Izvodjenje pilića prirodnim putem - nasadom kvočki !

G

garinco

Guest
Početnik sam u uzgoju živine imam tri domaće kvočke koje leže na jajima hrana i voda su pored njih ali one jako slabo jedu .Šta da radim s njima?Dajte mi neki savet.Pozdrav i hvala.
 
Dok leže na jajima uobičajno je da slabije jedu, jer se ređe ustaju sa gnezda i kada se ustanu, onda žure da se vrate na njega. To te netreba brinuti mnogo. A kakve su kvočke? dali je to nešto za dvorište ili je u pitanju možda rasna živina? :sta:
 
To je domaća kvočka sa jajima Brama.Jel nešto još treba da znam o kvočkama i dal znate nešto o toj sorti Brame ili Sansek čini mi se?Hvala. :osmeh:
 
garinco je napisao(la):
To je domaća kvočka sa jajima Brama.Jel nešto još treba da znam o kvočkama i dal znate nešto o toj sorti Brame ili Sansek čini mi se?Hvala. :osmeh:
secam se da je mati 1Xdnevno ih skidala sa nasada iznela na dvoriste one su na brzaka obavile svoje potrebe i svaka nazad na svoje mesto :ppozdrav:
 
Imam trenutno 15 koka, 9 su nosilje stare nekih 3 godina, 6 su domace ko zna koje rase, 2 su male crne jedna od njih ima gace, jedna je otvorene braon boje sa presavijenom krestom, jedna je jerebanesta i jedna bela sa malo braon tackicama na ledjima i repu ova bela je najmladja i jos nije pronela i imam petla bele boje.

Koke sam nasao pocetkom decembra kod pokojne babe bilo ih je 9 jedan odrasli sareni petao i jos 2 koke koje sam zaklao prepostavio sam da su bile stare. Kod mene u selu se kaze za kokosku da je stara ako su joj noge bele boje i ima na njima krljust i kada se stavi u loncu treba dobrih nekoliko sati da se kuva i meso je zilavo.

Kada sam doneo ove 6 koje su bile dosta divlje prvog dana su se razbezale jedva sam ih pohvatao, skratio sam im krila i repove (tako mi komsije rekose inace stariji ljudi koji su decenijama cuvali kokoske) cuvao sam ih dobrih mesec dana u ogradjenom proetoru to je nekada bila letnja kocina povrsine pa 2x2.5m visine 2m ogradio sam zicom i drzao im svetlo upaljeno preko dana. Slabo su nosile ocekivano zbog zime i stresa od premestanja. Posle mesec i nesto dana sam ih pomesao sa nosiljama koje su na otvorenom prostoru ogradjenom povrsine reko bih oko 80m2, petao je poceo da peva i da naskace na kokoske jos uvek nije vest nisu mu krila izrasla pa gubi ravnotezu :).
Tu nastaje problem ova braon koka je vodila glavnu rec dok su bile zatvorene prva je jela, jurila ove ostale ubijala boga u petlu leteleo je perje na sve strane ;).Kad je pesa poceo da peva i da skace na ove ostale (jos uvek su bile zatvorene) ova braon se povukla u ilegalu i pocela da bezi od njega ko djavo od krsta(posto je kocina sastavljena iz dva dela zatvorena prostorija i drugog otvorenog dela koji se sastoji od zida visine 1m a ostatak do ploce sam ogradio zicom) kada se petao nalazi u zatvorenom delu kocine ona bezi napolju i obrnuto.
Desavalo se da je pojuri i da je odalami kljunom po glavi. Posle mesec, a mozda i malo vise dana odlucim da ih spojim sa ovim nosiljama i krene pesa da radi poso u pocetku su nosilje bezale ali se navikle na njega a ova braon evo posle mesec i vise dana kako su izmesane i dalje bezi od petla.
Raspitam se kod komsija sta da radim posto nahvatala strah uvek jede na brzinu, cim on naidje bezi veci deo dana provede u kokotarniku pa sam kokotarnik poceo da zatvaram preko dana, cak sam prekjuce odvojio petla i koku u nameri da ih zadrzim dan dva zajedno u letnjoj kocini vratim se posle 20 min ona pobegla u jedan ugao nabila glavu u supljini izmedju vrata i zida ovaj pokusava da je zaskoci al ne moze nema prostora pada sa nje perije na sve strane, pa sam odlucio da ih pustim i kad izadje ona iz ugla na kresti vidim krv.
Pre ovog pokusaja zblizavanja probao sam sa kaznjavanjem petla zavezao sam mu nogu i drzao 4 dana na kanapu duzine pola metra kad sam ga pustio bio je miran 2 dana i opet po starom poceo da ganja braon koku. Komsika mi kaze da ga zakoljem meni se ne kolje probao bih da izvedem pilice da vidim sta ce ispasti od jaja ovih nosilja i da probam da povecam domace koke cisto za svoju dusu na oko mi lepe :). Planiram da na prolece kupim jos 5 mladih 4 meseca starih koka nosilja da si imam jaja za sebe pa ako preksoci nesto i da prodam po komsiluku posto je sve manje ljudi koji cuvaju zivinu.
Hranim ih 2 do 3 puta dnevno, ujutru kada ih pustim izmedju 9 i 10h dam im punu zidarsku vanglu kukuruza, oko 14h pravim im "trice" tu ubacujem 1/2 ili 1/3 hleba, nekoliko saka stocnog brasna, jednu do dve sake kukuruznog brasna (pre 2 nedelje sam u kanti od poludisperzije od 30kg pored zutog ubacio i belo kukuruzno brasno 3 ili 4KG ), jednu saku belog psenicnog brasna mislim da je tip 400 to imam nekoliko kg nakupilo se brasna pa je majka odbacila sa povrsine nekoliko kg pa da se ne baci :) i na sve to ubacim supenu kasiku premiksa za koke nosilje i normalno to pomsam sa toplom vodom.
Uvece oko 5h im bacim opet malo kukuruza pola vangle. Kad je ono bilo malo bolje vreme brao sam i davao sam im i svezu travu. Nosivost je zadovoljavaju od kada sam im ubacio premiks u proseku snesu po 4 do 6 jaja stim da od 9 nosilja mislim da samo 6 nose posto se 3 cudno ponasaju malo jedu i stalno su te 3 zajedno u jednom delu dvorista uvek poslednje izadju iz kokotarnika poslednje jedu i poslednje idu na spavanje. Pre ubacivanja premiksa noslie su po 1,2 najvise 3 jaja pa se dsavalo nekoliko dana da nema ni jednog jajeta a jedu ko slonovi.

Zanima me kako se odredjuje plodnost jajeta? Ocekujem da se na prolece neka od domacih koka razlezi pa da probam da izlegnem pilice. Secam se da su mi pricali kad sam bio mali baba i deda da jaje kada se razbije treba da ima u belancu malu tackicu koja lici na krv, malopre je majka slupala 4 jajeta i nigde te tackice u jajima ali ima bela tecnost koja je malo gusca od belanca :). Kako da odredim jaje da li je oplodjeno kad dodje red da se sadi kvocka, primetio sam da pevac sada manje skace na kokoske ranije kada ih pustim ujutru on obavezno jednu ili 2 odradi.

P.S. Ala sam se raspisao :) svaki savet je dobrodoso posto je ovo prva godina da sam cuvam kokoske. Cilj je da cuvam za svoje potrebe, da probam da izvodim leti pilice ima u komsiluku jedna zena koja cuva neke kokoske malo vece od ovih mojih i sve imaju gace pa sam se dogovorio sa njom da mi da jaja ako mi se raskvaca neka koka...
 
MilanM je napisao(la):
Imam trenutno 15 koka, 9 su nosilje stare nekih 3 godina,..........................................

P.S. Ala sam se raspisao :) svaki savet je dobrodoso .....................................da jaja ako mi se raskvoca neka koka...

Da znaš da jesi baš, uvod ti je duži od onog u romanima, ali nema veze novi se, pa dobrodošao!. Teško da ćeš dobiti neki validan odgovor, jer niko neće da čita "memoare", a i teško, osim na kraju, naći šta je pitanje!?

Slična tema ne postoji, ali otvaranje nove teme po onim tvojim naslovom nije dobro, zbog toga promenjen naslov i smatram da će biti zainteresovanih diskutanata.

