Komasacija u Vasem ataru

Bas kao i kod nas su misljenja uglavnom negativna mada je ukrupnjavanje poseda, po meni, preko potrebno!
Mnogo ljudi ima sitne njive i na svakoj isti problem:
- U sancu do komsije slabo nikla vrsta!
- Komsija svake godine ore zadnji i on "Pravi red" pa u prolece kad posejes fali vrsta ...
- Komsija prskao kukuruz pa kod mene spalio dve vrste suncokreta, za odstetu nece ni da cuje, da kupi dizne za vetar ne pada mu na pamet jer i ovako jedva sastavlja kraj sa krajem ...
Ovo je sve komsija sa leve strane a nekad je i onaj sa desne isti ovakav!
Moj dobar drugar ima 29,5 jutara na 26 mesta, zamislite koliko je njemu truda potrebno za svaku operaciju, tek si poceo a vec treba da zavrsavas!
Ja licno imam i malih i velikih njiva, kad kazem "velikih" to je u mom slucaju 11 jutara, sve su sastavljane i kupovane jako dugo, svaki sledeci komad je placan sve skuplje i skuplje, nadjubrene propisno i redovno i bez razmisljanja bih prihvatio da ih neko spoji u jos vece pa makar i malo dalje!
Licno mislim da je komasacija dobra stvar ali, nazalost, tesko izvodljiva!
 
zozon slazem se sa tobom.po meni komasacija vuce sve ostalo(vecu i bolju upotrebu mehanizacije,bolju agrotehniku,smanjuje svastarenje,manje vremena se gubi u putu...) a to narocito vazi za nas na jugu.ja recimo imam oko 6ha zemlje,nijedna parcela mi nije veca od o,55ha...jos kako bih voleo da su mi tih 6ha dve ili tri parcele,u susednom selu su 80-tih radili komasaciju,tamo je vec druga prica.tamo recimo imam zakup 2ha jedna parcela i sve su slicne...
 
Ne slažem se sa vama Vranjanac i Zozon. Ja imam rascepkane parcele veličina od 6 jutari(oko 4 ha) u komadu do pola jutra(1/3 ha otprilike) i ne smeta mi. Naprotiv jako bih se žestoko protivio :zli: nečijoj fiks ideji da ih spaja. Ove godine konkretno sam imao štete od poplave na nekim parcelama, ali zato na drugima ne. Šta bi bilo da mi je sve bilo na jednom mestu, na primer tamo gde imam najviše u komadu, a tamo sam upravo i najgore prošao ::lose::.
Ja godinama namerno kupujem zemlju tamo gde ja hoću i to ili na bregu gde nikada ne kvari voda ili kvalitetniju zemlju na koju suša i poplava imaju manje efekta i plaćam ih skuplje od uobičajene cene.
Preko puta od moje njive se prodaje jedna parcela veličine jednog i po jutra(nešto manje od hektara) i ja nisam zainteresovan, već motam po istoj cen duplo manju parcelu kilometrima daleko od mene - zašto? Jel zato što sam glupav? Ne, na ovoj preko puta mene je stajala voda cele godine i stoji još uvek i mogu na njoj jedino topolovu šumu da zasadim pa da mi je Cigani poseku čim malo ojača, a to mi nije ambicija. Radije bih da kupim pola jutra najkvalitetnije zemlje i posejem na nju kukuruz, pasulj, uljanu tikvu... ma bilo šta i da nakrivim kapu!
I šta posle, neki tajkun potplati lokalne političare da naprave komasaciju i sve te moje najbolje njive - kajmak atara da mi uzmu i daju mi tih mojih jedanaest jutari sve u jednom komadu tamo negde u dolju ili u neku tešku glinu pa kad padne kiša :kisa: ideš čamcem da obidješ njivu, a kad udari suša :cool: a ono pukotine ko pesnica široke i do po lakta doboke. Meni više vredi mojih pola jutra relativno dobre zemlje nego tri jutra u nekakvoj močvari.
Ako bi se eventualna komasacija radila po klasama, tek smo ga onda najebali. Bar ovde kod nas su prilikom prethodne komasacije klase deljene po potrebi. Ko je planirao da zemčlju proda, taj je sredio da mu pišu drugu klasu, a onaj do njega što je imao nameru da i dalje radi, ali da izbegne porez, taj je podmitio tadašnje vlasti da mu pišu šestu klasu, a u stvari te dve susedne njive obe pripadaju četvrtoj klasi.
 
