Slike plastenika

Mojte plastenici se siroki 5m i dolgi 25 i se prevetruvaat inace se sto e nad 25 m dolzina mora da se provetruva i od bocnite strani.
 
JA imam plastenike 40x7m,a nemam od 50m.Nemam iz prostog razloga sto sam medju zadnjima pravio te plastenike i bio sam upozoren nato da od 50m se ne mogu lepo provetriti i problem je bas u tih 10metara.Tu je i slabija oplodnja i veca temperatura i potencijalno zariste za bolesti.Sirina od 8 metara takodje nije dobra iz vise razloga.Za paradajz i krastavaz ostaje mnogo prostora iza prvih redova koji se ne mogu ni poorati i stoje badava.Stane isto 10reda paradajza i u sirinu od 7 i od 8m.Od 8 metara je nekako raskrecena pa nece sneg da sklizne sto je opasno ako se ponovi ovakva zima.Kod mene se nije nista zadrzavao sneg jer ima bas strmina pa sklizne.Kada se postave lukovi ucvrscivanje se radi na tri mesta levo desno i gore po sredini.Oba bocna bila nemoj da postavljas skroz u tacki gde je zavarena precka za luk nego pomeri za unutra jedno 10-ak cm.Znaci da uopste ne dodiruju foliju.Tu folija najbrze propada i jos to bilo hoce da zadrzava sneg
 
Ja imam dva plastenika 8x50x3,3 i uglavnom ko ima velike plastenike ove su dimenzije, jedino ima blizu mene komšija 59m dužinu uglavnom radi papriku. Što se tiče temperature i da je 30m kad je napolju 35 unutra je vrućo. To je sad stvar optimuma između temperature i ulaganja zbog cijene na vratima. Ja nisam imao na 50m problema sa paprikom a krastavac pogotovu nema tih problema jer je samooprašivač a za paradajz neznam jer ga nisam nikad radio u plasteniku.
Siki pošto si naveo da bi ti plastenici bili visoki 4,3m to je za 1m visočije od mojih plastenika onda ti mogu reći slobodno pravi dužinu 50m samo gledaj ako možeš da ti glavna folija na ulazu hvata samo koliko je cijev debela jer ako napraviš šire smanjuje se protok (Izlaz toplog vazduha) Ima ovaj moj komšija i velike plastenike od 50m, prije dvije godine sam gledao kod njega pozni paradajz dobro se sjećam da je rodio kao guba a i kod njega visina nije veća od 3,5m.
 
JA imam plastenike 40x7m,a nemam od 50m.Nemam iz prostog razloga sto sam medju zadnjima pravio te plastenike i bio sam upozoren nato da od 50m se ne mogu lepo provetriti i problem je bas u tih 10metara.Tu je i slabija oplodnja i veca temperatura i potencijalno zariste za bolesti.Sirina od 8 metara takodje nije dobra iz vise razloga.Za paradajz i krastavaz ostaje mnogo prostora iza prvih redova koji se ne mogu ni poorati i stoje badava.Stane isto 10reda paradajza i u sirinu od 7 i od 8m.Od 8 metara je nekako raskrecena pa nece sneg da sklizne sto je opasno ako se ponovi ovakva zima.Kod mene se nije nista zadrzavao sneg jer ima bas strmina pa sklizne.Kada se postave lukovi ucvrscivanje se radi na tri mesta levo desno i gore po sredini.Oba bocna bila nemoj da postavljas skroz u tacki gde je zavarena precka za luk nego pomeri za unutra jedno 10-ak cm.Znaci da uopste ne dodiruju foliju.Tu folija najbrze propada i jos to bilo hoce da zadrzava sneg


Ne delim tvoje misljenje po pitanju dimenzija plastenika. Ja imam plastenike 8x30m visine 3.6m i mislim da je to dobitna kombinacija.Siri je za metar a kraci za 10m tako da sa njim nemas nikakvih problema sa vrucinama. Prebacis mrezu preko leta i gotovo. Nisam imao problema sa snegom ni ove godine.:ppozdrav:
 
Darkota meni ne odgovaraju plastenici sirine 8m,a ovo sto sam napisao je kod mene u kraju generalni stav,a ne samo moj.Plastenici od 30m su po meni ekonomski neisplativi jer je tu najskuplja stavka kapija a kosta isto i tebe i mene.Sledeci plastenik koji budem pravio bice 60x10 sa 5,5m visine.
 
