Električni pastiri za čuvanje ovaca i koza

Tema jeste skoro zamrla, ali moram ovde postaviti pitanje. Moram ograditi deo bašte kao ispust za ovce. Tu bih stavio elektricnog pastira pa pitam ima li neko preporuke gdekupiti. U pitanju je ograda duzine oko 15 metara sa.8 metara. Treba li ici u 3 nivoa žice?
 
Trebalo bi ovih dana da postavim "električnu pastiricu",odavno kupljena (1988.) Dugo nije korišćena,danas isprobana na običan akumulator i radi. Pa sam malo čitao na internetu o ovim ogradama i naišao sam, izmedju ostalog, i na ovaj snimak:

:haha:

https://youtu.be/qmyg8bHdXB0
 
Pozdrav svima i pitanje. Kakvim kablom se povezuje el. pastir na ogradu i na uzemljenje? Moze li bilo kakav ili mora neki za visok napon?
 
Ja planiram izolator od creva za vodovod. Zasrafim u drvo a isecrm na kolutove 3 cm i kroz njih provucem zicu. Pastiricu bi kupio od ovih sto prave i prodaju na kp.
 
Za izolaciju mozes koristiti plasticnu flasu,
Na mjestu oznaceno crvenom prerezes flasu, a na mjestu oznaceno zutom omotas spagu od pastira, naravno prvo cep zakucas ekserom u kolac.
7749e9764b97df911e5d8e08ddde0c11.jpg


Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Jel se napravio konsenzus na kraju, da li mogu da se zadrze koze ovako ili ne? :)

Drugo pitanje je vezano za prakticnost ovakvog vida cuvanja u mom slucaju, dobio sam parcelu od 2.38ha u nasledstvo koja je zapustena sigurno 20ak godina, a na toj povrsini se vodi deo sume, njiva, pasnjak, i sve to je u drugacijem stepenu zaraslosti. Pada mi na pamet da bih to mogao da napravim da bude iz nekoliko razlicitih celina, gde bi se taj deo gde je ranije bila njiva sto pre krcio i privodio nameni, sto kozama, sto mojim radom, dok bi se taj deo gde je bio pasnjak ranije i sto je bas zarastao (toliko da trenutno ne moze lagano da se prodje kroz njega kada sve to olista) koristio za brst i pasu i postepeno bi se cistio. Koliko to gusto siblje moze da napravi problem sa vidljivoscu zice koja bi se postavila u krug, da li je potrebno i koliko preventivno iskrciti tu gde bi se razvukla zica ili je dovoljno da samo ne dolazi u kontakt sa zicom zbog praznjenja baterija/akumulatora i eventualnog pozara.

I na kraju, trece pitanje je vezano za gotove pokretne mreze od 50m, razmisljam da bi mi par komada bilo korisno za ogradjivanje lokalizovanih podrucja u okviru parcele a i van nje, deluje kao brzo i prakticno resenje, medjutim ne toliko jeftino. Vidim da ih amerikanci koriste bas dosta, kako su se pokazale kod nas, koliko je to u stvari prakticno, da li vredi te pare i ima li da se nadje jeftinije od nekih standardnih cena kod nas po sajtovima?

Vidim da je ceo forum utihnuo u poslednje vreme, nema vise toliko aktivnosti kao sto je bio ranije, nadam se da ce zivnuti malo..
 
Moras stalno odrzavati stazu kud ide ograda, kad je suvo vrijeme moze nekako proci da trava dodiruje zicu dok kad pada kise tacno se cuje kako napon probija prema zemlji

Sent from my SM-A315G using Tapatalk
 
Toga sam svestan, pitanje je bilo usmereno na to kolika sirina te staze treba da bude izmedju ograde i dela koji zelim da koze brste, da li je dovoljno samo da ne dodiruje ili je potrebno pola metra, ili mozda 1-2m da bi koza mogla da ima dovoljno prostora da pridje cela ogradi i da uoci zicu, mozda ima veze sa visinom siblja koje bi eventualno savijale i pravile kratak spoj, ne znam sta sve jos moze da utice na ogradjivanje u ovom konkretnom primeru.
 
Da pitam u ovoj temi. Mozda zvuci glupo. Zecevi mi ogromne stete prave u povrtarskoj proiyvodnji. Da li bi nesto znacilo okolo?
 
Meni zečevi pregrizu žicu kao 1-2. Žicu kojom su ogradjene ovce. I tačno se vidi staza gde prolaze. Ne isključujem je uopšte, stalno je pod naponom. Ali ne pomaže. Tako da mislim da te to ne bi iščupalo….


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni zečevi pregrizu žicu kao 1-2. Žicu kojom su ogradjene ovce. I tačno se vidi staza gde prolaze. Ne isključujem je uopšte, stalno je pod naponom. Ali ne pomaže. Tako da mislim da te to ne bi iščupalo….


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hvala na odgovoru! Kako ih ne otrese o zemlju dok grizu zicu nije mi jasno :unsure:
 
I meni nije jasno. Znam da ovce, kad pipnu žicu slučajno-skoče po dva metra. Znam da i mene kad zakači bude isti efekat.
 
Nazad
Vrh