Ja sam za, nek mi spoji 20 hektera i nek mi da gde oce...al je zato na jedno mesto mnogo bi lakse radio a i bolje,ja svake godine na 20 mesta po dve vrste s kraja lose ili komsija zezne ili ja begam kad bacam djubre ili je bas tu razor itd... pa sad vidite gubitke ::lose::
 
E da, Zozon, za sporove sa komšijama postoji sud ili eventualno vile kao alternativna pravda. Komasacija neće rešiti problem pohlepnog komšije.
 
Onda, ti Dolovac nisi vido lošu zemlju ili kod vas nema nepogoda ako je tebi u interesu da imaš sve na jednom mestu:haha: Ako to vama odgovara tamo u Južnom Banatu, onda vi radite šta hoćete, a nas ovde na Severu nek manu na miru. Meni je dobro ovako kako jeste, a to što je dobro ne treba menjati.
Kako to da ja nikada nisam imao taj problem da su mi redovi nejednaki? Onaj red do komšije se ni po čemu ne razlikuje od onog u sredini, bar je tako kod mene. Ne mogu da shvatim kakve to ima veze da li je do komšije ili ne? Oće to tako kod naših ljudi da je komšija kriv zbog traljavo odrađene agrotehnike ili neispravne prskalice.
 
Ne poznajem nikoga ovde ko bi voleo da mu daju sve na jedno mesto. Ljudi ovde namerno kupuju zemlju u različitim delovima atara, čak u različitim katastarskim opštinama.
Jesi li nekada igrao rulet? Da li je mudro uložiti sve pare na jedno polje ili bistoš - malo tamo, malo ovamo.
Drugo ako komšija zajebe, ima i da najebe!
A ono treće, ne znam... Malo me čudi samo pitanje, nisam siguran da sam dobro razumeo - red u razoru:haha: A kako je taj red mogao u opšte da dospe u razor? Pa, u razor se ne seje, zar ne? Ne znam, ovo sa razorom me totalno zbunjuje. Od malena sam naučen da se razor do komšije ne dira, svakako moraš ostaviti rastojanje zbog špartanja, a ako ti na sredini ostane vidljiv razor, onda nisi dobro terao spremač. To su neke osnovne stvari za koje me čudi da neko ovde ne zna. Verovatno da nisam dobro razumeo tu stvar sa razorom...
Inače, kako tih 100 lanaca na jednom mestu, seješ sve istu kulturu :sta: ili podeliš parcelu pa seješ svašta? Koji je onda efekat toga što ti je na jednom mestu(osim povećanja rizika od nepogoda), kad svakako moraš doći na njivu posebno da prihraniš pšenicu, posebno poseješ ječam, posebno kukuruz, repu itd. Moraš jednom doći da špartaš kukuruz i suncokret, a drugi put posebno da prskaš žito, oreš strnjiku...
 
@Krlemrle
Donekle si upravu, ali jako je mukotrpno kad imas jako mnogo malih parcela. Slazem se da ne treba kupovati zemlju ako nije pogodna za obradu ili ako je vec kupujes cena treba da bude prilagodjena zemlji. Ali sta ako imas 5 njiva u istoj duzi koje su istog kvaliteta a komsija ni jedan nece da se pomeri? Jer misle da hoces da iz zaj*bes...
 
Imam i ja jedan takav slučaj i komšija jeste zajeban čovek(kao i svaki komšija he, he!), a ja sam mu komšija sa obe strane. On mi do duše nudi da spojim ja moju inače najveću parcelu sa još jednom svojom, a on bi se tako pomerio neznatno bliže svom selu i time bi za komšiju sa druge strane dobio mog rodjaka koji će uskoro prodavati zemlju. Ovako nešto bih bio spreman da prihvatim samo ako će da ide 100% kroz papire. Takođe sam spreman i da mu dam sve moje i sa jedne i sa druge strane, ako mi on ponudi nešto treće možda bliže mom selu(a njemu dalje) ili na boljem mestu. Sve je moguće rešiti između sebe dogovorom i to je mnogo bolja varijanta kad se dve strane dogovore i obe dobrovoljno prihvate nego da nam neko nameće neku prisilnu komasaciju kojom će na kraju obavezno većina biti nezadovoljna i smatrati sebe oštećenom stranom.
 
