Uradi sam

ne kažem da ne siječe , nego da je bezbjednije sa zazorima , jer ti se onda samo kreće desna ruka i imaš veću koncentraciju na ono što radiš
ako se kreću obje ruke u isto vrijeme a u različitim pravcima onda jednostavno mozak nemože da sinhronizuje rad ruku

a da ne ispadne da nešto sereem dobro je i ovako :ppozdrav: bitno je da ima mesine kako ti reče :ppozdrav:
 
Pozz komso!

Radimo sa njima cesto. Probiramo prasice za tov. :haha:
Navrati 09. 01. 11. za slavu da vidis kako rade.

Odosmo u :off_topic: , a imam jos jednu slicicu vezanu za ovu masinicu da ubacim.

Pogledaj u temi clanovi polj foruma. ::namigivanje::
 
I ja imam identičnu sečku za meso...
A ovako mangalo koristim za pečenje prasića, samo ovu sliku trenutno imam, slikaću još. Inače radi na akumulator i motor i od brisača.
2s1rb54.jpg
 
Važi, slikaću, inače roštilj se sastoji od felne, bubnja od veš mašine i rešetke :D Biće slike...
 
Dukanac je napisao(la):
Važi, slikaću, inače roštilj se sastoji od felne, bubnja od veš mašine i rešetke :D Biće slike...
Interesatan mi jer verovatno da brzo gori zbog ventilacije koju poseduje , a rodja me ucio da je dobro da sto brze ispeces rostilj manje se susi , a i jes ukusniji
 
šandor je napisao(la):
Interesantan cepač drva pogledajte :D

Brate gde si se krio dosad?
Ovo je super stvar.Jel neko napravio ovo kući?Mislim vidim da je motor trofazni i relativno mali , kolika bi snaga bila potrebna za ovo?Verujem da mora da ima neki aksijalni ležaj. :cao:
 
Ma kakav aksijalni ležaj! Taj šiljak ima na sebi navoj... prosto ko pasulj!
 
Jeste prosto što se tiče šiljka , spoljašnji navoj na osovini , unutrašnji na šiljku , normalno narežeš "leve" navoje da se ne odvija u radu i to je to. Ali ja mislim u ovom smeru : Šta se dešava sa osovinom koja se brzo okreće i pri toj brzini dobija pritisak od panja koji se gura? Mora da ima nešto što je sprečava da krene nazad , inače imam osećaj da bi brzo "odlazili" ležajevi na osovini. Ili možda grešim? :sta:
 
Siljak treba da ima sa spoljasnje strane neku zavojnicu sitnog koraka a veza sa vratilom motora je preko klina kao i kod svakog motora uz jedan poprecni vijak da spreci uzduzno pomeranje ili spadanje. Lezajevi na vratilu motora mogu da trpe i ovakvo aksijalno opterecenje . Ovaj siljak dobar strugar moze da napravi bez problema a treba samo postaviti motor i ovaj radni sto. Masinica je odlicna ali kako ja imam "mali visak" kilograma nekad cepanje drva sekirom dobro dodje da se isteraju kalorije i ludilo. :D
 
biljana&dragan je napisao(la):
Jeste prosto što se tiče šiljka , spoljašnji navoj na osovini , unutrašnji na šiljku , normalno narežeš "leve" navoje da se ne odvija u radu i to je to. Ali ja mislim u ovom smeru : Šta se dešava sa osovinom koja se brzo okreće i pri toj brzini dobija pritisak od panja koji se gura? Mora da ima nešto što je sprečava da krene nazad , inače imam osećaj da bi brzo "odlazili" ležajevi na osovini. Ili možda grešim? :sta:

griješiš :cao:
 
@ Robins

Intesuju me info u vezi cekicara, konkretno u vezi zvezde
Dali ima u prodaji, dali se vec negde na cekicarima ugradjuje, posto sam
vidjao samo okrugle elemente umesto zvezde.
Ili se pravi od plocevine.
Biksna (caura) dali se ista negde ugradjuje.
Interesuje me gde mogu kupiti cauru, zvezdu.
Takodje ako moze neka slika drzaca sita.
 
