Obrada papaka

abrkili

Član
Učlanjen(a)
1 Avg 2010
Poruka
47
Pošto vidim da nema teme pod ovim nazivom,a vrlo je bitna stavka u ovčarstvu,volio bih da krenemo neko razmjenjivanje iskustava.

Ja to radim jednom godišnje,kad šišam ovce.Imam ih 2-3 kojima moram i dvaput godišnje jer im se izvrnu papci na vanjsku stranu.E sad,zanima me što vi mislite,jel bolje loš papak očistit radikalno,do krvi ili ipak ostaviti prazne prostore u koje se opet može uvlačiti blato?

Evo i slike obrezivanja papaka ovnu,nakon što je bio do 8 mjes. starosti u boksu na dubokoj stelji.Zahvat napravljen prije puštanja u stado.Radi se o čistokrvnom slovencu.

DSC00983.jpg


DSC00982.jpg
 
Mislim da do krvi nije dobro rezati, izuzev ako se radi o nekroznom tkivu.
Ovakav nož je jako nepraktičan za rezanje, jer je teško kontrolirati rez.
Radije bih koristio škare.
Poslije obrezivanja, obavezno pranje u otopini plavog kamena.
 
Nikako do krvi. Papke treba orezivati posebnim alatima/makaze za orezivanje i poseban nož, čak koristiti i klješta/, potkivački alat.
Ako su papci predugački, pa se ne mogu pravilno oblikovati bolje je orezivati u dva navrata.
Dezinfekcija je obavezna
 
Ukoliko se radi o trulezi kao kod sepavosti, obavezno skinut sve dok je vidljiva trulez. I najmanju tockicu skinit. Ako triba i cili papak.
Ako je zdravo ne ici do krvi, jer otvaras ulaz infektu.
Najbolje ti je sisat papke s nozicama za obrezivanje vocaka i loze. I obavezno skinit komad s unutrasnje strane svakog papka. Izjednacit ga, jer uglavnom se tamo nakoplja i zaostaje blato i sl.
Uzmi dermo spej i kad god vidis krv postrapaj.
Narocito kod muzjaka ne ici previse i to prije pustanja s ovcama. Jer zbog boli mogu ne skakati.
 
Orezivanje papaka je sigurno jedna od bitnijeh tema u ovcarstvu. Jedan od uzrocnika stvaranja sepavosti su upravo neorezani papci gde se bakterijama omogucava da se u anaerobnim uslovima izmedju zida papka koji se obicno povije na unutra i donjeg dela papka razmnozavaju. Kolege su vec dobro objasnile kako se to treba u kom slucaju raditi a ja mogu jos samo dodati da se cak i kod jagnjadi koja se gaje u dubokoj prostirci papci trebaju korigovati da bi se pravilno ravili odnosno da ne dovedu do krivljenja zgloboda. U zdravim stadima dezinfekcija nije bas neophodna ali je preporucljiva dok se u zarazenim stadima to obavezno vise puta mora raditi kao i sanacija pasnjaka.
 
Sto bi rekao jedan stari i iskusni ovcar, sepavost je bolest ovcara a ne ovaca.
 
Ovo je slikano dok sam još rezao sa skalpelom.Proljetos sam kupio kliješta za rezanje papaka.Jedan brid je kao običan nož,dok je drugi nazubljen.Jedna izuzetno kvalitetna stvar.
 
miljko je napisao(la):
Orezivanje papaka je sigurno jedna od bitnijeh tema u ovcarstvu. Jedan od uzrocnika stvaranja sepavosti su upravo neorezani papci gde se bakterijama omogucava da se u anaerobnim uslovima izmedju zida papka koji se obicno povije na unutra i donjeg dela papka razmnozavaju. Kolege su vec dobro objasnile kako se to treba u kom slucaju raditi a ja mogu jos samo dodati da se cak i kod jagnjadi koja se gaje u dubokoj prostirci papci trebaju korigovati da bi se pravilno ravili odnosno da ne dovedu do krivljenja zgloboda. U zdravim stadima dezinfekcija nije bas neophodna ali je preporucljiva dok se u zarazenim stadima to obavezno vise puta mora raditi kao i sanacija pasnjaka.
zemun je napisao(la):
Sto bi rekao jedan stari i iskusni ovcar, sepavost je bolest ovcara a ne ovaca.
upravo tako Miljko i Zemun,nista tuznije nego videti jagnje sa krivim zglobovima zbog neorezanih papaka.Ko ima nesrecu sa zaraznom sepavoscu to su vec daleko ozbiljniji problemi od orezivanja papaka,to je samo jedan deo problema
 
Nikako do krvi.
Tada ostecujes kapilare i pocne krvarenje.
I sto je jos gore,moze dodi do ulaska raznih mikroorganizama.
A i zivotinje dozivi stres jer sto jos vise zarezes (do krvi) ostecujes krajeve zivaca.
Zato bolje polako i po malo,nego odmah naglo i odjednom zarezati do kraja.
 
Gledam ovu sliku gore...sve deluje jednostavno ali...Nisam nikada rezao papke i imam veliki problem kako to da uradim.Je li mora zivotinja da se zavali na zemlju?Odakle da pridjem papku,odozdo ili odozgo?Koliko duboko da zasecem a da ne povredim zivac?Au ljudi ja se sad jezim dok ovo pisem,stvarno ne znam kako cu to da izvedem~pomozite!!! :ppozdrav:
 
crni tekir je napisao(la):
Gledam ovu sliku gore...sve deluje jednostavno ali................................a da ne povredim zivac?Au ljudi ja se sad jezim dok ovo pisem,stvarno ne znam kako cu to da izvedem~pomozite!!! :ppozdrav:

Crni,
imaš ovde: http://poljoinfo.com/index.php?topic=426.msg309080#msg309080, pripremio kao odgovor Gačeviću, ali u Temi "Korisni linkovi .....". Date i dve brošure u *.pdf formatu, pa ih "skini" sa Box net-a. Mislim da ima dosta interesantnih stvari!

:ppozdrav:
 
Jednostavno i bez straha.Ovcu povališ na leđa, uzmeš oštre škare za rezanje vočaka i po malo kreneš rezat rubove papka dok ga ne poravnaš i vidiš da je rožina postala mekša blago roskaste boje, što znaći da je blizu prokrvljeni dio.
Ako pretjeraš malo će krvarit, ali se ništa strašno neće dogodit.
 
Drugari,veliko hvala na pomoci,sada su stvari mnogo jasnije.
@ Maestro. Link je odlican,zaista strucno prikazano i detaljno ceo postupak.Jos jednom~veliko hvala :ppozdrav:
 
ja sam juce na savet jednog ovcara uzeo ocistio jedan spoljni deo tora do zemlje skroz i nasuo sljunkom,al papci su im ok .. cisto radi prevencije .. kaze da to ima efekta.. tako sam i uradio pa cu videti sta ce ispasti..
 
Formaldehid je izuzetno otrovna kemikalija i za ovčara i za ovce.Puno je zdravije raditi sa otopinom plavog kamena, a efekat je isti a usudio bih se reći i bolji ( iz ličnog iskustva).
 
Nazad
Vrh