Da li se postizu bolji rezultati u slobodnom tovu bikova od onog kad su vezani?

Petar 90

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
4.439
Lokacija
Jagodina
Na porolece planiram da prosirim proizvodnju tova bikova,pa me zanima di li se bolji rezultati postizu u slobodnom tovu od onog kad su vezani.!Iz razgovora sa ljudima imam utisak da su rezultati u slobodnom tovu dosta bolji,ali zanima me i vase misljenje,verovatno vas ima dosta iskusnih u tome... ::namigivanje::
 
imam slobodan tov a imam i par komada vezanih
bolje napreduje vezan bik,tj. za isti vremenski period postigne veću kilažu
oko bikova u slobodnom tovu ima manje posla a i dobije se malo bolja cena
sve u svemu dođe ti na isto
i slobodan i vezan tov imaju svojih prednosti i mana
 
Stric je godina drzao izmedju 15 i 20 komada. Dok su mali bili su vezani, kasnije, pa do kraja tova, su bili pusteni. Slabije napreduju kad su pusteni, ali je bolji kvalitet pa se dobije bolja cena kao sto kaze Montoya. Sve u svemu mnogo je lakse za ciscenje i hranjenje kada su u slobodnom tovu. Tako da glas ide za pustene.
 
bikovi koji su bili vezani mnogo vise kaliraju u transportu od onih u slobodnom tovu - ako je verovati nakupcima ::namigivanje::
 
Gledajuci ljude koji u mom kraju cuvaju bikove vezane uvideo sam da moji pusteni bolje napreduju tj od 180-190 kg do 550-600kg stignu za 8-9 meseci i imaju bolji kvalitet mesa, dok vezani tu istu kilazu dostignu 12-13 meseci najmanje. Tako da moj glas ide za slobodan tov.
PS I ja planiram na prolece da dodam boks za jos 10 komada :)
 
Makisa je napisao(la):
Gledajuci ljude koji u mom kraju cuvaju bikove vezane uvideo sam da moji pusteni bolje napreduju tj od 180-190 kg do 550-600kg stignu za 8-9 meseci i imaju bolji kvalitet mesa, dok vezani tu istu kilazu dostignu 12-13 meseci najmanje. Tako da moj glas ide za slobodan tov.
PS I ja planiram na prolece da dodam boks za jos 10 komada :)

Kolika ti telad uzmeš kad stignu za to vreme? :sta: 250kila :haha:
 
@ Montoya Ako mene pitas ne razumem na sta mislis ??
MILOŠ D.T je napisao(la):
Makisa je napisao(la):
Gledajuci ljude koji u mom kraju cuvaju bikove vezane uvideo sam da moji pusteni bolje napreduju tj od 180-190 kg do 550-600kg stignu za 8-9 meseci i imaju bolji kvalitet mesa, dok vezani tu istu kilazu dostignu 12-13 meseci najmanje. Tako da moj glas ide za slobodan tov.
PS I ja planiram na prolece da dodam boks za jos 10 komada :)

Kolika ti telad uzmeš kad stignu za to vreme? :sta: 250kila :haha:
od 180-200 kila maksimum
 
Mora se siriti proizvodnja,jer ovako na malo nema racunice bas neke........
ja trenutno imam trinest komada,sledece planiram dvadeset,a 2013 imam u planu da ubacim oko trideset.......
Valjda ce se nekad nesto promeniti u ovoj drzavi,pa i nama da se posreci..... :sreca:

Srecno sa izgradnjom Makisa ::svaka cast:: :D
 
Hvala :) Ja imam 21 trenutno i napravicu za jos 9-10, a i ja se isto nadam da ce nesto da se promeni u ovoj drzavi jer nece ovako moci dugo da se radi ako drzava ne pruzi neku pomoc. Sva sreca pa imam jos jedan izvor prihoda inace bi islo teze
 
Evo i mene u ovoj temi. Veliki pozdrav svima :cao:. Evo vec 4 god odkad zivim u CH. ovde svi tove bikove na slobodan tov. Do sada jos nisam video ni jednog vezanog bika. Ja cu slikati ovde na vise mesta kako oni to rade ovde . Pa cu slike zakaciti , nadam se da ce svima biti od koristi.
 
Nije se dugo pisalo ovde,proslo je skoro 8 godina da li ima novih saznanja,jel uporedjivao neko precizno sta je bolje??
 
Nebi se slozio da se bolji rezultati postizu u slobodnom tovu. Veci je rastur hrane i neznatno duzi tov i teze se prati stanje zivotinja. Jedina prednost je manje posla oko samog tova i manje prostora.
 
Prednosti slobodnog tova su jeftiniji objekat za drzanje istog broja zivotinja ,manje ulozenog fizickog rada konkretno u izdjubravanje ,brze prilagodjavanje i manji stres teladi pri kupovini ,kvalitetnija polutka.
To je sve bilo opravdano dok smo imali trziste Italije i Izraela gde su kupci placali 30-50 pfeninga vise (bile tada dojc marke) ,a danas gde su cene iste sto se zarade tice u prednosti je vezani sistem .
Posle pocetnog stresa pri kupovini i vezanju za jasle telad kasnije imaju bolji prirast ,manje mogucnosti povredjivanja i sebe i vlasnika ,laksi pristup zivotinji u slucaju lecenja ,laksa manipulacija pri utovaru....
 
Jos jedna stvar sta sam primetio,posto nekad malu telad drzim pustene,jeste da ako nisu svi podjednaki ovi jaci ce jesti dok se ne najedu a ovi slabiji jedu sta ostane.
 
Nazad
Vrh