Juzno voce,sadjenje,odrzavanje,...

Petar 90

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
4.439
Lokacija
Jagodina
Imam kuci zasadjene limun,mandarinu i bananu,sledece godine planiram da zasadim i kivi........
Zanima me tezina odrzavanja ovih vocki i zna li neko sta jos od juznog voca opstaje kod nas?
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

U mom kraju uspješno uspijeva nekoliko sorti smokava.
Interesantno je da skoro u svakom dvorištu ima zasađena ova voćka.

Kada budeš nabavljao sadnice kivija,moraš voditi računa da uzmeš tkzv."muške i ženske sadnice"
jer kivi nije samooplodan.
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Znam to,cuo sam da se sade dve zenske pa jedna muska sadnica...
ne znam koliko je isina,ali raspitacu se dobro pre nego posadim ...
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Za sada imam u centru BGD-a zasadjenu smokvu, u visini je drugog sprata :bravo:
A u kuci na Kosmaju imam mandarinu (mandaru, kazu klinci :D) staru desetak godina, ali zasadjenu u plasticnom buretu od sto litara , pa preseceno na pola, te je unosimo u kucu redovno , i evo opet je sad procvetala, a ima plodove na sebi :sta:
A spremam se da zasadim uskoro sadnicu maslinu,ceka se prolece i moj drug Bibliotekar, koji treba da nam je obezbedi iz Zadra, od njegovog druga mestanina :cao:

P.S. Limunove ne racunam, u saksijama su :ppozdrav:
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Limunove i mandarine je tesko zastititi od mraza kad su posadjeni u dvoristu pa ih zato svi sade obicno u buricima i slicno kako bi ih preko zime unosili u toplije prostorije....
Ja imam dve banane,jedna je u saksiji,a jedna u dvoristu,,,kazu mi ovi sto ih duze vreme imaju da ako je tri godine sacuvas da je ne ubije mraz cetvrte bi trebala da da plodove,moje su stare tek po godinu dana,videcemo sta ce biti za cetri god.....
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Karalic je napisao(la):
Za sada imam u centru BGD-a zasadjenu smokvu, u visini je drugog sprata :bravo:
A u kuci na Kosmaju imam mandarinu (mandaru, kazu klinci :D) staru desetak godina, ali zasadjenu u plasticnom buretu od sto litara , pa preseceno na pola, te je unosimo u kucu redovno , i evo opet je sad procvetala, a ima plodove na sebi :sta:
A spremam se da zasadim uskoro sadnicu maslinu,ceka se prolece i moj drug Bibliotekar, koji treba da nam je obezbedi iz Zadra, od njegovog druga mestanina :cao:

P.S. Limunove ne racunam, u saksijama su :ppozdrav:
Masline?
Mogu da se gaje ali nisam siguran za jadranske varijete. Postoje vrste maslina koje uspešo rađaju uz negu i zaštitu u unutrašnosti. U saksiji prorodi drvce debelo kao prst!
http://www.stockphotopro.com/photo_of/olive/56475MBG/A_olive_tree_in

Ova španska rađa u saksiji i trpi -6.6°C http://www.forestfarm.com/product.php?id=3166

Neki rasadnici u Bg. prodaju sadnice u saksijama. Treba proveriti da li su to tipovi koji rano ulaze u rod.
Što se tiče maslina koje bi se sadile na zaklonjeno mesto napolju čini mi se da su pravi izbor neke grčke, kontinentalne vrste koje trpe sneg i jače mrazeve. Ima ih.
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Kako uopšte zasadite južno voće, gde kupujete sadnice, seme šta već? :)
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

--Ja sam banane dobio na poklon,banana izbacuje mladjare i ti ga kasnije samo presadis,...
--Mandarine sam dobio iz Austrije,malu sadnicu u saksiji,i ja je kasnije presadio,ona i limun,se na neki nacin,tako da nazovem kaleme,tesko ti mogu to objasniti recima,trebas videti metod,ali u sustini lako je,postavlja se limenka na mladoj grani limuna ili mandarine i sledeceg leta samo odseces granu ispod limenke i presadi mlado drvo...tako bar mi radimo u ovom kraju..
--Kivi se reze i sadi ko i loza...samo treba paziti da imas i musku i zensku biljku,jer samo tako moze da ti da plod
--cuo sam da kod nas moze da uspe i kikiriki i malslina,..
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Znači u principu kod nas i nema da se kupe sadnice? Teško da će da uspe iz semenki voćke? :D
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Mislim da je iz semena tesko,ali posto vidim da si ti iz Beograda,pokusaj na pijaci da pronadjes sadnice,siguran sam da ima,jer je moja komsinica dobila od sestre iz Bg-a,mandarinu na poklon,kupljenu na pijaci...
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Aj baš ću da vidim, slabo posećujem pijace :)
Bar znam šta ću sledeće leto doneti sa mora :D
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Sve ima da se kupi kod nas i limuni i narandže i mandarine i kumkvati i fortunele i japanske jabuke i više vrsta kivija i razne banane ima ih koje mogu da rode u saksiji i jestive su, gaje ljudi i ananase u sred Bg, o smokvama da ne pričam, ima vrsta nara koja rađa kod nas napolju, ima pawpaw, i bambusi i masline i nešpole i pasiflore, ima i avokada ima žužule ili iglice.............
Ma nema šta nema!

Sve ima da se kupi kod nas i u Bg i u Vlasotincu i u Trsteniku i u Nišu i u Novom Sadu, ponešto u Negotinu a skoro sve može preko interneta a ima i u Mostaru pa stigne busom. Nije moje da reklamiram konkretne rasadnike ali recimo ima izložbi pa se tu pojavi znatan deo ovog nabrojanog a po nešto može i da se ugovori. A na našem sajtu imaš člana iz Mostara pa lepo pp pa se dogovori.

