Slike plastenika

Naljutili ste Juru:)
Meni pravo da vam kažem ovo savijanje-lomljenje cevi ne izgleda baš profi....
Kako je vezivan najlon na ćoškovima? ima neka lajsna ili....
 
I ja se slažem da je plastenik dobar ali za naš standard i za naše cijene u proizvodnji je preskup. Najbolje je ko može sam napraviti plastenik, i kod mene majstori rade 400 m2 za 2500 do 3000 E. sa postavljanjem, a ja ga napravim za 1500 do 2000 E. U pitanju su crne cijevi koje mogu da izdrže oko 20 g. jer ja imam plastenike koje sam prve pravio prije 17 g. a ofarbani su samo prve godine i nikad više.
 
Kod nas pokrajina daje 50% subvencija (mislim da je toliko). U toj varijanti se isplati kupiti gotov. Inace treba gledati odnos ulozenih para i ostvarene zarade, narocito imajuci u vidu stanje na trzistu i u celoj drzavi

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Sve ok, samo vi pravite plastenike. :)
Ja necu, dok me nuzda ne natjera. A to da se moze napraviti za 4x manje pare je smijesno.. Pa razlozite ove cijevi na komade i vidjecete koliko ce izaci. Oko 18 evra je jedna podcincana cijev fi 5/4, a na plasteniku ih imam oko 55 komada. Oko 100 cijevi fi 3/4,a svaka kosta oko 10 evra, sto ce reci da je skoro 2000 evra samo u cijevima, najlon i navodnjavnaje kostaju preko 400 evra. Savijanje cijevi necu ni da pricam, treba to saviti, a da ne govorim kakva je procedura montiranja. Sve u svemu, da ga sam pravim izasao bi me skoro 3000 evra, a zbog 600 evra da sve ovo prodjem; nema sanse! Mi smo takav narod, svi sve znamo, svi nesto krparimo, a niko nista ne radi kako treba. Pogledajte plastenike korisnice povrčanka, pa onda procnjenite sta je skupo, ali sta je ustvari profesionalno. Istina je da svaki plastenik odradjuje posao, ali temperature koje ja imam u ovom plasteniku i onom koji je visok 3 metra i sirok 5,5 su ogromna razlika. Druga je stvar kad pravite plastenik kao sto je napravio indoor, pa ulozite u njega kao da je podcinkovan (a ustvari je farban), onda ok. Njegov blok plastenik je prica za sebe. Sve u svemu, neka svako radi svoj posao. Ja zelim biti poljoprivredni proizvidjac, a ne proizvodjac plastenika.
PS da se neko ne uvrijedi, ja nisam htio da uvrijedim neciji dzep. Samo sam htio reci da se proizvodnja moze profesionalizovati samo da profesionalnim pristupima. Nista ne kupujem dok ne skupim novac da kupim pravu stvar. Tako sam uradio i sa plastenikom.
@dzionik
Sto se tice lomljenja cijevi, lomljen je samo jedan komad od 30 cm i u njega se uklapaju dvije cijevi od po 6 metara. Na celima je dvostruka aluminijumska lajsna, na bokovima C lajsna na cijevi 3/4. Ovaj plastenik je kostao ispod 3500 evra, ali sam im podvukao da sve cijevi koje su 1/2, zamjene cijevima 3/4, pa je zbog toga izasao oko 3800.
@JuRa
Ovakav isti plastenik kao sto sam kupio, samo sto je veci 43x8 mi je covjek nudio za 2000 evra, tacnije nudio mi je 2 ista za 4000 evra. Eto, 700 kvadratnih metara sam mogao kupiti za 4000 evra. Dok bi ga prevezao, kupio nove folije, namontirao to bi me izaslo bruku para. S kim bi ti montirao ovakav plastenik? 10 ljudi je radilo na njemu da ga zavrse za dan. Mozda si ti jako sposoban covjek, pa mozes da se uhvatis u bitku sa ovakvim stvarima.. Ja ne.. Prethodna dva plastenika smo montirali sami jedan covjek i ja i vise ne.. I da, folija je izjedna samo sto je presjecena lajsnom.
 
Poslednja izmena:
za mene ovaj plastenik od Stjepanovica nije skup,jer je NOV. Isto to Stjepanovicu mozes sa nekim manjim ulaganjem napravit i na ostala dva plastenika,mislim na bocne vertikalne itd.uz prepravku lukova i pravljenja nogu.

@Jura vecini izgleda preskupo na novo kad ga radis za 14-15eu ali kad vidis kolicinu potrebnih cijevi te debljinu cijevi,najlon i sve sitnice uz to sto idu,te ugradnju i radnu snagu na kraju majstori i nisu u nekoj velikoj zaradi. Ko god zeli ja cu mu uvezati covjeka koji ce mu radit plastenik,covjek ce uzimat sebi dnevnicu 25eu a onaj kome se radi plastenik neka pokupuje sam sav materijal za jedan plastenik,majstora na isto dodje.
I jos nesto,tih 850 m2 sto kazes za 5 dana da ces napravit sa majstorom :) nece ici bas tako brzo..

