Muža koza --- ručno ili uz pomoć muzilica

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Vidim da se dosta počelo pisati o muži koza, da se spomilnju muzilice, eventualno dobijanje mastitisa i još svašta. Da nebismo opterećivali temu francuske alpine, otvorio sam ovu novu temu, pa će biti preglednije svima i lakše za rad. :cao:
 
Odg: Muža koza --- ručno ili uz pomoć muzilica

Ja sam do sada ručno, ali vreme je za muzlicu, čim se muze više od 3 koze. Nemam iskustva sa muzlicama , tako da je i meni svaki savet dobro došao.
 
He he sad ste dosli na moj teren.
Ajmo redom Westfalia, DeLaval(alfa-laval) kao najskuplji i jos puno raznih drugih proizvodjaca prisutni su na trzistu. Recimo od prva 2 proizvodjaca ne znas koji je skuplji. Zadnje informacije koje imam govore o nekoj nebulozi od cijena oko 3000 eura. Ja san kupio talijansku omegu i zadovoljan san i prezadovoljan, a kostala je oko 1200 eura.. Da van ne govorim sad o principu rada ali potrebno je imati najmanje 8 koza da bi se taj uredjaj isplatija. Jedan uredjaj(vakum pumpa) moze tjerati 4 kante a na svaku kantu se "kače" 2 koze(ovce). Imate i manje i vece uredjaje i rotolaktore ali to je vec teski profi rad na velikim farmama, ili recimo izmuziste riblja kost. Ja imam rampu vlastite izrade za 8 komada koza i ovaca. Sad kad budem radio novu stalu(pripreme u toku) prosirit cu na 12 kom.
Strojna muza je neuporedivo brza, laksa i sto je najvaznije higijenski ispravna. Nema teorije da stogod dospije u mliko izuzev ako se gazda sam ne pokaki i popisa unutra. Od tako higijenski dobivenog mlika se mogu raditi vrhunski proizvodi koji zadovoljavaju i najstroze veterinarske i sanitarne propise. Takodjer je vazno odrzavati cistim muzni uredjaj. Voda kojim se ispire mora po nasim propisima u RH biti kvalitete vode za pice i bolja. Sto se tice kvarova i dijelova za muzne uredjaje bitno je stalno kontrolirati ulje u stroju te sisne casice. U principu se silikonske sisne casice mijenjaju svakih 6 mjeseci ili godinu dana maximalno. A sto je najvaznije nisu skupe.
Sto se tice rampe za muzu evo vam linkovi za samogradnju. Ja sam napravio od zeljeznih cijevi i drva ali se mogu radit i od betona i drva ili samo drva. Bitno je da je podnica(gaziste)pokriveno gumom da se moze lakse prati i odrzavati. Guma se moze uzeti od elevatora ili bilo cega drugog. Takodjer mozete postaviti i keramicke plocice itd itd. Najbolje rjesenje je da se prostorija za muzu napravi u okviru stale ali fizicki odvojena od nje. Tako da blago samo prodje kroz nju dok se muze i da uopce ne boravi u njoj. Na samoj muzi se daje koncentrat ujutro i uvecer. Tako se blago lakse nauci da se penje na rampu. A kad se nauce same trce bez problema. Ako vam treba jos nesto pitajte. Pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav:
www.sheepandgoat.com
www.hzpss.hr
 
Kolko jos domuzes rucno posle tih skupih masina?Cer me upozorila da su skoli ucili da se MORA domuzti posle masine.Dali ti na 1 kozi istovremeno stiska obe gume?Na kolikom podtlaku muzes koze?Stigle su mi kozje sise ali i dalje mogu muzti samo 1 jer ubrzo prestaje mleko dok ne pocnem masirati vime,mozda sam ih razmazio? Kolko sam vido i jare svo vreme gurka vime :zli:
 
ivanhoe je napisao(la):
Kolko jos domuzes rucno posle tih skupih masina?Cer me upozorila da su skoli ucili da se MORA domuzti posle masine.Dali ti na 1 kozi istovremeno stiska obe gume?Na kolikom podtlaku muzes koze?Stigle su mi kozje sise ali i dalje mogu muzti samo 1 jer ubrzo prestaje mleko dok ne pocnem masirati vime,mozda sam ih razmazio? Kolko sam vido i jare svo vreme gurka vime :zli:

