Uradi sam

Ovu temu posećuju kreativni i inovativni ljudi. Evo jednog pitanja baš za takve ljude: :osmeh:

Da li neko ima ideju kako da se od običnog traktorskog sedišta (postolje sedišta je pričvršćeno sa 4 šrafa za ravan pod kabine) napravi sedište koje može da stoji ravno kad je traktor u brazdi. Dakle kod oranja da može da se podigne desna strana sedišta za 5 cm.

Na prvu zamisao to bi se dalo izvesti tako da se leva strana postolja pričvrsti za pod preko šarki (da sedište može da rotira oko leve ivice postolja), a da se desna strana preko nekog podupirača fiksira na 5cm visine. Naravno, kad nije oranje u pitanju, da se desna strana spusti i fiksira ravno sa levom stranom.

Kako bi to najjednostavnije praktično moglo da se uradi (a da nije baš podbaci štaflu od 5cm pod desnu stranu :osmeh: ), a da nije neka komplikacija za prosečnog bravara?

Hvala unapred svakom ko predloži konkretno rešenje! :ppozdrav:
 
A da imas takoreci stranicu, tj komad gvozdja takodje na sarkama sa druge strane, pa podignes sediste rukom a onda podignes i to gvozdje koje se uglavi pod stranicu sedista. Kada je sediste spusteno, to gvozdje je izmaknuto i "visi" na svojim sarkama.
 
Ovu temu posećuju kreativni i inovativni ljudi. Evo jednog pitanja baš za takve ljude: :osmeh:

Da li neko ima ideju kako da se od običnog traktorskog sedišta (postolje sedišta je pričvršćeno sa 4 šrafa za ravan pod kabine) napravi sedište koje može da stoji ravno kad je traktor u brazdi. Dakle kod oranja da može da se podigne desna strana sedišta za 5 cm.

Na prvu zamisao to bi se dalo izvesti tako da se leva strana postolja pričvrsti za pod preko šarki (da sedište može da rotira oko leve ivice postolja), a da se desna strana preko nekog podupirača fiksira na 5cm visine. Naravno, kad nije oranje u pitanju, da se desna strana spusti i fiksira ravno sa levom stranom.

Kako bi to najjednostavnije praktično moglo da se uradi (a da nije baš podbaci štaflu od 5cm pod desnu stranu :osmeh: ), a da nije neka komplikacija za prosečnog bravara?

Hvala unapred svakom ko predloži konkretno rešenje! :ppozdrav:
Kolega bas na forumu sam procitao da rus ima tu funkciju fabricki, pogledaj negde, mozda pomogne...

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
A da imas takoreci stranicu, tj komad gvozdja takodje na sarkama sa druge strane, pa podignes sediste rukom a onda podignes i to gvozdje koje se uglavi pod stranicu sedista. Kada je sediste spusteno, to gvozdje je izmaknuto i "visi" na svojim sarkama.

Tako sam nešto i ja mislio, ali da kad se ta stranica (npr. flah širine 5cm) podigne i podglavi pod sedište da se nekako i fiksira za sedište da ne bi sedište "skakalo". E sad je fazon kako to uraditi a da bude jednostavno za upotrebu i ne bude komplikovano za izradu. Fiksiranje šrafom je malo sporo (računam da bi trebalo dva šrafa (jedan nazad i jedan napred) prvo odvrnuti iz normalnog položaja pa posle zavrnuti u oraći položaj, pa ako se menjaju njive u toku dana)...

Kolega bas na forumu sam procitao da rus ima tu funkciju fabricki, pogledaj negde, mozda pomogne...

Gledao sam koliko sam mogao da pronađem na netu i mislim da je komplikovan mehanizam za izrdau jer je vezan za viljuške sedišta (ako sam dobro to video). Al je zato jednostavan za upotrebu, povuče se ručica, podigne desni kraj sedišta i pusti ručica... Bilo bi zgodno da tako jednostavno korišćenje smislimo ali sa jednostavnom izradom... :osmeh:
 
@dukej To je fabrički imao i 558 na jednom tipu sedišta. Osovina je išla po sred sedišta i tu se lomilo a sa desne strane je ručica koja je fiksirala sedište u odgovarajućoj rupi. Ručica se jednostavno povuče, sedište nakrene i ručica vrati u drugu rupu. Pošto je oslonac-šarka na sredini sedišta sve je radilo u hodu nisi morao ni da ustaneš sa sedišta samo se navališ u levo. Rešenje vrlo prosto i zakretao se samo onaj sedalni deo a mehanizam,opruga i amortizer sedišta su fiksni na ploči hidraulika.
Mada mislim da je ovo retko ko koristio i da je uglavnom zapeklo i da su ta sedišta retka jer su dosta stara ali izuzetno udobna ukoliko su biksne ok. Ja imam jedno takvo kući i ako ti nije hitno mogu da ti slikam
 
S'obzirom da traktori imaju hidrauliku, je l' postoji nešto što bi moglo na nju da se nakači i prosto njom podiže-spusta sedište po volji...?

Verujem da nije nešto što je "pljuni pa zalepi" varijanta za izvesti, ali da je moguće :)
 
S'obzirom da traktori imaju hidrauliku, je l' postoji nešto što bi moglo na nju da se nakači i prosto njom podiže-spusta sedište po volji...?

Verujem da nije nešto što je "pljuni pa zalepi" varijanta za izvesti, ali da je moguće :)
Mnogo je bolje i jednostavnije na vazduh..

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Lele ljudi sediste na hidrauliku i na vazduh. Napraviste od njega naucnu fantastiku. Nije mu valjda tesko da digne **greška sa sedista i pod jednu stranu podbaci nesto? Ja nesto ne volim komplikovana resenja.
 
Lele ljudi sediste na hidrauliku i na vazduh. Napraviste od njega naucnu fantastiku. Nije mu valjda tesko da digne **greška sa sedista i pod jednu stranu podbaci nesto? Ja nesto ne volim komplikovana resenja.
Sta fali vazduhu Aco?
Vazdusna sedista se koriste 30 god u nazad, (mozda i vise) ni jedno drugo nije udobnije, sad sto mi nismo videli na rakovici i imt-u, to je nesto drugo...

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
@dukej To je fabrički imao i 558 na jednom tipu sedišta. Osovina je išla po sred sedišta i tu se lomilo a sa desne strane je ručica koja je fiksirala sedište u odgovarajućoj rupi. Ručica se jednostavno povuče, sedište nakrene i ručica vrati u drugu rupu. Pošto je oslonac-šarka na sredini sedišta sve je radilo u hodu nisi morao ni da ustaneš sa sedišta samo se navališ u levo. Rešenje vrlo prosto i zakretao se samo onaj sedalni deo a mehanizam,opruga i amortizer sedišta su fiksni na ploči hidraulika.
Mada mislim da je ovo retko ko koristio i da je uglavnom zapeklo i da su ta sedišta retka jer su dosta stara ali izuzetno udobna ukoliko su biksne ok. Ja imam jedno takvo kući i ako ti nije hitno mogu da ti slikam

Super ideja, samo tu mora da je jača konstrukcija sedalnog dela, a kod mene je od nekog tanušnog lima koja se po sve četiri ivice oslanja na konstrukciju mehanizma. Bojim se da bi se tako bokovi sedalnog dela krivili, odnosno da bi ta osnova sedalnog dela morala da se pojača. Ili da osovina bude ispod celog mehanizma sedišta, monogo je lakše nakriviti sedište rotiranjem po simetrali nego dizati jedan kraj cele konstrukcije. Baš mi se sviđa ideja!

Slikaj ako ti nije teško, pogotovo to bravljenje u krajnjem i normalnom položaju. :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

S'obzirom da traktori imaju hidrauliku, je l' postoji nešto što bi moglo na nju da se nakači i prosto njom podiže-spusta sedište po volji...?

Verujem da nije nešto što je "pljuni pa zalepi" varijanta za izvesti, ali da je moguće :)

Mnogo je bolje i jednostavnije na vazduh..

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока

Ne bih toliko baš da komplikujem... :ppozdrav:
 
Da baš je jednostavan sistem. Bukvalno nemoraš dizati guzicu iz sedišta samo se nakreneš i isto tako vratiš. Samo treba to lepo napraviti da vremenom ne dobije lufta pa da se rasklati. Nisam se juče setio da slikam a pre ponedeljka neću moći. Ako neko ima na 558 mogao bi u medjuvremenu da uslika

Ja sam mislio da napravim sedište koje bi se zakretalo u krug recimo kad zevam stalno pozadi ili kad ulazim izlazim da mogu da ga zarotiram u jednu ili drugu stranu nego ne stiže se

Inače vazdušno kamionsko ubačeno odavno radi odlično za sve pare

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk
 
Original sediste u 82.1 mi je imalo tu funkciju ali je bilo užas živi.Taj mehanizam sam bacio u staro gvožđe.Pogledaću sutra da li je ta tura gvožđa ispražnjena ili ne.
 
Deks znam i ja da se koriste vazdusna sedusta vec dugo i znam dobro njihove prednosti. Medjutim, kako sam ja shvatio ovde se pise o mehanizmu na vazduh koji bi sluzio da nagne sediste u jednu stranu. Znaci ne misli se na klasicno vazdusno sediste.
 
Mislio sam improvizovati nesto vazduhom, gde bi bio vazdusni jastuk tipa kao na sedistu fabrickom ali bi se stavio na desnu stranu a leva strana bi bila na sarkama ili na osovini nekoj kao sto kolega rece u jednom od predhodnih postova. Pa kad zelis da nagnes sediste, na ventilu vazdusnom samo pustis vazduh u jastuk i eto ga....
Deks znam i ja da se koriste vazdusna sedusta vec dugo i znam dobro njihove prednosti. Medjutim, kako sam ja shvatio ovde se pise o mehanizmu na vazduh koji bi sluzio da nagne sediste u jednu stranu. Znaci ne misli se na klasicno vazdusno sediste.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
A žiroskop? U taj bi se sam nivelisao po izlasku iz brazde ..mada greota to turiti u rusa...
Šalu na stranu,stara rusova sedištasu to imala,i u opšte bisu neudobna kao ova obična iz 2000tih recimo,bar iz mog ličnog iskustva ..
 
Nazad
Vrh