Uradi sam

robins

Banned
Učlanjen(a)
30 Nov 2008
Poruka
564
Lokacija
Glibovac
Na forumu ima dosta tema o raznim majstorijama clanova a kako nas je sve muka ( nedostatak novca) naterala da budemo razni majstori mislio sam da se na jednom mestu postave skice ili slike za razne sprave.

Ja sam sa rodjakom bravarom napravio za svoje farme napravio dosta masinica (mesaonu i celu liniju za pravljenje koncentrata, opremu za hranjenje i pojenje zivine, ventilatore, podizace i sl.) .
Posto se pored zivinarstva i poljoprivrede bavim i masinstvom imam dosta tehnicke dokumentacije za vise masina:

1. Horizontalna protivstrujna mesaona od 150 kg
2. Mlin cekicar snage 7,5 kW
3. Transporteri
4. Cerupaljke za pilice i t d

Vecinu masina dobar bravar uz pomoc dokumentacije moze da napravi a kad bi se kupovale cena bi bila mnogo visa nego da ih sami napravite.

Sada se po raznim vasarima moze naci dosta delova i elektromotora tako da ni to nije problem. Ako je nekome od ove dokumentacije nesto potrebno moze se javiti i poslacu mu. Moze se nesto i uploadovati negde ali je problem u kom formatu jer nekome je povoljnija slika ili 3D model a nekome mozda vise odgovara radionicki crtez u AutoCAD u ili samo kao PDF format.

Verovatno i mnogi drugi imaju neku dokumentaciju ili svoje pronalaske pa bi mogli ovde da napravimo negu besplatnu bazu podataka koja bi svima bila od koristi. :ppozdrav:
 
Posto se najvise ljudi interesuje za mesaonu evo nekih slika kako se pravi i tehnicki crtezi mesaca i korita. Mesaona je kapaciteta 150kg mada uglavnom mesa samo 100kg. Vreme mesanja smese je 4 minuta a punjenje i praznje se vrsi za par sekundi jer se iznad nalazi usipni kos u koji se ubacuje smesa iz mlina, u samoj mesaoni se mesa druga tura a ispod je bunker iz koga spiralni transporter vuce smesu do vage na kojoj se sipa u vrece.

Pogon se dobija od motora od 2,2kw sa reduktorom tako da na izlazu ima 60 o/min. Ranije je bio motor od 1,5kW sa 50 o/min i nije bilo problema u radu. Nasa mesaona je napravljena pre 15 godina i za sve ove godine samo smo jednom menjali lezajeve (konusno valjkasti) a dnevno izmesa od 1000 kg do 2000kg koncentrata.

Sto se samih mesaona tice horizontalne protivstrujne mesaone su najbolje sto se tice mesanja a narocito kad je hrana za koke nosilje gde ide 7 kg krede koja je dosta teska a sitna. Ovo je samo deo slika a ostale postavljam cim dobijem malo vremena da sredim dokumentaciju.



Post je spojen: [time]1291306934[/time]
_________________________________________________
Evo jos par slika a sutra stavljam i stvarne slike kako izgleda u radu.

 
Poslednja izmena od urednika:
Svaka ti čast i hvala, i na temi i na crtežima i slikama! Ovakvu malu mešaonu odavno tražim jer je za moje potrebe dovoljna i idealna. Mislio sam da nađem tako nešto da kupim a sad ću možda naći nekog da mi napravi po ovim crtežima. ::svaka cast::
 
Evo nekih slika kako linija za koncentrat stvarno izgleda. Sama mesaona mesa u sarzi 100 do 150 kg a vreme mesanja je 4 do 5 minuta a punenje i praznjenje je trenutno izvlacenjem pregrada. Za sat vremena moze da se napravi 150kg x 12 tura = 1800kg hrane. Njena velika prednost je sto se istovremeno vrse tri procesa i to u gornjoj komori se dovodi hrana od mlina cekicara kosim transporterom, u samoj mesaoni se mesa druga tura a u bunker ispod se vrsi praznjenje izmesane hrane. Jedan prijatelj koji je ovakvu uvezo iz Italije i 90tih se bavio pravljenjem koncetrata dnevno je pravio i do 20 tona hrane. Skice i crteze za mlin cekicar mogu postaviti vec sutra.





 
Ukoliko neko želi sam praviti pužni transporter ( zima došla, vremena se ima..) pokazaću vam kako ja izračunavam dimenzije za zavojnicu

2zrgubp.jpg


D- unutrašnji prečnik cevi puža
d- prečnik osovine

Naravno treba odrediti zazore ::namigivanje::
 
Тема је одлична и ја се надам да ће бити не само посећена већ и богата прилозима, поздрав за аутора.
 
Evo skica i tehnickih crteza za mlin cekicar. Pogon je elektromotor od 7,5 kW na 3000o/min. Kod mene na liniji je drugacija varijanta jer imamo preradjen mlin Blace koji je radio na kardan. Ova varijanta na skicama isto dobro radi a i laksa je za pravljenje. Vazno je da se na cekice po ivicama navari sloj EDUR-Mn elektrode jer onda cekici traju bar 3 puta duze.






Post je spojen: [time]1291476424[/time]
_________________________________________________
Ima dosta slika pa moram iz delova da ih postavljam cisto da se bolje vidi postupak montaze a i mere delova.
Vi bre ljudi kazite ako sam mnogo dosadan sa ovim slicicama. Valjda ce nekome biti od koristi a sigurno je jeftinije da se pravi nego da se kupi.