Evo ja sam licno prije dvije godine uzeo hrpu zeljeza,tuneli od jagoda..sjekli peglali motali varili farbali..za 1000m2 sam platio 3000 eu,ali smo radili citavu zimu na tome.
Puno je danas i onih koji odustaju od plastenicke proizvodnje pa plastenike prodaju eto koliko das,3-4 eu kvadrat i za mene se to isplati uzeti i prepraviti promijeniti foliju ako je potrebno.
 
Poslednja izmena:
@zixo
Slazem se komso u svemu. Prva dva plastenika sam kupio tako, 5-6 evra po kvadatu od ljudi koji odustaju..
 
Poslednja izmena:
Da napravis sam plastenik 40x7m od crnih cevi izadje manje od 5 evra po m2,a vi kako hocete.
To da ste svi ovde profi proizvodjaci....cast mi je da polemisem sa vama.Ocigledno imate i para pa vam 500-1000 evra ne znaci nista.Da li sve placate 3x skuplje,ne verujem.
Pitajte indoor-a koliko ga je izneo plastenik,a blok plastenik vam te iste firme nece raditi za 15 e-m2..
Prosle godine drugar pravio plastenike52x10m, i kostalo ga manje od 3000 evra po plasteniku.
 
Nisam ja JuRa profesionalni proizvodjac, ali imam zelju da postanem koliko to bude moguce. Kako god, zelim nastaviti da profesionalno pristupam i dok god budem imao mogucnosti, radicu tako..
Indora je izasao oko 15 evra po kvadratu, ali za njegov plastenik treba biti precizan, nema mnogo motanja cijevi.. Pored toga, kod nas su cijene proizvoda dosta visocije nego u Srbiji, tako da se lakse isplate plastenici..
 
Ma opusteno samo, ovo je samo razmena misljenja.Nismo svi isti i ne razmisljamo isto.Ako se neko nasao uvredjen izvinjavam se,to mi nije bila namera
 
Kod nas u Semberiji nijedan ozbiljan proizvođač neće kupiti tako skup plastenik, 95 % proizvođača radi jednostavne male plastenike 5x20 m koji koštaju oko 2 do 2,5 e m2 a donesu istu zaradu kao veliki skupi plastenici, čak se može i bolje zaraditi na ranom krastavcu u malom plasteniku jer se brže griju i berba stigne prije nego u velikim plastenicima. Istina je da su veliki plastenici udobniji za rad to mi je poznato jer imam i velike i male. Što se tiče zarade i cijene proizvoda u BiH u većini slučajeva jeste veća nego u Srbiji ali ja mislim da u bliskoj budućnosti a možda i ove godine ako ne bude poplave neće biti tako. Koliko znam Semberija ima kapacitet 80 - 90 % povrtarske proizvodnje u BiH a kako se svake godine masovno kod nas povećavaju površine pod plastenicima tako će vrlo brzo doći do problema sa prodajom povrća, ovo je jedan od najvećih razloga zašto je Stjepanovićev plastenik preskup.
 
@Miladin
Necu mnogo da mislim o prodaji, jer mi rodbina drzi veleprodaju. :)
Drago mi je cuti da se u Semberiji toliko proizvodi, jer ce se manje uvoziti..
Ima dosta kultura koje se mogu raditi u plastenicima, ne moze se tek tako prezasititi trziste, a sutra da nesto trebas izvesti, izvoz je jako cudan. Uvijek imaju neke uslove, pa cak i osobinama plastenika uslovlajavaju.. Kako god, meni je skupo kad neko kaze da je platio auto 5 000 evra, ali mi za "zivi kapital" nikad nije skupo. Kad imam, platicu i to je to..
 
Poslednja izmena:
@Jura

pa u pravu si..tu je to negdje od 32mm cijevi samo ti treba sav alat i masina za motanje cijevi

Ne znam kako je kod vas,znam da kod nas sve ispod 100m2 rijetko gdje mozes naci ispod 25km ili 13eu m2 novog plastenika,osim da dobijes tanje cijevi..
I kucu da sam pravis sebi izaslo bi te puno jeftinije nego da je radi neka firma sa kamaru nekih radnika obaveza doprinosa troskova itd..
 
