Koliko Konjskih snaga

toshiba je napisao(la):
paorpaor je napisao(la):
U sustini samo jedan od 130-140 ks koji ce biti univerzalan. Da radi sve. Ja nemam para pa mi jedan traktor treba za sve, a za drugi bi se snasao da vuce seme i vestak do njive.

kako mislis da prskas, spartas i ostale sitne zajebancije sa 140ks?

pa postoje i uske gume :ppozdrav: ::namigivanje::
Post je spojen: [time]1293488554[/time]
_________________________________________________
talianu je napisao(la):
Aj podeli sa nama koji je to univerzalac sa 140 ks?

pa svaki može biti univerzalac prednja hidraulika i komplet uskih guma i eto ti univerzalac :ppozdrav:
 
@paorpaor
Tako i ja razmisljam, uvodjenje drugog traktora vidim jedino kao neophodno, kad prvi traktor ne moze fizicki da stigne da uradi celokupan posao. Jedino je razlika sto je za mene taj univerzalan traktor snage od oko 65ks. Zasto? Zato sto moze da vuce plug 2*14, spremac od 2.2-2.5m, sejacicu od 6 redova, prskalicu od 800-1000l, moze da vuce dve prikolice od 4t ili jednu povecu, naravno moze i da sparta sa 6to rednim spartacem, tanjiracu od 24 diska srednjetesku, itd. Prednost ovog traktora je mala potrosnja u lakim poslovima, mana je samo kolicina zemlje koju moze da odradi.
 
bojcetic je napisao(la):
@paorpaor
Tako i ja razmisljam, uvodjenje drugog traktora vidim jedino kao neophodno, kad prvi traktor ne moze fizicki da stigne da uradi celokupan posao. Jedino je razlika sto je za mene taj univerzalan traktor snage od oko 65ks. Zasto? Zato sto moze da vuce plug 2*14, spremac od 2.2-2.5m, sejacicu od 6 redova, prskalicu od 800-1000l, moze da vuce dve prikolice od 4t ili jednu povecu, naravno moze i da sparta sa 6to rednim spartacem, tanjiracu od 24 diska srednjetesku, itd. Prednost ovog traktora je mala potrosnja u lakim poslovima, mana je samo kolicina zemlje koju moze da odradi.

mnoogo kume :cao:
 
Slažem se ja da bi mogao jedan traktor od 140 ks da radi sve ali:
trebaju ti odgovarajući priključci da bi bio efikasan.Do sada sam koristio priključke namenjene za 65 i 45 ks a ovako bi uz traktor morao da kupim i sve priključne mašine a to je mnogo ::novac:: .
No sigurno da ko ima velikih parcela i više zemlje i te kako je isplativo.
Bojčetiću Ja koristim rajku 65 kao univerzalac i veruj mi da može ali si onda jako ograničen na količinu zemlje( neko crkne svaki dan dal ja dal traktor).
Doduše ove godine sam uzeo još nešto u zakup pa je zeka bio 20-tak dana u ispomoći.I naravno u branju.
 
koliko je teska sigma sejalica za zito sa nagaznim tockovima 21cev? nju nosi ferguson godinama zasto onda rajka ne moze 1000lit. prskalicu?
 
Ja nisam dizao 1000l ali jesam 7 tovljenika po 110 kg prosek, ide al do vage ko po jajima!
Nijje poenta samo da digne nego kako se i ponaša po putu,njivi kad naletiš na rupu... :cao:
 
na tu kilazu treba dva do tri tega po 30kg i nemas problema. a sa prskalicom punom vode se ne ide po putu zar ne? ni sa 440 a kamoli sa 1000. :nono: barem mi izbegavamo tako nesto.
 
zasto nemas izbora? kupis pvc cisternu 1000lit (50e komad) bacis je na prikolicu i pici! bar ona nije skupa.
 
Drugar isto radi sa PVC rezervoarima a ja sam od ove godine poceo sa ispranom cisternom osocarom. Ucinak je fenomenalan jedino sto su u pokretu 2 traktora i 2 vozaca.

Ja recimo ne bih nikako mogao da se uklopim da radim sa jednim traktorom i sa jos jednim da se 'slepam' zbog usluga i stocarstva.

