NPK djubrivo koje se brzo razlaze!!!???

mare81

Član
Učlanjen(a)
6 Sep 2009
Poruka
41
Lokacija
novi sad
Hteo bih da pitam koje djubrivo se brzo razlaze ... mislim na NPK:haha: Radi se o tome da nisam uspeo finansijski da izguram ovu godinu i nadjubrim zemljiste NPK djubrivom, pa se razmisljam da to uradim na prolece pre setve, unosenjem brzo-razgradivog djubriva. Postoji li takvo nesto na nasem trzistu?
 
Ok, on ce se brzo razloziti, ali pitanje je da li ce odmah biti pristupacan biljci:haha: Znam da NPK djubrivu treba nekoliko meseci da se u potpunosti razlozi kako bi biljka mogla da ga koristi.

Sta mislis za Linzer djubriva ... kako su se ona pokazala, ima li neko iskustva?
Post je spojen: [time]1291029222[/time]
_________________________________________________
Ili ova EuroFertil?
 
sto se tice linzer djubriva ,koristio sam ali misim da je ipak bez premca ruska 3*16
 
Ja sam vec postavio pitanje ima li neko iskustva sa YARA ili KEMIRA vestakom, ali nesto nije bilo odaziva. Kada sam razgovarao prolse godine sa njihovim prodavcem bili su MNOGO skuplji (ako se ne varam preko 30-40%) od iste kolicine aktivne materije kod drugih vestaka, tako da ih nisam ni kupio. P i K su inace vac u neorgasnkom obliku, dakle koji moze da iskoristi biljka, ali je problem sto je nerastvorljiv, pa mora da se zaore kako bi bio ispod korena, a jednini njihov adut je sto tvrda da njihov P moze da se spira.
E, sad, to je ono ''ako ej verovati mojoj baki''...
 
U oktobru sam gledao da kupim za voćnjak ali pošto mi analiza nije urađena(zahvaljujući mojoj lenjosti) odustao sam od yare pa sam đubrio sa 3x16 (napamet).
Tatu sam zadužio da mi se raspita za cenu u Agro centru u Subotici i samo mi je javio porukom da je oko 4500 din 50 kg nešto sa izraženim kalijumom .
 
Bilo je pre par dana u mom mestu predavanje u vezi poljoprivredne proizvodnje 2011. i jedan od predavaca je bio covek(zastupnik) iz TimacAgro firme koji je prezentovao AgroFertil djubriva Francuskog prozivodjaca Rouliier , bilo je najvise NPK , zatim NK i NP , i na kraju N formulacija.Po njegovoj pric njihova NPK djubriva sva koja imaju u prodaji se preporucuju u prolece jer se "toboze" najbrze razlazu , zbog par stavki koje je on naveo da poseduju jedino ova djubriva , a to su bio-stimulatori , neki "organizmi" , vezivne materije i jos nesto nemogu tavno da se setim , i da rekao je da njihova NPK djubriva poseduju i jos par hemijskij elemnata kao: Ce , B , Mg , Fe...
A mogu vam rezi da su im formulacije skroz drugacije od standardnih 3x...
Na primer imaju 5:18:22 , 10:20:30 , 0:10:30 ... itd nisam tacno zapamtio ali to je to otprilike..
E sad najvaznije je bilo da se pita koliko to kosta , pa ovako NPK(sve formulacije koje poseduju) su 3200 din/dzak ili 50kg , a azotna djubriva(ima par ja mislim 2-3 formulacije) su oko 2820 din/dzak isto 50kg , tako da je to otprilike to , iz price naravno koliko je ovo tacno treba videti..... :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kod na su cijene oko 128-140 km (prosjećno oko 68e) 100kg yara mila (8-12-25,8-24-24 i 8-20-30 ) što i nije toliko skupo prema akt materiji , pogotovo uzevši u obzir da sadreže i 6 mikroelementa .Još kad bi seradila analiza pa uzela prava kombinacija. (www.yara.rs)
 
Pozdrav za vas Miln Kraljevo!Voleo bih da sa vama podelim svoje loše ikustvo kako bih sprečio da još neko prođe loše.
Naime mi proizvodimo kukuruz na površini od 12Ha od toga smo radili sa pionirom Y54,d12 i još par hibrida ali to nije toliko ni bitno jer nije bila greška u hibridu. Đubrenje smo vršili po sistemu sve u pripremi zasetvu odnosno u zatvaranju zezmlje i to NPK u količini od 400kg + ruski an 400kg. prinos je bio do 5 t/H.
Mislim da smo pogrešili u đubrenju pa smo ove godine uradili analizu temljišta na nekim parcelama i kad smo sve sabrali i oduzeli ispalo je da treba da se baci 140kg jare po h u setvospremiranju što iznosi oko 3000 din manje nego kupiti Pančevačku 15:15:15,i u prihrani KAN u poličini 350kg. PLANIRAM OVAKO DA URADIM DALI NEKO IMA NEKI SAVET
uJEDNO SE ZAHVALJUJEM bRANKU ZA SAVET OD PROŠLE GODINE ZA PIONIR STCARNOJE IMAO VLAGI 13.6% U SEPTEMBRU
 
@milanklik , pazi kod zaključaka zašto je bio prinos slab. Znaš i sam da tu ima dosta faktora i što je moguće više ih treba ispoštovati . Nema presudnog faktora a ni čarobnog štapića , pa ni djubrenje niije presudno. Sve više mi se čini da ph faktor ima jednu od većih uloga.
 
Momo u pravu si ima puno faktora koji utiču na prinos.Zbog toga smo i radili analizu zemlje,kod nas su kisela zemljišta
sa izraženom količinom kalijuma.Ali smo mi pravili grešku u količini i primeni đubriva da bi olakšali rad i izbegli prihranu,mi smo bacali AN u pripremi što se pokazalo kao greška.Naše komšije su sa istom količinom đubriva imali prinos od 9 i više tona na parcelama do naše samo je razlika u prihrani BACALI SU AN U 4-5 LISTU POZDRAV
:cao:
 
Ne osporavam tvoj zakljucak u vezi pogresnog djubrenja,treba obratiti paznju i na herbicide sa kojima se prska .Ja sam zakasnio sa herbicidom na zeleno{banvel} i bili iz zastitne sluzbe na njivi ,konstatovali da je umanjen prinos upravo zbog zakasnelog prskanja.Kukuruz je bio u 5-6 tom listu a u nekim udolinama i 7mom .
 
Dragan18 je napisao(la):
mozda 13 % potpuno rastvorljivog oblika i 3 % manje rastvorljivog oblika.... to sto si cuo ne pije vodu
Na vrecama od 3x16 pise da je 16:16:16 po ruskom standardu a po JUS-u 16:12:16.
 
Nazad
Vrh