Zvezda se sece iz ploce a moze biti i okrugli nosac sa rupama. Vazno je da se otvor u sredini busi na strugu u paru i da se na strugu ocrta krug na kome se buse otvori fi 20mm i fi 14mm. Caura je laka za pravljenje i svaki strugar (tokar) je moze napraviti brzo. Zvezde se postave sa obe strane caure i onda se zavare za nju. Nosaci sita su parcici cevi fi20 sa rebrima sa stane - ojacanjima od flakova. Sito se samo ugura izmedju njih tako da oni dolaze sa spoljasnje strane. Nisam siguran da se negde mogu kupiti gotovi delovi ali otpadi su cudo pa se mozda nadje nesto slicno. Najvise gvozdjurije sam kupio na vojnom otpadu kod naplatne rampe u Paracinu tamo samo teskog naoruzanja sto nema.Cudo jedno od krsa koji se moze lepo upotrebiti. Posto smo dva puta polomoli gibnjeve i silen blokove na kombiju noseci u njemu koncentrat od mesaone do farme ( nekih 700 metara ), tamo sam kupio podvoz od nekog topa ili bacaca i napravio prikolicu samo za prevoz koncentrata u vrecama. Niska je i zadnja strana je i utovarna rampa po kojoj se guraju kolica sa vrecama a i istovar je isto lak. Podvoz sam platio 200E a i ostali materijal me je kostao jos toliko tako da za 400E imamo prikolicu u koju stane 40 vreca hrane po 50kg.

 
Hvala

Nije nam problem napraviti, a i nabaviti delove.
Evo i nase prikolice, pravljene namenski za prevoz svinja, prikolica je inace za automobil.
Ostale su samo dodatne visoke stranice da se zavrse (arnjevi)
Do sada je kostala oko 200 tinjak evrica.

29wnzu9.jpg

21qusk.jpg
 
Dosta Vas mi je slalo pp za skice cerupaljke a posto sam unekoj guzvi evo samo malog uputstva i skica kako se pravi. Masinica je veoma prosta a mnogo pomaze kada se kolju pilici. U podforumu Zivinarstvo u temi Cerupanje pilica sam vec pisao o tome a ima i nekih video zapisa kako rade cerupaljke.
Cerupaljke se veoma lako prave i potrebno je pola bureta od 200l (najbolje ako je pocinkovano) i stara ves masina od koje se koristi zadnji deo koji slu`i za postavljanje bubnja. Koriste se dva trokraka dela sa zadnje strane masine i remenica.Jedan trokraki deo je sa vratilom na koje se postavlja remenica a drugi trokraki deo je sa kucistem i lezajevima. Na deo sa vratilom se sa tri vijka povezuje kruzna ploca debljine 5mm ciji je precnik za 100mm manji od unutrasnjeg precnika bureta. Ploca se kruzno (4 do 5 koncentricnih krugova na svakih 100mm jedan od drugog ) izbusi rupama za par mm manje od pre~nika guma . Gume mozete naci na svakom vasaru ili cak naruciti postom od proizvodjaca iz okoline Indjije ili Pazove i kostaju 20tak dinara komad. Drugi trokraki deo sa kucistem se pomo}u vijaka veze za bure .Bure po oboru takodje izbusite u nekoliko nivoa opet na 100tinak mm razmaka izmedju redova ( 5 ili 6 redova ). Va`no je da se prvi red guma skrati za nekih 20mm I postavi ispod nivoa vrha guma na kru`noj ploci da ne bi propadale noge od pilica kad se cerupaju. Na bure postavite tri nogara od cevi 20x20mm a pored postavite nosac na koji se postavlja motor. Motor moze biti snage od 0,75kW (moze i od mesalice za beton ako se ne koristi ) a remenicom na motoru regulisete broj obrtaja kruzne ploce koji treba da bude izmedju 150 i 250 o/min. Da bi dobro radila vazna je temperatura vode za surenje koja bi trebalo biti od 65 do 70 stepeni i u njoj ih drzati od 5 do 10 sekundi.
Skica je uradjena na brzaka u Paintu ali moze da posluzi.
 
Evo kako sam napravio prednju kuku za fergulu koja služi za šlepanje. Materijal sam našao na otpadu tako da nije izašlo puno para treba samo da ofarbam i montiram.
 
Kurkela je napisao(la):
@ Robins

Intesuju me info u vezi cekicara, konkretno u vezi zvezde
Dali ima u prodaji, dali se vec negde na cekicarima ugradjuje, posto sam
vidjao samo okrugle elemente umesto zvezde.
Ili se pravi od plocevine.
Biksna (caura) dali se ista negde ugradjuje.


Ja imam (ako misliš da krupiš i u klipu) od PAT Bečej i vrlo jednostavno rešenje i krupi i u zrnu i klipove-prezadovoljan sam
Interesuje me gde mogu kupiti cauru, zvezdu.
Takodje ako moze neka slika drzaca sita.
 
Mlin koji je opisao i crtao moj komšija Robins posedujem ja i to u kombinaciji sa mešaonom. Ako nekog zanima slikaću
 
Nazad
Vrh