Moj glas za pravog univerzalca je neki cetvorocilindras 100-110KS sa 2 para tockova. Sve poznatije marke prave pomenute traktore sa milion raznih opcija sto se tice mehanike, elektrike, elektronike i hidraulike tako da svako moze da nadje sebi sta mu je potrebno. Taj traktor je obicno stedljiv jer skoro svi imaju turbo motore potpomognute interkulerima i 'dobar' je na svim rezimima rada. Za 24h oranja on moze da uzore bar 20kj sto znaci da bi u nekom srednjem gazdinstvu za 5 radnih dana uzorao sve da se tera kako treba.
Drugi traktor uz njega moze da bude jos jedan univerzalac od 70-ak KS koji moze da bude star i 20 godina ali tu je kad zatreba i vreba iz prikrajka garaze ne bojeci se vecine prikljucaka mladjeg i snaznijeg brata da moze da pomogne i vise ako zatreba...
 
Traktor od 140 ks sigurno nije lak. Pretpostavimo da je minimalno 5t. Da li je pametno sa tako teškim traktorom (pogotovo kad mu se stave uzane gume) gaziti zemlju pri prskanju, špartanju i sl. "lakim" operacijama? Ja mislim da nije i da traktor od 140ks samo u nuždi može biti "univerzalac".
 
Jel nije bolje za 100-130kj uzeti za "lakse" radove neki od 70-80ks sa prednjom hidraulikom koji bi mogao napred drljacu,nazad sejacicu da vuce ili slicnu kombinaciju,a par hiljada evra uzeti neku ragu samo za oranje i tanjiranje. :sta: :cao:
 
@NA
Citiracu sam sebe.
bojcetic je napisao(la):
Kad budem uzimao to ce biti traktor od 60-70ks zapadne proizvodnje. Kasnije (jedno 10 godina) ako budem povecavao povrsinu sledeci traktor bi bio od 130-140ks istocne proizvodnje.
Upravo tako! Jak (jeftin) istocni traktor za teske operacije, dok savremen zapadni traktor za sve ostalo.
 
možemo ovde pričati do mile volje....
traktor kupuješ onaj koji zadovoljava dva uslova-potrebe i novčanik ili obrnuto
a šta bi ja uslovno kupio da imam "viška" 30000e o tome i ne razmišljam...
samo nije mi jasno kako mislite s tim "univerzalnim" traktorom od 140-150 ks sejati i špartati kukuruz jedino sa 12 redi....
 
Svako ima neku svoju teoriju, ali i ja imam svoju.
Smanjenje troskova !
Ako ste dobro pratili moje postavljenje snimke videcete da JD 6620 (130 KS) prska sa prskalicom amazone od 1200 l. Dakle moze, jer postoje uzane gume koje su daleko jeftinije od traktora od 70-ak KS. Postoje i sejalice od 7, 9 .. redova (ima moj komsija koji seje sa 9 redova nodetkom koju je sam sklapao). Takav isti traktor moze da ore, sprema , sparta , seje , vuce...
Drugi traktor je tu da mu dovuce seme , vodu i da ucestvuje u transportu. Uz ovu kombinaciju se moze raditi sigurno 250 jutara zemlje a da se ne umoris. Zato ja preferiram udoban i ekonomican "zapadni" traktor u kome ces moci da radis u svim vremenskim uslovima i koji ce biti uposljen. U EU je standard da traktor napravi 800 rs godisnje, a kod nas ?
Znam dosta ljudi koji sa recimo rusom od 80 , 90 ks godisnje uzoru 30-ak jutara i prevezu 10 vagona robe. Da li je to ekonomicno. Znam takodje i da sa dva traktora od 200 ks ljudi naprave po 100 rs , da li je i to ekonomicno ?
Ja smatram da nije. Traktor treba da radi i po meni je pametnije ulagati u kvalitetnije prikljucne masine nego u armiju traktora koji ce biti gotovo ne iskorisceni.
 
paorpaor je napisao(la):
....U EU je standard da traktor napravi 800 rs godisnje, a kod nas ?
..... Traktor treba da radi i po meni je pametnije ulagati u kvalitetnije prikljucne masine nego u armiju traktora koji ce biti gotovo ne iskorisceni.........

onaj moj mucni tafe napravio ove godine 760 i neki sat + rakovica kojoj sat ne radi :cao:
i naravno potpuno podrzavam stav o prikljucnim masinama :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh