Bitne stvari pri kupovini tifona!!!

Da bi se jedna energija proizvela druge se mora "više" uništiti (utrošiti.)To izbacivanje vode zahteva određenu energiju.Dali ćete je vi proizvesti sa 60 Hp. na 2000 o/min ili sa 160 hp. na 700 o/min manje je bitno.Toliko se ja sećam iz škole .Male razlike su moguće iz drugih razloga.
 
Slavisa , činimi se da sam te vidio kad si na labudici kroz Srbac provezo tifon ili su bila dva ? Kakvu si elektro pumpu našao za 500e ?
Za pogon pumpe visokog pritiska treba malo više m.... Tu protok nije bitan , mislim bitan je ali za pumpu istog protoka a pritiska dovoljnog za tifon treba dosta više snage , tu "ler gas" pada u vodu .
 
bila su dva tifona,a dvije pumpe sam kupio u sarajevu,jedna meni a druga je kod borislava jarica,mozes pogledati kod njega, 7.5KW Hmax-103, Q 100-500L meni na tifonu pravi 7 bara,oko 350L vode,struja stize na njive i opusteno cekam ljeto!
 
Gorane- u to vreme sam radio sa IMT 549, morao sam imati odredjene obrtaje zbog radnog pritiska tifona. Danas je to sa ovim tifonima novije generacije verovatno drugacije.Kolega talianu- moj dobar drugar(D. Trtic) isto kupio preko fonda pre 5 godina, ni dan danas ga nije pokrenuo. Kolega MOMOSARIC - samo primer: Prosle godine covek zalivao soju 4 puta, potrosio 60l nafte i platio 4x1000 din radniku, od mene imao veci prosecan prinos 320 kg po kj. Racunajuci njegovu investiciju u tifon i njegov rad, amortizaciju traktora i tifona, izracunajte koliko je vise zaradio od mene. Da ponovim- nikoga ne ODVRACAM od kupovine sistema za polivanje, vec samo da tri puta izmerite pre nego sto presecete.

Mora da je kod vas lilo kao iz kabla pa se ne primecuje razlika? Macva, proslo leto, prosecan prinos soje ispod dve tone. Ja sam zalivao, sa nedovoljnim brojem cevi i prskalica (znaci kasnim za pravilnim zalivanjem), zalivana 3 puta, totalni izostanak padavina, prakticno celu vegetaciju, prosek 3,5t/ha. Naravno da se isplatilo.

- - - - - - - - - -

Sto se tice teme: Planiram da ove godine uzmem napokon tifon i kisnu rampu, jer mi cevi koje posedujem ne zavrsavaju posao na ovoj povrsini. Ove godine dobio sam dzabe severov motor od 11kw sa nekakvom pumpom. Na njoj ne pise nista, ali je jako slicna mojoj kardansoj moravi, sa vecim ulaznim i izlaznim promerima. Ja nemam predstavu kakav pritisak ili litrazu ona daje, ali s obzirom da morava tera 150m cevi f75, verujem da ne bi trebao biti prob sa kisnom rampom. Mislim da znam neke generalne zahteve za pumpu koja bi terala 300 metara 75mm creva i 34m kisne rampe. Tj. prodavac kaze da je 1000l/min dovoljno sa ne prevelikim pritiskom, 3-4 bara. U svakom slucaju, interesuje me ako me neko moze posavetovati da li je motor od 11kw ( ~15 ks ) dovoljno za normalan rad ovakve konfiguracije. Lako cu za pumpu ako ova ne valja. Hvala
 
Pozdrav za sve vas,znam da je off topic ali moram i ja da se prikljucim malo:u prosloj sezoni (2012) u nasoj uzoj okolini su kretali prinosi kukuruza od skoro 0 kg po jutru do mozda nekih 1000 kg po jutru.Posle ozimog jecma sam posejao postrni kukuruz i imao rod oko 3-3,5 tona po hektaru pored dosta ozbiljnih propusta u agrotehnici.Ako neko ima mogucnost prikljucivanja na struju onda je racunica bas prosta:vredi!

strucker:naprimer jedna
pedrollo centrifugalna pumpa sa 11 kw motorom daje 900 lit/3,7 bara
 
Hvala na informaciji. To bi otprilike odgovaralo koliko vidim. Razmatrajuci neke ponude, opet sam dosao u nedoumicu. Dvoumim se izmedju nekoliko proizvodjaca, i cene se razlikuju tu i tamo, kao i garancije. S toga se pitam ima li ovde korisnika Irrimec, Idrofoglia, Ocmis ili Irtec tifona? Svi su Italijanski, no bune me razlike u cenama i garancije. Ne bih da uzmem nesto sto je jeftino, a kvarljivo ili nepouzdano, pa bih molio ako neko ima utiske i iskustva o bilo kojem proizvodjacu da podeli ovde. Hvala.
 
Interesuje me ,posto sam negde u drugom trecem postu ove teme procitao da tifonu treba malo vode. Da li to znaci da moze recimo da se crpi izcisterne ili mora da se ima bunar? Naravno posto bih zalivao povrsine do 1 ha mogao bi manji tifon da mi zavrsi posao
 
Nisi ti dobro razumeo,tifonu bas treba mnogo vode.Zaboravi na cisternu.Moras da imas ili bunar velikog kapaciteta ili jos bolje gotovu vodu(reka,jezero,kanal)
 
Pozdrav kolege! Da li neko zna nešto više o povraćaju para za tifone i pumpe. Svaki dan se spominju ovi Arapi i njihovi novci, a nigde ništa konkretno...
 
Kolege jel znate ko možda prodaje vodene turbine za tifone? Hoćemo naš stari slovenački da preradimo pošto sistem sa originalnim klipom ne funkcioniše.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
U Senti je nekada bio covek koji je montirao turbine na tifone. Ne mogu da se setim cene. Davno sam se interesovao, ima desetak godina. Da li ti je to Zalecov tifon?
 
Agrostroj ljubljana piše na njemu, ima neka firma u Bečeju samo mi je ponuda malo jača cenovno pa tražim ko još to radi.
4e498473f730827b031c35bf2addd3cb.jpg


Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Koliko su ti trazili? Nadji na netu firmu sto pravi tifone u Senti, mislim da su to oni bili kada sam ih kontaktirao.
 
@mali paor @BOKIBOLE firmu iz Sente mozete naci na netu tifon.rs,vlasnik se zove Terek Tibor,imaju vodene turbine i to dosta dobra varijanta sa vecim lopaticama unutra pa se zadovoljavaju sa manjim kolicinama i pritiscima vode.I moja je takva ali sam ja to uzeo iz madjarske pre puno godina,a inace to je kopija neke talijanske turbine.Sama turbina kosta ako se dobro secam 100-120 evra-vrh glave 150.A glavni sastojci kod prepravke na turbinu su : ova turbina i jedan reduktor 1:60 ili 1:70 koji kosta valjda 60-70 evra 🤔🤔🤔 u nasoj okolini puno tifona prepravljen na taj fazon i neki novi tifoni su sa tim pogonom koji izlaze iz nekih "radionice" malih radinosti...
 
Ima i neki Tatalovic iz Vrsca sto ugradjuje turbine. I sa njim sam pricao a cena je bila nekih 700 ili 800 evra. Clan krnac iz Silbasa mi je dao njegov broj, on je sa njim nesto saradjivao.
 
Nazad
Vrh