Veštačko mitarenje koka nosilja

gooxxyy

Član
Učlanjen(a)
24 Avg 2009
Poruka
38
ako ima neko iskustva sa vestackim mitarenjem koka nosilja neka postavi plan mitarenja u stavari kako se to radi
 
Mitarenje je hormonski proces kod koka nosilja pri cemu se koke drze prvo sa malo a kasnije bez svetlosti i hrane. Postoji vise metoda kako se radi i prilicno je slozeno ako se zeli postici ravi efekat. Na pocetku se smanjuje hrana, voda i svetlos a posle nekoliko dana pocinje proces mitarenja kada se kokama daje samo jedan sat svetla i voda u tom periodu. Kokama potpuno opadne staro i izraste novo perije. Na kraju procesa polako se iz dana u dan povecava svetlosni period i pocinje da im se daje hrana. Ceo proces traje izmedju 30 i 45 dana u zavisnosti od vrste i stanja zivine. Mi do sada nismo nikad mitarili jato a par puta smo planirali medjutim zbog lose cene tovnih pilica smo odustajali. Po zavrsetku mitarenja koke ponovo pocinju da nose a nosivost u novom ciklusu je oko 80% od maksimalne nosivosti u prvom ciklusu nosenja. Ovo sve vazi za roditeljsko jato teske linije a preporuke nam je dao veterinar koji nadgleda proizvodnju mada mislim da i za koke nosilje konzumnih jaja vazi nesto slicno.
 
Odg: Veštačko mitarenje koka nosilja

zdravo od makedonija.
evo nekoi informacii od profesionalec.
1.kokoski se mitarat od 60-65 nedela.
2 vtor ciklus (6 meseci)so nesivost okolu 15% pomala od prviot ciklus.
3.se mitari samo zdravo jato (bez zgolemen mortalitet)
1... pred mitarenje :izbor na kafezi za mernje i nivno obelezuvanje.
prosek na tezina pred mitarenje
se odi od 30-35 % vo pad na tezina
2... edna nedela se ostava svetlo 24 casa
3... dva dena pred gladuvanjeto se dodava dodaten kacium 50-100 kg ton za podobruvanje na luspata na poslednite jajca.
4.. pocetok na gladuvanje .postignuvanje na potpolen prekin na nesivost(4-6 dena od pocetok na gladuvanje)
- hranata SE ODSTRANUVA
- svetlo se drzi 10 casa
-merenje 3.5.7... sekoj vtor den do pad na tezina od 30%
-optimum smrtnost 2%
5...pocetok na hranenje
--prvo so hrana za jarki so 2% kalcium se do 5% nesivost
---posle toa so hrana za nesilki
poka^uvanje na svetlo;21 den.13. casa
24 den.13.5
28 den 14
35 den normalno kako pred mitarenje ne pomalku od 16 casa
pikot se postignuva 8-12 nedela od po^etok na mitarenje
cao
 
toni veljan je napisao(la):
zdravo od makedonija.
evo nekoi informacii od profesionalec.
..............................................................pikot se postignuva 8-12 nedela od po^etok na mitarenje
cao

Dobrodošli na Forum Živinarstvo, očekujemo i ubuduće kvalitetne post-ove, ali ne znamo mnogo od "kakvog su profesionalca informacije", jer se niste predstavili ?!?! Ovo iz Caffe-a "pozdrav na site od makedonija" mislim da nije dovoljno !!

:ppozdrav:
 
Mitarenje tema zajebana i sam tragam za odgovorima na ovu temu.Prvo se definisu programi mitarenja dugi , srednje dugi i kratki programi za mitarenje. Vrlo je bitno i samo vreme za pocetak mitarenja normalno kada nastupi topliji period u godini ali ima i odgajivaca koji krecu sa mitarenjem zimi . Izbor metode koriscenje hemijskih preparata, koriscenje posebno izbalansiranih smesa posebno mislim na odnos natrijuma , kalcijuma i cinka u smesi, restrikcija ,hrane ,vode svetla.... Kada zapoceti mitarenje pri kojoj nosivosti %, koliki je mortalitet kokosaka vrlo bitno preporuke su da to bude (po literaturi )0.2% a ne kao sto se hvale ovi na sajtu sa cifrom od 0,5 do 1 % i pri kojoj starosti treba otpoceti mitarenje. Sa cim otpoceti hranjeje u kakvoj formi treba da bude hrana i kako nastaviti ishranu nakon mitarenja mnogobrojna su pitanja na koje odgajivac mora da da odgovor pre nego sto krene u sam ciklus.....
 
Licno smatram da se na tom sajtu ne mogu naci nikakve informacije sem hvalospeva o 2.000.000. mitarenih koka,www.mitarenje.blogspot.com tako bi i majka priroda mogla da se pohvali mitarenjem muzjaka u prirodi u vreme sezone parenja. Da mozda takva metoda i daje rezultate ali se mnogo toga podvodi pod misteriju, prvo koliko se tih mateirja hemijskih deponuje u tkivu i da li su te materije dozvoljene pravilnikom o maksimalnoj koncetraciji stetnih materija u hrani i pravilnikom o kvalitetu stocne hrane.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh