Paunovi

rzbrzotrz

Banned
Učlanjen(a)
21 Apr 2009
Poruka
201
Lokacija
Београд, Калуђерица
Стара тема, али једина са речју "паун" на овом форуму!!!:haha: Ваљда нису више у моди, откад је ћопави одапео 1980.

Ја сам јуче у Панчеву узео пар паунова, повољно. Хтео сам да купим само мужјака, јер сам маштао о томе од кад сам купио кућу, али ме пријатељ / познавалац саветовао овако. Има и логике, није ме дуго убеђивао, јер ће ми бити као украс, а могу продати и које младо, чисто да се врате трошкови. Ионако гајим којекакву живину, ове нећу ни осетити.

Ето ти лазомолере примера (ако си још на форуму и пратиш тему). :ppozdrav:
 
Prodajem pauna i 3 paunice +1 gratis, znaci paun i 4paunice , za samo 199E paun je prelep ima veliki rep

molim admine da ne izbrisu ovo jer ne mogu da postavim svoju temu
hvala
 
Smatram da je odgajanje paunova veoma interesantno i da kod nas ima jedan odgajivača (naš član rzbrzotrz je jedan od poznatih). Beogradski zoološki vrt ima dosta paunova, a najatraktivniji je beli paun.

Paunovi su rod ptica koji uključuje dve vrste: Azijski i Afrički (kongoanski paun) pripada rodu Afropaunovi.

Paun je najpoznatiji kao mužjak sa ogromnim repom i mnoštvom perja raznih boja, dugog nešto više od 3 metra. Ženka je neugledna, smeđe boje a neke imaju i sive tonove perja.

U azijske paunove spadaju dve vrste:
• Indijski paun, Pavo cristatus
• Zeleni paun, Pavo muticus

Indijskom paunu uobičajeno stanište je Indijski potkotinent, mužjak je nacionalna ptica Indije i prema nekim autorima nema poznatih podvrsta.
Zeleni paun živi u Burmi i na indonežanskom otoku Javi. poznate su tri podvrste: muticus spicifer, muticus imperator i nominatni muticus muticus. Ponekad se naziva i nemi paun.

*** Tekst preuzet iz Wikipedia i preradjen tehnički i stilski.




:ppozdrav:
 
Na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu ih ima dosta, odnosno tu budu jedan deo godine.
 
rzbrzotrz je napisao(la):
Стара тема, али једина са речју "паун" на овом форуму!!!:haha: Ваљда нису више у моди, откад је ћопави одапео 1980.

Ја сам јуче у Панчеву узео пар паунова, повољно. Хтео сам да купим само мужјака, јер сам маштао о томе од кад сам купио кућу, али ме пријатељ / познавалац саветовао овако. Има и логике, није ме дуго убеђивао, јер ће ми бити као украс, а могу продати и које младо, чисто да се врате трошкови. Ионако гајим којекакву живину, ове нећу ни осетити.

Ето ти лазомолере примера (ако си још на форуму и пратиш тему). :ppozdrav:
mozes mi reci cenu paunova sada?i neki kontakt telefon od uzgajivaca gde si ti kupio,ili bilo kog drugog?imam zelju da kupim par paunova.hvala unapred.
 
2e22xpj.jpg

Post je spojen: [time]1298916492[/time]
_________________________________________________
Paunovi od mog drugara ima ih vise komada nema potpuno belog i zelenog koji je jako skup rajske ptice su to
Post je spojen: [time]1298942034[/time]
_________________________________________________
a4offk.jpg
 
abtus4.jpg

Post je spojen: [time]субота, 05. март 2011. 14:40:05 CST[/time]
_________________________________________________

Post je spojen: [time]1299357730[/time]
_________________________________________________
347jn2p.jpg
 
mozes mi reci cenu paunova sada?i neki kontakt telefon od uzgajivaca gde si ti kupio,ili bilo kog drugog?imam zelju da kupim par paunova.hvala unapred.

Извини, нисам био баш активан на форуму, а сад видим да сам тумбањем и преуређивањем форума и порука испао и покретач ове теме, па чак и познати одгајивач :cool:
Имао сам једно легло прошле године и продао сам последњег из тог легла пре пар месеци. Продавао сам једног за 30 евра, а пар за 50. Сада имам 5 нових, од око месец дана, али су још млади за продају. Ако хоћеш да купиш старије (већ формиране), онда пар иде и до 150 евра, у зависности од лепоте и квалитета.

Ја се баш и не разумем много (осим из мало искуства са држањем), али сам имао свесрдну помоћ једног пријатеља у одабиру и сви који су их видели су се сложили да су одлични, а поготово је мужјак био леп. Нажалост, пре месец дана је угинуо, вероватно од тровања. Иначе сам их купио на изложби, а не у одгајивачници, па ти не могу ни препоручити никога, осим себе.

2csjc5y.jpg


Овде му је реп био прилично офуцан, јер је почео да му опада, али се и даље види како је леп био. Јако захвална живина за држање, уколико имате комшилук са обзиром за мало гласније оглашавање у сезони парења (2 месеца)
 
mozda sam fulao temu ali me zanima nesto o paunovima...
elem : moj prijatelj ima paunove i ima dosta zatvorenog dvorista ... zanima me jel se mogu odsjeci vrhovi perja na krilima da ne iskace iz tog kaveza ....tj dvorista koje je ogradjeno...
 
da li paunovi nose jaja samo odredjeni period,tj samo nekoliko koliko je potrebno za leglo,ili kao odredjena pernata zivina,malo vise . .. ..? ? ? unapred hvala
 
Paunica tek u trecoj godini pocinje da nosi jaja, obicno pronosi u maju mesecu, snese pet,sest jaja i onda se raskvoca. E sad ako joj ukrades ta jaja, ona ce da snese jos tri,cetri. Pozdrav
 
Потврђујем све ово што је milan_ написао, осим што померам почетак ношења за април месец и деси се и 7 јаја да снесе. Додуше, можда је све то индивидулано и зависи од паунице до паунице. Никако не треба остављати пауницу да лежи на тим првим јајима, а не-дај-Боже да пази на младе, јер је очајна као мајка. Е сад... Неки јој отимају и друго легло, а мени је пријатељ саветовао да јој га оставим, да не би изгубила нагон. Излегу се по 2-3 паунића и све их изгуби. Моја пауница је била на слободи, па би можда ствари другачије стајале у кавезу, шта знам... Износим своја искуства
 
Razmisljao sam da nabavim paunove pa me zanima da li je to njihovo "pevanje" toliko ne podnosljivo, da se komsije ne ljute:osmeh:?
 
То зависи од комшија исто колико од паунова, зар не? Разни људи, разне ћуди. Посаветуј се боље са комшијама, а не са нама
 
Preko tri decenije,konstantno,bez prestanka drzimo paunove i uvek na slobodi.Problema sa njima (tj. komsijama) uvek ima.Paun voli prostranstvo,voli da odluta malo,voli da zadje u komsijsku bastu,plastenik...i napravi sranje.Uvek spava na nekom najvisem mestu na gazdinstvu,obicno to bude krov,gde neretko svojim snaznim nogama prilikom odskoka razvali malter sa crepa,ili odgurne isti...Smrtni je neprijatelj kvocaka.Kada samo cuje kvocku da kvoca sa pilicima,odmah se ustremi orlovski na nju,interesantno,samo dok kvoca i vodi pilice,kasnije je i ne primecuje.Oglasava se karakteristicno,jako dreci.Covek bi rekao,da kako je lepa ptica,morao bi da peva kao slavuj,a ono suprotno.
Sve su ovo moguci potencijalni problemi sa komsijama,pa jos i sa mrgudima koji ne gotive bas ukrasne ptice i zivinu.Moja iskustva za sve ove godine su vrlo sarenolika.Svi gosti bi se odusevljavali njihovom lepotom,a pojedine komsije im cupale rep,gadjale raznim teskim predmetima pa je bilo i fraktura nogu i koje cega jos.Najgori je prolecni period kada okolo krenu da nicu baste a pauni na slobodu.Ja ispod dvorista imam 50-ak ari livade,ali ne,oni ce pre da odu u 20 kvadrata baste i obrste neki zelenis.
S druge strane,bolje ih nemati no drzati u kavezu.Jeste da kavez resava gomilu problema,ali ubija ovu pticu u svakom pogledu.
Zato sam ove godine resio da ih udaljim i prodao sam siptaru nekoliko komada,a ostavio sebi samo jednog sarenog muzjaka.Posto imam i neke ukrasne fazane,resio sam da njima zamenim ove kraljevske ptice.Namera mi je bila da i ovog sarenog u medjuvremenu udaljim...Ali avaj...nikako da se resim,srce mi ne da...A sve me navodi da mu dovedem i zenku i opet napravim jato.
Elem,da podvucem iz mog ugla gledano:prelepi ukras svakog dvorista,pogotovo uredjenog,malo zahtevna ptica.S druge strane,samo veliko dvoriste,dosta zelenila,trave i tolerantan komsiluk.
 
Slobodane,jos nista.Zaglavio sam se u sezonskim poslovima-vinograd,zetva,seno...tako da za sada jos nista.Kada dodjem do vazduha razmislicu.Sta je sve od zivotinja proslo i zadrzalo se kroz moje dvoriste,tesko da cu ih se odreci.
 
Paun sa poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Imaju 4 pauna i 6 paunica.
2014-04-30-154624.jpg
2014-04-30-154631.jpg



A,ovo su moji paunići 4 komada, stari su mesec dana. Trenutno su zajedno sa morčićima koji su ih učili da jedu. Paunica ih je izlegla. Trenutno imam pauna starog 5godina i dve naunice jednu staru 5godina, a druga 3godine. Ubaciću ovih dana njihove fotografije.
2014-07-29-111922.jpg
 
Nazad
Vrh