A za one koji vole sve po sistemu sam svoj majstor ima Tempo, Rodić, Merkator, Vero....pa se kupi egzotično voće, lepo se zasladiš pa semenku u zemlju. Malo prekopaš po netu a ima uputstava i na srpskom. ::namigivanje::

na primer Pawpaw se na ovom našem sajtu pojavljuje pod imenom Asimina, što je polovina njegovog lat. imena.

Petar 90 je napisao(la):
--postavlja se limenka na mladoj grani limuna ili mandarine i sledeceg leta samo odseces granu ispod limenke i presadi mlado drvo...tako bar mi radimo u ovom kraju..
--Kivi se reze i sadi ko i loza...samo treba paziti da imas i musku i zensku biljku,jer samo tako moze da ti da plod
--cuo sam da kod nas moze da uspe i kikiriki i malslina,..

To sa konzervom se zove margotiranje i može mnogo jednostavnije. Skine se prsten sa kore 0.5-1 cm širok sa grančice, to mesto obložiš sa malo mahovine, preko toga najlon ispod podvezan i dobro je da se stavi komad staniola jer svetlo smeta ožiljavanju. Mora stalno da bude vlažno a višak vode se ocedi, znači onaj podvez nije jak. To uradiš s proleća i već posle mesec max dva mlad limun ili koji vec citrus ide u saksiju. Normalno u početku ga ne držiš na jakom suncu. U svakom slučaju slobodno razmotaš staniol pogledaš i ako ti se koren učini dobar podrežeš ispod korena.... i u saksiju.
kikiriki sejan u Vojvodini na više ha.
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Ja bas imam jedan eksperiment sa ananasom,ali necu nista da pricam dok ne vidim hoce li uspeti...
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

ananas, koristi se gornji deo sa lišćem slično kao ren...xaxa samo što za uspeh treba malo više caka. a može i početnička sreća. ::namigivanje::
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Tome se i nadam,pocetnickoj sreci...
Imas li ti nesto od juznog voca?
 
Odg: Juzno voce,zasadjivanje,odrzavanje,....?

Imam odlične smokve koje ako ne izmrznu obilato rađaju , prvi talas sredinom juna, onda mala pauza pa kad krenu u julu teraju sve do prve slane. Ako izmrznu a desi se onda se regenerišu pa tek u septembru stigne manji rod. Problem je što nemam dobro mesto uz kuću sa južne strane. Moja se nalazi sasvim kontra, na severnoj strani pa ipak... imam mlade margotirane limunove(2 kom) jedan je cvetao odmah po margotiranju ali sam skinuo taj jedan cvet da se ne iscrpljuje, ostala su jos komad dva koje sam kalemio ali oni su mali mada je jedan probaqo da cveta..xaxa, imam 4 sadnice pawpaw posađene u dvorištu ali moraću da nađem neku dobru sortu da bar jedno drvce kalemim, imam nar drvo ali ukrasni koji procveta kao lud krajem proleća a posle manje celog leta, imam bambus koji trenutno održavam u maloj formi dok ga ne preselim na farmu. Izbacivao je štapove po 4-5m, dovoljne za pecanje.xaxa. Brzo se širi, agresivan je pa mora da mu se pravi barijera jer se širi prekoi plitkog korena na sve strane.. Na proleće sejem lorber lepo drvo i svež začin, i žužulu (kinesku urmu) za klopu
 
molim nekog ko zna da mi kaze!imam bananu posadjena je u saksiji mlada je i sad je visoka 40 cm.listovi joj redovno izlaze ali cim koji mladi izlazi ovi stari se suse tj.prvo im se ivice suse pa do kraja skroz uvenu i onda ih moram odstraniti.obicno kazu da je zbog puno zalivanja.ja mislim da nezalivam mnogo iako sam cula da banana voli dosta vode.drzim je u kuci i da naglasim nije joj vruce ugodno joj je a kad otopli ide napolje.molim za savet.hvala!

---------- Poruka napisana u 14:58 ---------- Prethodna poruka je at 14:27 ----------

volela bih da posadim kikiriki pa molim nekog ko zna dosta o tome ili ima iskustva da me uputi.hvala
 
Ja sam jednom posadio kikiriki.Seme sam kupio u prodavnici zdrave hrane.Slucajno sam video da prodaju nepeceni kikiriki kupio 100 grama i posadio. Slabo je nikao zato sto su ga uglavnom pojeli mravi ali onaj sto je nikao je bas lepo rastao s obzirom da ga nisam zalivao i okopavao. Samo sam ga malo nagrnuo. Rodio je ali su ga opet mravi napali i izbusili tako da mi i nije bas uspeo. Ali za prvi put,bez ikakvog predznanja i male brige o njemu zadovoljan sam.
 
Marakuja ili sta vec..

Dobio sam informaciju gde se moze kupiti voce zvano marakuja
E sad na internetu pise da se radi o tropskom vocu
A ovo sto se meni nudi je hibrid crnog ribiza, ogrozda (josta jel) i jos ukrsteno sa Slovenskom borovnicom - tako mi vlasnik koji prodaje rekao
Biljka izdrava niske tem. ne treba prskati (sto mogu poverovati posto imam Jostu) i plod je jos boljih nutritivnih vrednosti od jostinog, i da joj je zbun jos veci i bujniji (veci prinos?)
Zna li ko sta o ovome vocu?
 
Nazad
Vrh