:ppozdrav:
 
Lepo objašnjeno sve.
Uvek je problem spajanja različitih generacija kokošaka kada su u kokošinjcu.
U hranu treba kokoškama da dodaš sojinu sačmu, ili sojin griz, da bi imao još bolju nosivost.
 
Prijateljski savet je da ove pokoljes i nabavis mlade koke i petlove. Koke su suvise stare da bi se razlegle a i oplodnja sigurno ne bi bila dobra. Oplodjenost jaja je tesko odrediti ako proces inkubiranja nije poceo a lampiranjem se moze utvrditi tek posle 5 do 7 dana. Utvrditi dali je jaje oplodjeno pre inkubiranja ide jako tesko i bilo je pokusaja da se naprave masine za to ali nijedan nije efikasan. Ta crvena tacka u zumancetu znaci da je koka lezala par dana na tom jajetu pa je proces inkubacije poceo a kad ga razbijes onda je vec kasno. Ovde na forumu ima mnogo korisnih stvari o zivinarstvu pa listaj malo i isplatice ti se sigurno. :ppozdrav:
 
robins je napisao(la):
Prijateljski savet je da ove pokoljes i nabavis mlade koke i petlove. Koke su suvise stare da bi se razlegle a i oplodnja sigurno ne bi bila dobra.

Cuo sam za lampiranje ali nisam siguran kako to funkcionise. Uzme se lampa postavi jaje ispod nje ili je nesto drugo upitanju?

Ove stare njih cu da pokoljem i osvezim jato novim nosiljama cija cu jaja ako se neka raskvaca da koristim, ove domace sto sam dodao 3 su 100% mlade od prosle godine i petao je takodje od prosle godine a 2 mislim da su najmanje godinu i nesto stare ali planiram ako se neka raskvaca da uzmem od komsija koji stalno obnavljaju jato jaja.
 
Evo slike



Tamna jaja su sa pilicima a ona kroz koja prolazi svetlosta su neoplodjena. Ovo na slici je lampiranje 18 dana a moze se raditi i sa 7 ali je razlika mnogo manja i tesko se razlikuju.

Dosta za veceras. :cao: :cao: :cao:
 
Pod pojmom vestacka kvocka idu dve stvari :

* Grejalica a u temi Tovni pilici Valjevac je veceras stavio bas lepe slike pilica pod grejalicom ili kako je jos zovu po jednom proizvodjacu Sierom.

* Valjaonik ili deo inkubatora u kome se drze jaja zadnja 3 dana pred izvodjenje
 
kratkoglavi je napisao(la):
Možda je braon koka bata.

Ma jok nije bata nosi jaja, al bezi od petla uopste je ne gazi, kad je on u blizini hrane ona na strah jede ili pobegne dok on ne zavrsi pa se vrati kad se on dovoljno udalji, desi se da se priblizi malo blize petlu na pola metar ili metar on je pojuri nekoliko metra i odustane
 
Verovatno je u mladosti nahvatala stra' od nekog strasnog petla kao kod Balasevica pa nikako da se oslobodi . Kako se sad zanose raznim glupostima jedino da je vodis kod psihijatra za zivotinje. Gledao sam negde da postoje za pse a za koke tek treba da urade specijalizaciju. :haha:
 
Ma ja mislim da je osveta upitanju posto je ona bila glavna kada sam ih doneo iz sela sve redom je tukla a najvise petla koji je tada bio tinejdzer, kad je pesa odrastao poceo da joj vraca milo za drago i dalje zna da dohvati po neku od tih koka sto su bile zajedno u selu dok je noslije redovno tuku :) zakon starijeg te noslije su stare oko 3 godina
 
Evo i mog iskustva sa kvočkom:

od 15 jaja 4 oplođena polupala ::jako_besan:: a 3 su bila neoplođena. Jaja kupljena na poljo sajmu od NS zadruge. Jesu li ova pilad na slici Nju hempširke? Stare su dve nedelje. hranim ih starter koncetratom za priplodnu živinu.

6yo9s9.jpg
 
Zato je bar po mom nekom misljenju i zakljucku iz razgovora sa komsijama staviti 12 do 13 jaja da ima mesta u gnezdu da kokoska ne polomi jaja kad ih mesa i plitko gnezdo a i tup kljun. Dao sam komsiki kvocku i ona joj polomila 3 jaja drugog dana kad ih kljunom namestala.
 
Nazad
Vrh