probaj,sasvim prirodno-sto bi reko jedan novinar.
 
Kakva šteta... Ja bih te zamolio pre nego sto odlucis da je prodas da pozoveš nekog drugog veterinara da je pregleda. Po nekom mom skromnom iskustvu, junica nije se telila i nemoze na drugi način da udje prljavstina u matericu osim pri v.o. Ispira se samo ako se primeti gnoj u ljigu, i tako dok se ne ocisti.. Po meni je krivica veterinara.
Čoveče u junice ide seksirano seme jer su ekstremno plodne, a ti pet puta osemenjavas.. Promeni doktora i nedaj na klanicu...
Ovo pišem iz svog iskustva, a mozda je neko zabelezio i neke druge slucajeve..
 
Ivane, preduhitrio si me, brzo tipkas... Zaboravio sam da navedem da pokuša prirodnu metodu, nije važno sto bik nije iz nekog centra, bitno da junica ne visi u klanicu... A sto se tiče doktora i kod mene ima takvih koji osemenjavaju a ne napipavaju matericu da provere steonost. Krava u cetvrti mesec nemozes rukom da obuhvatis rog i polako se spusta dole.. Šteta!!
 
Arandjelovac pusti ti bika na nju ili je osjemenjavaj 3 puta u 48 sati moze i to biti imo sam takav slucaj
 
Ja sam bas bio zagrejan da pripustim bika na nju, medjutim i to je palo u vodu, jedini covek koji je drzao bika za prirodni pripust prodao ga je. U mom selu nema krava a kamoli bikova. Propadamo polako ali sigurno. Znam da su junice najplodnije i ovome se ni u ludilu nisam nadao. Dva veterinara su dolazila, jedan je tehnicar a drugi je bas doktor veterine sa ogromnim iskustvom i on mi je rekao da je kod obe po jedan jajnik uvecan i kaze da jajnici hoce da se uvecaju zbog nedostatka fosfora. Moram jos da kazem da je ova koju sam do sad pet puta osemenjavao potpuno izasla iz koloseka, trazi i na pet i na deset dana pa ne znam vise sta da radim, kako da je dovedem u red? Ova druga opet trazi malo kasnije na 23-4 dana, osemenjena je po treci put prekjuce, ostaje da se nadam da ce zalepiti. Hvala svima na odgovorima.
 
Deset teladi za mesec dana i to sve prirodnim putem, nemoj ih dati na klanje dok ih ne pregleda dr magistar bik kad on ne uspe onda sa njima nesto nije u redu,znaci on ce da ih njusi ali nece da skace ako se to desi onda idu na klanje,ja godinama drzim bika za korekciju veterinara. Bik sa avatara je imao odlicne rezultate fangerov potomak.
 
Poceo sam davati kravama inbergov super c30, mesam ga u razmeru 25% super 75% zitarice i krave ne podizu mlecnost ni gram a dajem oko 10 kg dnevno po kravi. Pre toga sam ih hranio samo kukuruznom prekrupom i isto toliko mleka daju sada sa koncentratom, stvarno mi nije jasno zasto nema pomaka?!
 
Kada si počeo davati koncentrat i kolika je proizvodnja tih krava?
O kakvoj se genetici radi?
I koje žitarice miješaš i u kojem omjeru?
 
Mi smo od skora kupili dve krave,sami pravimo koncentrat od kukuruza,stocnog brasna i suncokretove sacme i dodajemo premix,koliko bi trebalo dnevno davati koncentrata po grlu?Jedna je prvotelka ima 18 l mleka,a druga je steona i trenutno ima 12 l mleka.
 
@vladimir7 kravama sam u ponedeljak poceo davati koncentrat. Pravim ga na sledeci nacin: 60% prekrupe kukuruza u klipu 15% jecma i 25% inbergovog c-30 supera. A pre toga sam ih hranio samo kukuruzna prekrupa jecmena prekrupa i so i tako su davale 18-19l dnevno a od kad dobijaju bolju smesu pomaka nema cak za malo manje daju, ne vidim nikakvu ekonomsku racunicu samo veci trosak. Imam za jos desetak dana pa cu videti hoce li povecati ili ne. Genetika je ono standardna kako mi je veterinar osemenjavao nisu elitni bikovi, imam junice od elitnih bikova ali jos nisu u proizvodnji.
 
kravama treba najmanje 15 dana da koncentrat u fulu iskoriste a najveća iskoristivost je kad počnu po malo dobijati 20 dana prije telenja onu hranu koju će jesti u laktaciji.druga stvar je da koncentrat nije tu samo da bi povećao količinu mlijeka povećaće i mast i proteine uslijed djelovanja vitamina povećaće i imunitet ilakše se braniti od bolesti biće manje zaležavanja ketoze upala vimena i da ne nabrajam dalje.
 
Ja znam da kada sam prosle godine mesao 10% soje 15% suncokreta 15% mekinja i 3% patentovog lactarom premixa vec posle 4 dana se video napredak. Cim potrosim super vracam se na proverenu smesu ovo nije to.
 
pa kolega što onda komplikuješ stvar kad znaš i sam da je najbolje kad sam praviš
 
Nazad
Vrh