Krlemrle je napisao(la):
E da, Zozon, za sporove sa komšijama postoji sud ili eventualno vile kao alternativna pravda. Komasacija neće rešiti problem pohlepnog komšije.
Nisam bas pobornik resavanja sporova vilama ili toljagama a sud zna da traje jaaako dugo ...
U nasem ataru nema problema sa poplavama eventualno grad ali za to postoji osiguranje useva.
Kod nas postoje ljudi koji se za zemlju vezuju emotivno, tipa "... deda kupio ..." pa se to ne prodaje i onda nece da kombinuju ni sa kim. Ja nekako gledam da mi bude lakse i bolje, dedu nisam zapamtio ali i moj otac tako razmislja. Na primer: nasa dva 577 sa dva dvobrazdna pluga za dan pooru 16 jutara kad odemo na veliku njivu, sutra dan njih dva pooru 8 jutara ali su njive male! Razlika je drasticna!
Inace vrstu ne sejem u razor do komsije, spremacem se dosta dobro sluzim ali ta krajnja vrsta uvek dobija manje djubriva, nalazi se na nagibu itd. ona je uglavnom slabija od ostalih vrsta u njivi.
Ne krivim druge sto mi je prskalica neispravna zato sto nije neispravna, imam TeeJet-ove dizne i antikapajuca sita, i posebno Lehlerove dizne za vetar sa svojim sitima ... ne zelim da pravim stetu nikome!
I kao sto rekoh voleo bih da mi je zemlja u komadu ... ili bar dva :ppozdrav:
 
komsija zozon i komsija dolovac ! vi tokom celog posta kukate na nesavesne komsije :zli: o.k slazem se sa vama,ali zar i vas dvojica niste "necije komsije " vi ste bas toliko savesni da nikome niste napravili problem (poprskali,odorali itd...) :nono: nemojte tako ! Ja licno nemam velike parcele 2,3,5 lanaca ali jedne godine naidje kisa prema vladimirovcu a u bostanistu susa ili obratno pa jedan dobitak pokriva drugi gubitak! a druga stvar da bi se odradila komasacija uzima se neki procenat koliko sam cuo pa bih voleo da znam gde ce taj procenat i kome ce taj visak u dzep! Komunisti su otimali ali ja mislim da se i oni dive ovoj Tadicevoj otimacini i haracu !
 
Kod nas je komasacija bila 1985. Sa jedne strane imala je prednosti (ukrupnjavanje,prosijecanje novih i ispravljanje starih puteva), ali je napravila i mnogo s..nja.U komisijama su uglavnom bili " ugledni " komunisti ( a zna se kako su oni zavrsavali posao ) tako da je bilo mnogo mucki, veza,hladnog oruzja(uglavnom lopata i motki) , sudskih tuzbi a bogami i mislim dva ubistva.Neki od tih sudskih procesa su se vukli i 20 godina.Znam covjeka kome su uzeli 2 ili 3 duluma okucnice i dodijelili to njegovom prvom komsiji (jbg trebalo covjeku).Sve u svemu to je bilo na papiru dobro zamisljeno, ali u praksi papir, zemlja, i nas mentalitet nemaju mnogo toga zajednickog.
 
Komesacija u mome ataru je bila u drugoj polovini 80-ih godina proslog veka.Organizovana ,teska pljacka i kradja od seljaka i namirivanje zemljom komunista(cast izuzecima) na izdisaju.Znam primer gde je ljudima oduzeta zemlja,data na drugom mestu gde su se pojavljivale podzemne vode,te je zena otisla kod pomenutog -glavnog za... u opstini.....dobila 0,7 kj. da cuti i da se nebuni.Svakom su smanjivali po par desetina sirine cm.-troskovi komesacije,sabijali 0-e,Orali livade koje su kupili za DZ.,Uzimali dobru zemlju od postenog sveta,a davali mu 16-tu klasu.Bilo je i hapsenja i svega .Kada bi neko posten otisao da pita u opstinu ,pomenuti glavni bi prvo izvadio pistolj na sto i onda rekao recite....????
Bilans price:pomenuti jadan od saksije zemlje se stvorilo 70 jutara.....
Ni ovi iz prosle vlasti nisu mnogo bolji sa 3-im hektarom.....
 
Nazad
Vrh