Obrada papaka

Ja sam mislio da kad sam krenuo na pasu sa njima da ce im papci sami doci na normalu medjutim oni su poceli da se kidaju pa sam probao sa vinogradaskim makazama ali ni to nije bas islo. Na kraju sam uzeo secice za zicu (elektricarske) i nekako ih skrati
 
Ja sam se prvi put zestoko namucio,svaki sledeci pokusaj je sve lakse~rutina dolazi sama po sebi.A i zivotinja se navikne pa nece mnogo da se buni i da otezava.
 
Ошишано свих 54 и обрезани папци, било је и мало крви, а било је и сечење " санки " од 5 сантиметара.... Лаке, нова обућа, трава зелена, млад ован, а увече тритикале, немам боље услове ни за мене.... ха...ха.....
 
U subotu sam prvi put rezao papke ovcama.poprilicno je jednostavno,a koristio sam makaze za secenje papaka,malo nazubljene 1400 din,i lepo seku,mada mislim da i noz za papke moze lepo da odradi posao.on kosta 450 http://www.clair.si/pics/podroc/1302020.jpgdin.
1302088.jpg
1302020.jpg
 
Ja imam i noz i makaze, sa nozem je mnogo zgodnije makaze koristim bas kada nekada naletim na na nesto tvrdo.
 
E jarani das i ja malo ukljucim u ovu temu. imam 5 ovaca pramenki vise kao hobi a ujedno mi ciste njivu koju nemam racuna kositi ... posto kroz moje mesto prolaze ovcari tj sa Vlasica i drugih planina razgovarao sa njima pitao zasto imaju koze u stadima ovaca odgovor je da kozija mokraca unistava parazite u papcima ovaca informacija - odgovor me kostao litar sljive i termos kafe , a koliko je istina , mozda od vas neko zna :sta:
 
Poslednja izmena od urednika:
Primetio sam da i kod nas u mnogobrojnijim stadima ovaca ima i po koja koza,a razlog sam naucio na ekskurziji u prvom osnovne u ergeli na Zobnatici,primetio sam da u stali sa konjima ima i koza.pitao sam zasto,a upravnik ergele nam je objasnio da od svih domacih zivotinja nejcesce bolesti uglavnom napadaju prvo koze.Tako da se koze drze zajedno sa ostalim zivotinjama radi pravovremenog otkrivanja zaraznih bolesti i naravno brzog pristupa lecenju.
 
prvi put cujem obrada papak moj ovce nikad rezao papak samo sisanje vuna svako godina. zasto mora obrada papak?

- - - - - - - - - -

prvi put cujem obrada papak moj ovce nikad rezao papak samo sisanje vuna svako godina. zasto mora obrada papak?
 
Imas na prethodnim stanicama objasnjenje.papak se orezuje jer se on pri rastu uvija i tokom godine skroz zavrne,a unutra ostane prljavstina,pri zatvaranju papka stvaraju se bezvazdusni uslovi pogodni za razvoj mnogih bakterija i bolesti,narocito sepavosti.
 
shvatam se hvala sava21. mnogo sam radujem sto najpotreban sam ono poljoinfo.


Obratite pažnju na pravopis.Ubuduće ovakve postove brišem.
 
Poslednja izmena od urednika:
ja sam juce na savet jednog ovcara uzeo ocistio jedan spoljni deo tora do zemlje skroz i nasuo sljunkom,al papci su im ok .. cisto radi prevencije .. kaze da to ima efekta.. tako sam i uradio pa cu videti sta ce ispasti..
ovo je super ideja. djeluje li to da npr. nasujem 3-4 metra tucanika onog kao sa cim se nasipavaju pruge i da ih svaki dan 3-4 puta tuda protjeram?
ima netko iskustva?
 
Mislim da je neko pisao da je to jako korisno,dodje im kao turpija za nokte.Mozda je cak tucanik i bolji jer su ostrije ivice kamena.
 
Nisam ovo nikad ranije radio.Dakle trebalo bi onim makazama za voce da moze ?
Skalper,sjecice koje koriste elektricari,makaze sa sisanje,moze li to sta pomoci da ih ne napravim invalidima ?
 
Samo voćarske makaze ali okrenes nogu ko konju kad ga potkivaju i ocistis nozem od makaza mekani deo a visak nokta/papka skratis po ivici koja prelazi iz punog dela u prazni. Bitan je taj ugao lep da zahvatis po ivici tabana gazista i seces samo rozinu koja je prerasla ili se podsavila. Inace ako preteras papak krvari.
 
Nazad
Vrh