Prijatelju reka san ja da te neko gadno zajeba :zli: ::lose:: i da ti je proda muzni uredjaj za krave koji se ponavljam NE SMIJE koristiti za koze i ovce. Sam uredjaj moze ali je drugi pulsator i casice.
Broj pulsacija za muzu koza 90 moze ic i od 85 ali 90 ti je optimalno.Podtlak od 3,8-4,2. Masaza vimena:haha:. Normalna stvar jos i poboljsava sekreciju mlika. Najbolja masaza vimena ti je dezinfekcija vimena prije muze i blago ponavljam blago postupanje prema blagu. Nakon ovoga na ruke se izmuze jos max 1-1,5 dcl zaostalog mlika moze i malo vise ako koza daje vise. Otprilike ti je to oko 10%, i to onog najmasnijeg i najboljeg mlika. Pitaj sve sto te zanima tu sam ali samo u vecernjim satima mogu odgovorit ovo par dana je bilo iznimno jer je kisovito i k.... vrime :ppozdrav: :ppozdrav:. Veceras cu ti napisat par rici o higijeni muze pa da vidis kako nas veslaju proizvodjaci tih deterdženata. A moze se i puno jeftinije proc. Od mene sigurno vise nece vidit ni prebijene. A mliko extra klase ka i prije. :ppozdrav:
 
"blago" sam ja razmazio ::lose:: Kad Irenka mora da muze (kad sam u smeni) pojedine oce da je biju,(opruzenom prednjom nogom po ledjima) Kad smo bili zajedno sam ih odvikao :ppozdrav: sa po 2samara skinutom rukavicom po labrnji :zli: Znaci ne jaki udarci i tucenje :nono: samo naglasavanje da je to zabranjeno :udri: nakon 10ak min smo ih zajezdo ceskali i stvar je uspela :D
Pranje vimena je normalno,pulsator cu lako prestelovati (automaticar precizni bravar elektronicar sam po struci,to i radim) Sise i casice za koze sam stavio,sada 5-6 do 10 izmuzaja imam rucno :bravo:
 
ivanhoe je napisao(la):
"blago" sam ja razmazio ::lose:: Kad Irenka mora da muze (kad sam u smeni) pojedine oce da je biju,(opruzenom prednjom nogom po ledjima) Kad smo bili zajedno sam ih odvikao :ppozdrav: sa po 2samara skinutom rukavicom po labrnji :zli: Znaci ne jaki udarci i tucenje :nono: samo naglasavanje da je to zabranjeno :udri: nakon 10ak min smo ih zajezdo ceskali i stvar je uspela :D
Pranje vimena je normalno,pulsator cu lako prestelovati (automaticar precizni bravar elektronicar sam po struci,to i radim) Sise i casice za koze sam stavio,sada 5-6 do 10 izmuzaja imam rucno :bravo:
Nece da je biju nego pitaju jest prijatelju. I moje ovce i koze su takve he he. Kad im se nesto svidja onda ne biraju sredstva za doc do toga :nono: :nono: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
Nece da je biju nego pitaju jest prijatelju.
:nono: :nono: :nono:
Dovedene sa pase,nahranjene koncentratom,napojene :sta: To radi u njima onaj mali :zli: zbog cega su i tako posebne
 
@ivanhoe
Ja ovo ne razumem bas najbolje. Da li ti njih hranis koncentratom na rampi(platformi) za muzu za vreme muze?
 
Po ovome sta govori, ispada da nije ili ima pokretni muzni uredjaj :sta: :sta:
 
brundalo je napisao(la):
Po ovome sta govori, ispada da nije ili ima pokretni muzni uredjaj :sta: :sta:
:zli: :zli: :zli: Ako su dovedene sa paše znači da nisu vanka :bravo:
Inače upravo konstruisem pokretni muzni uređaj. Jel ti Nostradamus bio rod :ppozdrav: :ppozdrav:
 
novii je napisao(la):
Dali imas neki nacrt za taj pokretni muzni uredjaj, i kako mislis sa njime da resis hladjenje mleka.
Obzirom da ćer namerava da produži veterinu,želim da imam tabelarni prikaz mužene količine u odnosu na:temperaturu,vremenske uslove,sušu... Može joj zatrebati na faxu :osmeh: U ovoj Belje kanti ne mogu imati uvid u količinu kod svake koze.1stari komp mi svakako meri i beleži temperaturu, vetar... temperaturu ulazne i izlazne vode kolektora
Problem imam sa prigušenjem buke.
Hlađenje nemaju ni fabrički mali aparati :cao:
 
