Uticaj higijene prilikom muže koza na kvalitet mleka

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Pošto se sve više traži da mleko bude kvalitetno, ovde možete da pišete , o uslovima koje treba ispuniti kao i o tehnikama. :cao:
 
Evo i obecane teme o higijeni
Proizvodnja mlika je najzahtjevnija i najslozenija. U principu to je slozen postupak koji zahtjeva siroko znanje i to od anatomije i fiziologije, higijene i zoohigijene, hranidbe i smjestaja zivotinja, te poznavanja osnovnih tvari o muznim uredjajima i opremi u proizvodnji mlika. Kako ste i vi blizu pregovorima sa EU to ce onaj ko se prije pripremi za to bolje i profitirat. Jedan kolega je reka da bi drza 10-ak koza. Prijatelju ako se sa tim mislis bavit profesionalno onda ispod 60 kom zaboravi. EU guta male. U tom procesu priblizavanja EU desavat ce van se sta i nama i svima koji zele tamo. Oni su ti, koji su postavili standarde a mi ih se moramo drzat ili se moremo slikat. U nas je prije par godina proradio referentni centar za kontrolu mlika u Krizevcima. Masne jedinice igraju ulogu ali ne vise toliko kao higijena u obliku somatskih i inih jedinica, broj mikro organizama itd itd. Tako smo i mi u Rh svjedoci trenutno nelogicnih pojava da je RH u deficitu s mlikom, a mljekare ne zele otkupit mliko od pojedinih malih proizvodjaca ili in isplacuju manje premije nego je to zagarantirano ili cak se neke mljekare gase kao ona u ZD. Razlog tome je niz problema ali najveci je svakako:
Niska educiranost proizvodjaca, sto rezultira niskom higijenom smjestaja i muznja zivotinja a odrazava se na losu kvalitetu mlika. O uvozu i svercu necu govorit ovaj put. Da bi vi saznali kavim minimalnim standardima mora udovoljavat mliko koje proizvodite morat cete kontaktirat vase min.poljoprivrede i veterinare i takodjer u tajdio necu ulazit jer svaka drzava to propisuje za sebe.
Cinjenica je da mliko NE SMIJE sadrzavati rezidue (ostatke) iznad dozvoljene kolicine koje imaju farmakolosko ili hormonalno djelovanje te antibiotike, pesticide, deterdzente i druge stetne tvari koje minjaju organolepticka svojstva mlika.
Mliko takodjer ne smije sadrzavati mehanicke necistoce, a takodjer ni dodatne kolicine vode.
Tako ovcje i kozje mliko mora imati manje od 1,500.000 mikroorganizama da bi udovoljilo standardima za daljnju preradu a takodjer ne smije sadrzavati ni vise od 500.000 somatskih stanica. Ovo se narocito tice onih koji ce od toga mlika radit sir na svom gospodarstvu i to od nepasteriziranog mlika. Ti sirevi su danas najskuplji i najcjenjeniji na trzistu.
Za pravilnu muzu vazno je blago dobro pripremiti. Muza prije svega mora biti blag postupak prema zivotinji kako nebi doslo do njenog uznemiravanja i to je radnja koja zapocima prvo hranjenjem i ciscenjem zivotinja.
Prije same muze potrebno je ukloniti grube necistoce kao sto je slama i balega i to sa mekom cetkom. Najbolje malom sirkovom metlicom.
Pranje vimena- najjednostavnije je toplom vodom i spuzvom te blagim dezinfekcijskim sredstvom. Temp vode mora biti izmedju 35-40C stupnjeva. Prevruca i prehladna voda izaziva stres te sprecava lucenje mlika.Treba vodit racuna da je pribor za odrzavanje higijene uvik cist kako ne bi doslo do prenosenja moguce zaraze na druge
zivotinje. U mene svaka zivotinja ima svoju krpu za pranje i sa jednom krpom NIKAD NE perem dvije zivotinje.
Mozete upotrijebiti i maramice za jednokratnu upotrebu.One jesu skuplje ali stede vrime i energiju i vodu, te pojavu mastitisa. Ako je dovoljno efikasno da se mastitis ne pojavljuje onda se ustedom na lijecenju kompenziraju troskovi kostanja maramica.
Nakon pranja slijedi brisanje i susenje vimena a to je vrlo bitna stvar. Na taj nacin se sprecava cijedjenje vode niz vime u sisne case te se ujedno vri i MASAZA vimena koja djeluje stimulativno na lucenje mlika.
E sad ono najbitnije. Razni proizvodjaci nude razne detergente za pranje i jos se pojedini Hvale da njihov proizvod ne triba ispirat. Zamislite bezobrazluka.
Ja san sve detergente otfikario i vimena perem mlakim morem. Vi to mozete napravit u otopini kuhinjske soli koja odgovara slanosti mora a to je oko 3.5 promila. Nakon toga se vime ispire mlakom vodom i susi papirnatim salvetama ili krpama. Ako se susi i pere krpama njih nakon svake upotrebe treba iskuhat. I jos nesto ako vam neka koza ima mastitis ona se muze odvojeno i posljednja u nizu a njezino mliko nije za upotrebu. Mastitis se prepoznaje po malim ili vecim kvrzicama na vimenu. Osim gore navedenog ta bolest se prenosi i zarazenom steljom pa je najbolje takvo blago drzati odvojeno dok se ne izlici. Pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Eto ti apsurda covek koji se zove Brundalo gudi sve po notama tacno i precizno. Narocito mi se dopalo sto insistira na pazljivom i neznom prilazu zivotinjama.
Ali i njemu po nesto promakne. Za mastitis, tacnije da ne dodje do mastitisa vaznije je dezinfikovati vime posle muze. Na ovome insistiraju svi ozbiljni proizvodjaci od Francuske do USA. Za razliku od krpica koje moraju da budu samo za jednu kozu ova flasica se bez straha koristi za sve koze jer je u njoj jako dezinfekciono sredstvo kao sto je alkoholni rastvor joda ili nesto slicno.
http://www.delaval.com/Products/Hygiene-and-cleaning/Udder-hygiene-after-milking/default.htm?wbc_purpose=basAbout_DeLaval
OVde se vidi ista stvar samo je krava u pitanju.
 
