Ishrana muznih krava

Postovanje svima,mene interesuju koze ali imam jedno pitanje vezano za krave, ne mora biti precizan odgovor: Zanima me koliko je hrane potrebno kravi koja daje u proseku 20 do 25 litara mleka dnevno? Nisam videla da ste pisali negde o tome. Ja nemam krave, ali me nerviraju ljudi u okolini koji ocekuju da ce kravi dati 10 kila sena i ona im dati 325 litra mleka. Licno mislim da je to malo hrane, pa mi treba pomoc ljudi koji su strucniji po tom pitanju.
 
Baš sam jučer razgovarao s nećakom, dobili su rezultate o količini mlijeka za prošlu godinu i proizvodnja se povečala za više nego odličnih 20% , ukupno su imali zaključene 52 laktacije i prosjek 8400 litara po kravi,što je dijelom rezultat ishrane a i dijelom zbog toga što sad ima više podmladka nego mu je ptrebno za redovni servis pa je i sve lošije (ispod 6000 litara) zamijenio s junicama.

ovo mu je približna receptura

800 kg sjenaže
400 kg silaže od stočnog sirka
1000 kg kukuruzne silaže
300 kg smjese
1 bala slame/sijena (sijena nema dovoljno jer je bio samo jedan otkos livada i to slab)

to je za 45 krava i proizvodnju od 1000 litara mlijeka . ovo dobivaju samo krave u laktaciji a podmladak i zalučene dobivaju ono što je njima ostalo na hranidbenom stolu od prethodnog dana plus sijeno/slama
Evo nasla sam. Hvala najlepse na pomoci i odgovoru. :ppozdrav: Bas kao sto sam i mislila, kod nas se ljudi ubiju sa necim i ostanu zivi.
 
uz napomenu da se radi o okrugloj bali znači od 200 do 250 kg i količini za jedan dan .
 
I još jedna stvar što krava daje više mleka tipa 35-45 realno pojede manje hrane po litri mleka, tako da ove gore stvari treba sa rezervom da uzmeš.
Za 20l mleka obrok bi trebalo da izgleda 10kg travne silaže, 28kg kukuruzne silaže, 0.5kg slame, 3kg koncentrata (18.5% proteina) i 200gr premiksa, možda koncentrat i premiks mogu da se pretvore u 4kg koncentrata ali nisam siguran.
 
Jel neko uzimo skoro koncetrat ,interesujeme gde ja najpovoljniji ,kod nas i dalje cena kao da kokuruz nije pao.
 
da li neko moze da mi kaze recept za koncetrat? kucna radinost,, i da li jecam moze zameniti kukuruz?

 
Znam da sam negde čitao da bi idealno bilo da imaš sojinu - suncokretovu - sačmu uljane repice neka variajanta brz,srednje i sporo razgradivi proteini i isto tako kukuruz, ječam i pšenica kao energetski deo.
 
Imas gore solidan recept.
A da zameni jecam kukuruz i obratno,direktno ja mislim da ne moze ali u uslovima ovogodisnje krize mora.Evo rezultata za prezivare:
kukuruz: jecam:
svarljivi proteini 6.24 8.88
energija 0.814 0.712
celuloza 58 55

Znaci ima vise svarljivih proteina za prezivare ali manje energije.Sve zitarice umeju da izazovu malo redju balegu kod prezivara ali mislim da jecam manje od ostalih.
 
ja na moje dajem 4 kila zob plus 400 grama sojin griz masnoca izlazi 4 ,7. i detelina.prosek po kravi 18 kila.
 
Dobro je da imas sacmu uljane repice ali je skupa i tesko se nalazi,zato moze i bez nje.A sojin griz je prava stvar,loma ga u prodaji gde ima i sojine sacme.Ima manje proteina ali zato ima 20% masti sto ga cini u jako energetska hraniva.Jako je pozeljan dodatak koncentratu.Kasnije cu ti napisati recepturu koju ja koristim za koncentrat.
 
za jugi. to ti je druze isto soja al samo ekstrudirana iz nje nije uzeto nista mrsna je dista jaka hrana.imas na yu tube ukucaj ekstrudiranje soije.i ce vidis.kups ekstruder posejes soju i ovrses i peces sam.
 
evo kako moje krave dobijaju vitamine,i sad neka mi neko kaze da postoji aflatoksin :D :D
fotografija-0054.jpg
 
Nazad
Vrh