Moram da priznam da se tesko sporazumevamo.
Kapiram da vodis preciznu evidenciju i zbog efikasnosti i zbog toga da cerci obezbedis podatke .... to je sve OK.
Ali ne znam sta je Belje kanta,
ne razumem izlaznu i ulaznu tem vode kolektora
Ne razumem sta ti stvara buku
Ne razumem koji aparati nemaju hladjenje


Postoje mali digitalni meraci koji mere protok(kolicinu) mleka jer kako bi se inace pratila mlecnost grla na vecim farmama, tamo gde nema kanti vec mleko ide pravo u laktofriz?
http://www.delaval.com/Products/Milking/MilkMetersIndicators/Milk_meter_MM25/default.htm?wbc_purpose=basicAbout_DeAbout_DeLaval
Brundalo posizi kad mu spomenes DeLaval ali niko ne kaze da kod njih mora da se kupuje oprema. Vazno je upoznati se sta sve postoji, kako izgleda, pa ponesto moze i da se iskopira.
Posto si vican elektronici onda mozes da predpostavis da postoje potpuno kompjuterizovane linije gde aparatura prepozna (verovatno pomocu cipa) zivotinju na rampi, merac izmeri kolicinu mleka i sve ode u racunar.
 
Ivanhoe tuce malo po hladjenju,pa malo po mljekovodima, pa malo gori pa malo doli. Care uspori malo pa ce mo vidit sta se more napravit.
Sto se tice kanti ti vjerovatno imas inox kantu i viruj nisi falija. One od akrila su ti picin dim. Jednostavno zaboravi ih. Vise ces kanti tako poderat deterdzentima i cetkama nego sta ces mlika namust. Plastiku za muzu i transport zaboravite. Cuo sam i ja da ima malih kontrolnih uredjaja ali samo za krave nisan siguran dali ih ima za ovce i koze. Vjerovali ili ne i mene to pitanje muci vec misecima a neznan di se obratit :sta: :sta: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Pa kako neznas gde?
Kod DeLavala :haha:
Uredjaj ima oznaku MM25. Nema pokretne delove vec infracrveni merac protoka.....Nisam nasao nikakvo ogranicenje u smislu da je samo za krave ili sl. Link ti gore vodi pravo na mm25.
 
Jebi ga sta mi je mozak he he. Nego jel te zvala Tina?
 
Protiv de Lavala imam samo to da je vlasnik te kompanije i kompanije tetrapak isti majmun. Plovio sam za tu kompaniju i ostali su mi duzni 30000 USD. Pa san vidio pare tek nakon 5 godina i to putem suda a ima san tu cast da tom gazdi zalipin trisku (opleo sam mu samarcinu) eto samo toliko o delavalu i njihovom predstavniku govnjaru u Rh koji se ne udostoji javit na telefon za sitnu narudzbu. Oni i nedagro su za mene smece iako su tehnoloski daleko ispred ostalih. :zli: :zli: :zli:
 
Niko se jos ne javlja ali nema frke. Cekaj da se zena izljubi s kim triba i sta ti ja znan ?
Vidim da si proucavao Mare-ta. Ja sam ga uputio na forum i evo jos cuci na forumu i cita. Ako,ako... :D
Jesi li pogledao protokomer MM25? A to sto je DeLavalov prebolecemo. :osmeh:
Mora da ima i dugih al' na ovaj sam natrcao!
 
Izgleda da je ovo samo za krave ali raspitat cu se malo. Pa to sto se niko ne javlja, zena je vozila cilu noc. Tek sinoc oko 10 je bila u ZD. pa auto putem na ZG pa na istok do BG ima tu voznje, jedino ako joj koji vas carinik nije oteja papir na grani he he.
 
Nazad
Vrh