Poslednja izmena:
@Jura

pa u pravu si..tu je to negdje od 32mm cijevi samo ti treba sav alat i masina za motanje cijevi

Ne znam kako je kod vas,znam da kod nas sve ispod 100m2 rijetko gdje mozes naci ispod 25km ili 13eu m2 novog plastenika,osim da dobijes tanje cijevi..
I kucu da sam pravis sebi izaslo bi te puno jeftinije nego da je radi neka firma sa kamaru nekih radnika obaveza doprinosa troskova itd..
Komso, dosta njihovih plastenika ima koji su spojeni samo u sljemenu jednom horizontalom, pa nije ni cudo sto izadju 4-5 evra po kvadratu. Ovaj moj plastenik je spojen sa 7 horizontala po duzini, plus ove po sirini (sve su 3/4, 2 mm stijenka), a lukovi su odvojeni 1,55 metara. Sta god da kazem, ovaj plastenik je skup u ocima odredjenih ljudi i ja to postujem. Ja samo mogu reci da ne zalim sto sam ga kupio. Jedina mana mu je sto je tesko raditi paradjaz u njemu, zbog manje mogucnosti vezivanja, ali rijesicemo i to nekako.
 
@zixo
Debljina cevi je 5/4 cola,a meso je 3,2mm.Masina postoji,konkretno su je napravili njih nekoliko zajedno i nije nikakav problem pozajmiti je.
@stjepanovic88
Hajde realno kazi,tebi je sva ta konstrukcija iznad precke veoma potrebna?Kod mene je spojeno u tri tacke,levo desno i gore.Sasvim dovoljno,ako mene pitas.
Jeste relativo sto se tice cene,slazemo se ali za istu stvar dati 1 ili 3 evra nije isto.
Sto se tice vezivanja opisi problem,verovatno postoji to vec reseno.
Meni je plan da napravim plastenik sa bocnim provetravanjem 85x10m,zato i gledam resenja za bocno provetravanje.Treba mi jevtino resenje.
 
Šteta je za plastenik koji ima bočno provjetravanje da bude kratak, kod mene ima čovijek 4 plastenika sa bočnim provjetravanjem dimenzija 100 x 10 m.
 
za svaki plastenik pa bio on i 10m je steta ako nema bocne prozrake pa pitam se kako ljudi provjetravaju svoje plastenike bez njih.. ko zeli da mu biljke kuhaju..

kako ti Jura provjetravas ako imas 3 cijevi koje spajaju plastenik?
Taj 85x10 nema sanse da dobro zavrsi ako bude isto imao tri spojne cijevi,na tu duzinu i sirinu bi vjetar ili jos gore snijeg mogli svasta da ucine,ili da ides u svaki metar po jedan luk sto se ne isplati.

Nemoguce je napravit sigurno a funkcionalno dizanje i spustanje stranica te duzine plastenika ako ne ides sa 7 cijevi uz duz plastenika
 
@zixo
iskreno,ali ne znam.Postoje kod mene plastenici110x12,ali nisam zagledao taj deo.Stoje vec nekoliko godina,a kada mi bude bilo potrebno jednostavno cu otici i videti sta i kako.
Plastenici se provetravaju samo sa cela i to funkcionise.Kada sam pocinjao taj posao drug mi je rekao sledece......nema potrebe da eksperimentises nista,sve je to vec neko probao samo pitaj.
Sneg ce tesko oboriti te plastenike,da ponovim,vec nekoliko godina drugar ima plastenike 60x10 bez bocnog provetravanja i to funkcionise.
Samo iz primera kod mene u selu vidim sta moze,a sta ne moze.
zbog bocnog provetravanja bih morao da dodam jos dve cevi duzinom gde bi se fiksirala folija od bocnog i to je to.
Da ne zaboravim ovi plastenici 110x12m,lukovi su na 2,5m i nisu pali od snega.Sneg obori plastenike odozgo.
 
@JuRa
Posto nemas bocno provjetravanje, cisto da ti napomenen koje su njegove prednosti. Znas li ti da otvaranjem bocnog provjetravanja spustas temeperaturu za jedan jako visok procenat, gdje biljke mogu da se odbrane bez veceg napora. Hajde paprika i nekako, ali paradajz uzgajati bez bocnog provjetravanja; ne znam kako ti to uspjeva.. Ne mozes tunelski plastenik dovoljno provjetriti, barem ne te dimenzije 20x5 i slicno.. Da jednom udjes i radis u plasteniku sa bocnim provjetravanjem koji je visok barem 3 metra, promjenio bi misljenje.. Ljudi po forumu pisu da ne mogu raditi u plasteniku od 11h pa do 17h.. U mojim plastenicima se moze raditi gotovo cijeli dan; ne zato sto su moji plastenici superiorni, nego zato sto imaju provjetravanje.. Sta god radis, tebi pirka svjez vazduh iza ledja.. toliko diskutujemo oko nebitnih stvari, koje su jasne i pticama na grani... Biljke i vani od vrucine mogu da stradaju, a kamoli u plastenicima.
A sto se tice horizontalnih cijevi, pa zar je problem dodati jos nesto novaca i napraviti kako valja i mirno spavati?
 
Nazad
Vrh