Ishrana muznih krava

to je seoski copor,ima jos jedan copor u selu od gornjeg kraja.a ima i ko ne tera napolje.
 
Ljudi, treba mi jedan hitan odgovor:

Koliko je potrebno kabaste hrane (bala sena) po kravi, da izgura zimu, dakle recimo negde do maja meseca posto zadnjih godina zime traju neobicno dugo.
Za 5-6 meseci, koliko bi mi trebalo sena i ostale hrane za dve krave?

Kupujem kravu, jednu sigurno, ali se mislim da kupim i drugu.
 
Malo je jedna bala dnevno na dve krave u kombinaciji samo sa prekrupom,to je da samo prezive,treba i mleko da daju.....
Racunaj na balu na obrok za dve krave,a ako imas jos nesto od kabaste hrane to je vec druga prica.
 
Meljem kukuruz i psenicu, pa mesam sa stocnim brasnom, ali ne mogu da kazem da bas preterujem sa time u prehrani krava...
Da mi je onaj kolega sto prodaje silazu blize, rado bih kupio, vidim da nije skupo... Al do Kragujevca...

Znaci da racunam dve bale dnevno za dve krave plus prekrupa.
Koliko cenite da ce mi trebati kg prekrupe za narednih sest meseci?

Po kravi, ili za dve krave... Hvala svima na odgovorima, pocetnicima kao sto sam ja je potrebna pomoc u startu.

- - - - - - - - - -

Inace, jake su bale, velike
 
Nisam primetio da postoji tema za spremanje koncentrata za telad pa hajde da ovde postavim post. Moze li mi neko dati recept za spremanje koncentrata za telad koja ostaju u priplodu? Do sad sam ih hranio gotovim koncentratom firme 100% al je jako skup, 1150 dinara vreca od 20kg zato bi poceo sam da spremam. Hvala unapred.
 
Za žensku telad u priplodu je dovoljno kvalitetno seno ( ne mora lucerka, čak nije poželjno da lucerka bude jedino seno), najjednostavniji konecentrat
prekrupe žitarica (kukuruz 40%, pšenica ili tritikale 30%) 70%
suncokretove sačma 21%,
sojina sačma 6%
premiks 3%,
od četvrtog meseca silaža, obavezno kvalitetna. Voditi računa da grla ne budu u tovnoj kondiciji, da se optimalno razvijaju, i kako rastu da konzumiraju što veće količine kabaste hrane. Ovaj koncentrat koristiti do 5-6 meseca uzrasta, količina u skladu sa potrebama grla, ali nikako ne preterivati, nakon ovog perioda dovoljno je i prekrupa, suncokretova sačma i premiks.
 
Kod zenskih teladi bitno je da u osmom i devetom mjesecu zivota, se pojaca hrana bogatija proteinima, jer se tad u tom periodu formiraju organi za proizvodnju mlijeka, vime se razvija i zato bi trebalo davati im sto kvalitetniju hranu.
 
Ozbiljnije formiranje tj diferencijacija mlečne žlezde kreće u periodu bremenitosti i to u zadnjoj trećini, sve pre toga su simbolične potrebe, koje se najčešće ne uzimaju u obzir prilikom sastavljanja obroka. Ali da treba vitamina i kvalitetne hrane to se slažem i to u celom periodu odgoja. Dobra krava se gaji od trenutka njenog začeća, hraneći pravilno njenu majku mi utičemo da dobijemo zdravo i vitalno tele. Broj potencijalnih jajnih ćelija je određen već pri rođenju, broj ćelija čijm deobom će se formirati vime je takođe određen na rođenju e zato treba posvetiti posebnu pažnju i ovom periodu, koji se vrlo često zanemaruje.
 
Brat radi sam smjesu i od sastojaka idu unutra kukuruz, ječam, tritikale, mekinje, suncokretova sačma, sojina sačma, By pass soja, soda bikarbona i premiks. Stajski prosjek mu je 7 000 litara po kravi godišnje , većinom je simentalac.

Baš sam jučer razgovarao s nećakom, dobili su rezultate o količini mlijeka za prošlu godinu i proizvodnja se povečala za više nego odličnih 20% , ukupno su imali zaključene 52 laktacije i prosjek 8400 litara po kravi,što je dijelom rezultat ishrane a i dijelom zbog toga što sad ima više podmladka nego mu je ptrebno za redovni servis pa je i sve lošije (ispod 6000 litara) zamijenio s junicama.

ovo mu je približna receptura

800 kg sjenaže
400 kg silaže od stočnog sirka
1000 kg kukuruzne silaže
300 kg smjese
1 bala slame/sijena (sijena nema dovoljno jer je bio samo jedan otkos livada i to slab)

to je za 45 krava i proizvodnju od 1000 litara mlijeka . ovo dobivaju samo krave u laktaciji a podmladak i zalučene dobivaju ono što je njima ostalo na hranidbenom stolu od prethodnog dana plus sijeno/slama
 
Pretpostavljam da dosta ostane jer ovde ispada da svaka krava ima blizu 60kg obroka, pretpostavljam da ne pojede preko 40-45kg. Ovo ne pišem zbog Branka nego ostalih kojima će se učiniti mnogo.
 
to je za dva obroka jer hrane miksericom samo jednom dnevno.
 
Branko ja bih pitao još par pitanja.
Koliko je to junica i zasušenih krava koje se hrane od te količine "ostatka" ?
Da li možda znaš koliko koncetrat ima proteina i koji je sastav komponenata u procentima?
Zašto ide soda bikarbona ?

- - - - - - - - - -

I predpostavljam da ova jedna bala sena (slame) je rol bala ili grešim?
 
neznam točne omjere a i njih svako malo mijenjaju jer s koncentratom regulira proteinsku vrijednost obroka,njima mjesečno rade kompletnu analizu mlijeka tako da prema njoj podešavaju omjere a opet nakon otvaranja svakog silosa im rade analizu silaže pa i o tome ovisi omjeri koje stavljaju u koncentrat. Pitat ću nečaka koji su mu omjeri pa onda stavim recepturu, sodu bikarbonu stavljaju zbog sprečavanja acidoze tj. prevelike količine kiseline u buragu koja nastaje uslijed ishrane s hranom koja ima veće količine škroba. ovo koliko je junica i zasušenih krava nezna bez brojanja ni stari gazda (brat) a ni mladi gazda (nećak) :osmeh: ali se broj kreće od 30 do 40 komada svih dobi tj. od teladi koja više nije na zamjenici pa do junica/zasušenih krava (ako je premalo ostalo onda im se dodaje još koncetrata ručno).

ovo što sam napisao o koncentratu vezanom uz analizu mlijeka sam već pisao (kopirao) sugestije od Sana o pravilnoj ishrani


  • Sadržaj proteina u mlijeku: 3.3 – 4.0
    - previsok sadržaj = višak energije
    - prenizak sadržaj = manjak energije
  • Sadržaj proteina u mlijeku na početku i kraju laktacije nebi trebao oscilirati više od 0.3 - 0.4% u odnosu na prosjek,
  • Omjer proteini-masti:
    - kod omjera užeg od 1:1,2 obrok ima premalo sirove vlaknine (acidoza)
    - kod omjera šireg 1:1.2 obrok ima premalo energije (ketoza)
  • Sadržaj uree u mlijeku: 25 – 30mg/dl
    - Previsok sadržaj uree = višak proteina
    - Prenizak sadržaj uree = manjak proteina

kontrolu mliječnosti im rade jednom mjesečno i tada dobe tu kompletnu analizu za svaku kravu pojedinačno i plus još grafikoni da se vidi koje krave su u zadanim okvirima a koje izvan njih, mada to njima puno ne znači jer nemaju kompjutorsku ishranu ali opet mogu regulirati sastav koncentrata tako da je što više krava u tim zadanim okvirima ili barem blizu. jer svaka je jedinka za sebe i najidealnije bi bilo kad bi svaka dobivala koncentrat prema količini i kvaliteti mlijeka koje proizvede ali to je prema trenutnoj cijeni mlijeka neracionalno.

da ovo se odnosi na rolo balu

ovako to otprilike izgleda

DSC00770.jpg



IMG_0044.jpg


desno su krave u laktaciji a lijevo podmladak on je u boksovima prema starosti i tu su sad najmlađe a visokosteone junice i zasušene krave su na kraju , telad koja još ne jede je posebno u bivšem svinjcu.

ovo su slike iz 2008 g. kada su boksovi bili djelomično popunjeni (tada nisu imali ni TMR pa je hranjeno klasično)

zasušene krave

sx15.jpg


steone junice

sx16.jpg


junice koje nisu steone

sx17.jpg


starija telad koja nije više na zamjenici

sx18.jpg
 
Nazad
Vrh