Kamionske prikolice u službi poljoprivrede.

Bilo je i 24 tona neto kukuruza, jedini problem što nemože da stane na vagu fali 10cm



1ysgme.jpg
 
Ufff, al bi te nasi pajkani spremno docekali... Dobio bi kazni vise nego vrijedi taj kukuruz u prikolicama ;)

Inace, zgodan vlakic ;)
 
I jednog i drugog a i zato sto kod nas ne smijes vuci dvije prikolice ako nemas polozeno za tzv "udvojeni tandem" za koji se polagalo u privatnim ucilistima a ulaskom u eu se vise ne moze za udvojeni tandem polagati.

Ako si dulji - kazna
Ako je prikolica u pretovaru - kazna
Ako je druga prikolica u pretovaru - kazna
Ako je teret tezi od traktora vise nego sto smije biti - kazna
Nemas polozeno za vucu dvije prikolice - kazna

U zetvi psenice opcenito ne zaustavljaju traktore, osim ako vidno nisi pijan ili ne radis neki prekrsaj. Bitno je da imas vozacku dozvolu, da nisi pijan i da je i traktor i prikolica tehnicki ispravna.

Jako rijetko se vide dvije prikolice kod privatnika, jedino kombinati imaju sofere s polozenim za "udvojeni tandem" i oni "kao" smiju vuci dvije prikolice...
 
Kako je ovo reseno, koliko sme biti tezi teret od traktora?

Ne sjecam se vise, ali MISLIM (nemoj me drzati za rijec) da traktor mora biti jedna trecina ukupne mase cijele kompozicije ili nesto tome slicno.

Npr, ako je cjela kompozicija 30 tona teska, na traktor mora otpadati 10 tona ili nesto slicno na taj kalup. Ne vucem teske terete, nit vucem dvije prikolice pa ne znam kako je to regulirano. Uglavnom, dvije prikolice kako god okrenes ne smijes vuci, pa makar i prazne bile...

Kombinat s JD osmicama vuku ogromne PRONAR prikolice i po dvije od jednom. Prva je tandemka a druga dvoosovinka i samo gas.

I dalje se u zetvi svercaju ljudi s dvije prikolice ako idu iz daljeg ali kad i to dodje na red, mislim da ce frcati kazne samo tako.

Malo da skrenem s teme i da napisem samo ovo, ako nekog zanima detaljnije pitajte na PP da ovdje ne pisemo na siroko. U svim zemljama EU treba biti OSPOSOBLJEN za upravljanje traktorom, kombajnom, utovarivacem, bagerom, vilicarem i sl. strojevima. NE vozacka dozvola za traktore i radne strojeve nego certifikat da ste osposobljeni rukovati odredjenim strojem. Ja imam polozeno za Traktor s prikljuccima, kombajn, bager, vilicar i motornu pilu. Jednostavno ako se ozlijedis dok cistis tanjuracu na njivi ili dok radis motornom pilom, postoji mogucnost da ti zdravstveno osiguranje nece pokriti troskove lijecenja zbog nestrucnog rukovanja strojem i zato sto si uopce s tim strojem rukovao a nisi osposobljen.


Malo po malo nas uvode u red, pa tako i s tim prikolicama, pretovarima, tehnickom ispravnoscu, registracijama...
 
udvojeni tandem bi trebalo biti dve tandemke, nesto kao dve brajtnerke.. kod nas jasno stoji u f kategoriji da vazi za upravljanjem traktorom kome mogu biti bridodata najvise dva prikljucna vozila. e drustvo molim vas za pomoc, imam problem da nabavim saglasnost za prikolicu marke "vozila gorica". kako stupiti u kontakt sa tom firmom, jel neko od vas registrovao goricu. probao sam na sve strane.. ako znate nesto pomagajte.
 
Prazna je teska mislim oko 5600 kg ili isto kao dve prazne zmajevke (malo vise) a i kad se natovari opet kao dve zmajevke pune!
Naravno puno teze ide kad je puna nego prazna!
 
Kad je suvo mos kako hoces a kad je kao ove godine nemos nikako. EEvo ja sam ovoda prosao petnaestak puta i kad je 3 metra vise nego sto je ovde na prikolici ,odmah yapadnem i moram slepati.



 
Nazad
Vrh