Post je spojen: [time]1291502409[/time]
_________________________________________________
Jos jedan set slika



 
Ма какви досадан, распали ти само, једва чекам сваки прилог
 
Jos 4 slike a sutra postavljam postolje i usipni kos jer mi je sve to u radjeno kao 3D pa moram da ga preradim u crteze i slike a za to treba malo vremena.



 
koliko ja vidim na jednom od crteža širina sita je 115 mm, prečnik unutrašnji 447, a spoljni 453mm
Još bih dodao nešto: na crtežu osovinice stoji da je navoj M 14 i da je dužina 18 mm, ali mislim da navoj ne bi trebao biti na celoj ovoj dužini ( 18 mm ), nego da bi onaj deo koji prolazi kroz "nosač prednji" trebao biti bez navoja :D
 
Sito je isto kao za mlin Blace znaci fi 450 x 115 milimetara a sto se tice navoja on i ne moze da bude na celoj duzini jer ga je tesko napraviti tako da tih 5 mm ide bez navoja . Sinoc nisam primetio jednu gresku na slikama ali ko radi taj i gresi jer mi je zvezda sa cekicima naopako okrenuta tj. navrtke idu do motora a ne spolja. Ove dve zvezde se vare za cauru a navrtke treba osigurati od odvijanja tako sto se koriste samoosiguravajuce ili krunaste navrtke a najbolji i najsigurniji nacin osiguranja je srpska varijanta kad se uzme elektroda i navrtka se malo zavari za vijak a onda se prilikom skidanja mora koristiti i brusilica. Sve mere mogu i da se menjaju jer su neke mozda i predimenzionisane ali smo tada koristili materijal koji smo tad nasli pa tako ove stranice mogu biti i od tanjeg lima a ne 4mm i 5mm. Evo i ispravljenih slika.


Post je spojen: [time]1291533876[/time]
_________________________________________________
Debljina lima kod prednjeg i zadnjeg nosaca je data kao 8mm mada moze da bude i 5mm. Evo jos dve "opasne" masinice na rucni pogon za zimu i slave. Prva je masinica za flasiranje boca da nam vino ne propadne a druda su makaze za pecenje. Koliko je samo mucenih prasica i jagnjca na mojoj ostavilo svoja rebarca ni broja se ne zna.



 
robinse svaka cast.ja sam bez komentara.reci mi da li mozda imas ideju kako da napravim rasturac piljevine koji bi radio na principu mesaone samo sto bi stajao u horizontalnom polozaju i prenos bi bio kardan ima takva jedna masina na temi vocnjak i radovi u njemu a onda borovnica na 4 toj strani ima takva masina ali to je rofi nama u principu ne treba tog kaaciteta na primer http://images.avto.net/4303573/2_small.jpghttp://images.avto.net/4303573/1_530.jpg
 
Ne mogu da otvorim tu stranicu trenutno pa cu robati kasnije. Uz velike cestitke zbog pobede nad Francuskom evo jos dva seta slika mlina. Ako nekome trebaju neke informacije neka se javi na pp.




Post je spojen: [time]1291548536[/time]
_________________________________________________
Slike nisu poredjane po redosledu ugradnje ali mislim da se mozete snaci i ovako.


Post je spojen: [time]1291574020[/time]
_________________________________________________
Evo i poslednjeg seta od 9 slicica





 
pohvale za sve ideje i realizacije,zaista. ::svaka cast::


nego gde ima da se kupi prohromskih cevi,treba mi za razanj.
a necu da placam po vasarima jer deru.
 
KishRobert je napisao(la):
pohvale za sve ideje i realizacije,zaista. ::svaka cast::


nego gde ima da se kupi prohromskih cevi,treba mi za razanj.
a necu da placam po vasarima jer deru.
Video sam letos u DOO DONOSA Petrovac na mlavi , kontaktiraj clana KINEZ ili KOMBAJNER da provere , pa da vidimo nekako da posaljemo citijem ako odgovara cena i hvalitet , bitno je da cev ima malo deblji zid
 
robins je napisao(la):
Valjda Sava nece da se ljuti zbog nove teme jer njegove masine su vec profi klasa :ppozdrav: :cao: :ppozdrav: :cao:

meni je drago da ima još ljudi koji su spremni na ovakve iizazove :ppozdrav:
a tek bi mi bilo drago da nas ima toliko da dobijemo jedan podforum pa da tamo dvaki samograditelj ima svoju temu :ppozdrav: ali biće i to nadam se :cao:

samo napred , možda i ja nešto uradim po ovim nacrtima , jeste da baš i nemam potrebu za ovakvim stvarima ali nacrti i objašnjenja mi djeluju izazovno :D
 
Znam da na ulasku u Cacak ima firma koja se bavi prodajom svih vrsta prohromskih cevi i limova ali se ne secam imena firme pa ako ima nekog iz okoline mozda se moze raspitati. Masina koja mi je potrebna za farme i koju moram da napravim je seckalica za slamu. Na sajmu sam video par masina ali nisam siguran na kom principu rade. Spolja je slicna mlinu i iznad ima veliki bubanj u koji se ubacuju bale slame. Na You Tubu ima snimaka nekoliko modela ali im se ne vide radna tela. Kod prodavaca delova sam cuo da mogu da se koriste nozevi od rotacionih kosilica. Ako neko ima neku sliku seckalice i njenih delova bio bih mu zahvalan da je ubaci ovde. :D
 
Nazad
Vrh