@ Tar ne slazen se s tobom i amen. Svi oni prodaju svoja sredstva putem reklama. Vidis ja na sav ovaj teren koji imam koliko god je prljav i trnovit imam godisnje mozda 1 slucaj mastitisa i to je vise moja krivica nego bilo sto drugo. Mastitisi se javljaju u prljavim i nehigijenskim uvjetima te nepoznavanjem muze i nista drugo. Ima tu i nesto malo genetike ali dzabe ako ti ovcu ili kozu nisi pomuza na vrime (uvik u istu uru) ili ako se je zaboravija pomust ili nedaj bog da je nisi muza 2 dana. Ni sva zastitna sredstva joj nece pomoc. Jedino onda ostaju injektori ili inekcije antibiotika. :ppozdrav:
 
Pa dobro, ko kaze da moramo u svemu da se slazemo. :D
Slazem se ja stobom da proizvodjaci uvaljuju sve i svasta za velike pare. Ali ne pravi samo DeLaval ovakve casice. Ima njim za male ( bas male) pare na vise mesta. Npr na sajmu u NS. A sredstvo rekao sam moze alkoholna tinktura joda.Reba pronaci proporciju alkohol : jod. Kupis flassicu joida u apoteci i litar etil alkohola u samoposluzi za 100-200 din (2.5€) i traje ti....
Nemoj da zaboravis da ti zivis u klimi gde morski vazduh( so i jod) vec deluju kao prevencija. Ja sam ovu sliku Lavalove flasice okacio jer sam nju prvu nasao. Manje su i drugacije izgledaju za koze ali princip je isti i ne odnosi puno vremena.
 
brundalo je napisao(la):
Kako ste i vi blizu pregovorima sa EU to ce onaj ko se prije pripremi za to bolje i profitirat. Jedan kolega je reka da bi drza 10-ak koza. Prijatelju ako se sa tim mislis bavit profesionalno onda ispod 60 kom zaboravi. EU guta male.
:nono:
U komsiluku (4-5Km sam od granice) je EU unistila BAS velike farmere goveda (interes Holandije/Nizozemske) Opstali su samo sitni :spavam: 1vreme su i bojkotovali Danon proizvode ali su ih ovi zaj... i od SVAKOG prodatog artikla u HU 1Ft uplacuju za obdanista :haha: :kisa: :udri: ::novac:: ::lose::
 
Da ce biti picvajza, bice!
Ali sto se higijene tice......Mleko mora biti cisto.
Te propise EU je uvela da zastiti stanovnistvo ( mora se reci da ima i glupih), a tamo gde nema strogoce haraju kriminalci.
Setite se rakije Zozovace i potrovanih ljudi!
Pogledajte malo po atarima ima tu mrtvih svinja, otpadaka od klanja, creva , krvave kože......
Pre nekog vrmena sam isao da pogledam neko imanje a u potoku lesina svinje. Ko zna od cega je crkla a gazdu zabole da je zakopa vec pravo u potok. A tamo dole neko poji stoku. Pa se potok ulije u recicu a tamo se kad otopli kupaju deca........Tamo gde su ljudi neodgovorni kultura se zavodi pendrtekom po glavi i po budjelaru!
 
Znaci svugdi ista prica. A sto mislite da ovdi nije tako. Meni npr. jucer neki pas natira ovcu u more. Blago se utopilo. Ja je izvuka na plazu i ostavija, mislim di cu sad zakopavat, vec je noc. Jutros rano podjem oko 5 uri uzmem tacke i pravac u sumu na kopanje. Zavrsim posa, odem oko blaga i vracam se u selo a pandur vec pita da koja ovca lezi na plazi, vec je dobija prijavu od nekog. Ja mu mrtav ladan odgovorija da koja ovca?, a onda san doda bit ce dosla na suncanje he he :ppozdrav: :ppozdrav:. Inace ih ja zapalin tako da ostanu samo kosti. I to i produkte klanja. Ovo je otok necu riskirat. Zna se da su moje he he. Inace po propisu bi tribalo to slat u kafileriju u Zg, sta mislite koliko bi to kostalo. Ovako san uspija presutno sa veterinarskom inspekcijom se dogovorit, pa san miran. A za ono sto ne zapalin imam i zivo vapno tako da san miran.
 
brundalo je napisao(la):
mislim di cu sad zakopavat, vec je noc.
Kod nas se azili za pse nadmeću kome da daš strvinu :cao:
Nažalost u neposrednoj blizini ima 1 :zli: Užas od smrada i buke :udri:
 
Nazad
Vrh