JuRa molim te objasni kako stane 10 reda paradajza na 7 metra sirine.Pozdrav
 
Ma moze da stane ali prvi red i zadnji mu je do folije i bere ga preko ovog predhodnog,malo mu je luftiranje problem iz razloga sto su mu biljke malo sabijenje.Ono sto sam ja cuo i sto logicki mogu da kazem a za one koji se neslazu sa duzinom plastenika je to da imam i ja plastenik duzine 40 metara i sirine 8 komsija ima od 50metara,nikakav problem ne postoji oko luftiranja,to su visoki i siroki plastenici koji imaju veliki kapacitet vazduha koji treba zagrejati ne slazem se sa @Jurom ta teorija o kojoj prica za 30m maksimalno to vazi za plastenike od 4-5-6m,imam i manji plastenik od 6*30 u njemu mi uvek salata i ostale kulture na prolece ili jeseni stignu pre nego ove u velikom plasteniku bas iz razloga sto su nizi imaju manji kapacitet vazduha i topliji su pa iz tog razlog nije preporucljivo raditi ih duze od 30m.
 
Ma svako radi u onome sto ima i svi imamo razlicita misljenja i to je u redu.Kod mene je precka na 2m. kao i kod vas i prva vrsta se vezuje u spoju te precke i luka a kod mene je iza slobodnog prostora nekih 50cm akod sirine od 8m pretpostavljam ceo meter i moze se nekako proci i brati ko folije.Sirina precke je oko5,8m i to je korisna povrsina za paradajz aza plastenik koji je sirok 8 metara i precka je na visini od 2m koliki je razmak izmedju prvog i zadnjeg reda?Valjda je isto ili ja gresim.Dobija se za salatu i tako to sto je nisko ali meni je glavna proizvodnja paradajz.Porazgovarajte sa nekim ko ima 15-20 i vise plastenika i ko zna sta radi pa cete videti razliku.
 
evo zimske čarolije
sdc11228.jpg
ili ova
sdc11225.jpg
i u toku je gradnja novog sa duplom konstrukcijom dase ne ponovi ovakva glupost
 
Na ovako nešto sam ja mislio možda će nekom izgledat čudno ali to je samo ideja.


Sad zamislite da se još jedan ovakav priljepi sa desne strane zato je ovdje desna strana ravna a zašto osam metara zato što takva dva stanu na njivu po širini.


Uploaded with ImageShack.us
 
Mozete podupirati koliko hocete i postavljati kojekakve potpore, ovakvi snegovi se skidaju sa plastenika.
Ako nemate grejanje. Sve ostalo je neozbiljno.
 
ma asd radim duple lukove i kao zmijača i mislim da više nema šanse dase savije spoljašnja cev 3/4 a unutrašnja 1/2" i neće trebati nikakva podpora
 
[QUOTE

@siki2 Kako planiras da cistis sneg?[/QUOTE]

Ne planiram ga čistiti kod mene ima plastenik sa 4 bloka i ne čisti snjeg sve plastenik izdrži.

@ Miladine bilo je u planu 60x40x3 pa mi se činilo malo previše zato sam smanjio na 50x30x3 ova cjev sa rešetkom može izdržati svaki snjeg.
 
@ Siki te cijevi su puno jake, motaj je na kant tako je jača, ja na onom tvom crtežu imam samo jednu primjedbu a to je onaj kosnik ispod preke. Sjećam se one slike tvog polomljenog plastenika i tamo sam uočio grešku upravo na tom kosniku, na ovom tvom crtežu taj kosnik je u boljoj poziciji nego u onom polomljenom plasteniku ali po meni mogao bi biti još u boljoj poziciji.
Evo šta je uradio snijeg, imam 7 plastenika oštećeni a snijeg sam skinuo kad su popadali.



Uploaded with ImageShack.us

---------- Poruka napisana u 21:44 ---------- Prethodna poruka je at 21:40 ----------

Danas je počela priprema za krastavac.



Uploaded with ImageShack.us
 
@Miladine šta misliš kad bi ujedinili sve ideje kako poboljšati proizvodnju gdjebi nam bio kraj. Ovakvu mašinu još nisam vidio i nisam siguran da bi moj mali 539 to mogao raditi a da ga ne zabaciva. Ideja i rješanja ko u priči i stručnjaci bi se posramili kako nisu sami mogli smislit neke stvari koje se vide na forumima.
 
@Miladine šta misliš kad bi ujedinili sve ideje kako poboljšati proizvodnju gdjebi nam bio kraj. Ovakvu mašinu još nisam vidio i nisam siguran da bi moj mali 539 to mogao raditi a da ga ne zabaciva. Ideja i rješanja ko u priči i stručnjaci bi se posramili kako nisu sami mogli smislit neke stvari koje se vide na forumima.
Zato i neotkrivajte svaku ideju i rešenje, jer ovaj forum se pomno prati od raznoraznih struktura.na kraju svoju pamet moramo skupo da platimo.:osmeh::ppozdrav:
 
Nazad
Vrh