Pomoć oko šljivika?

novi voćar

Član
Učlanjen(a)
27 Nov 2010
Poruka
54
Imam sadnice čačanke rodne 20 stabala već imaju 4 pune godine još nisu davale ploda,mada prskam po propisima,samo nisam dovoljno gnojio ko nisam znao kako dok ne najdo ovu stranu evo slike šljiva pa vidite i javite šta tu nedostaje unaprijed zahvalan svima imate najbolje komentare.
:sta:
2100tgp.jpg

2zq9e1v.jpg

2qm3p6a.jpg
 
2nkht3.jpg


ic7m7t.jpg


Evo još slika, pa procjenite. Ja nisam neki expert što se tiče šljiva. Odgovorite brate mili :D
 
Hmmmm, razloga može biti dosta, a može biti i da ih je više zajedno. Za početak mi reci jesu li ti šljive cvetale, jesu imale rodnih pupoljaka na sebi?
 
Prijatelju moj neznam jesil dobio odgovor malo prije.Kompjuter je za mene špansko selo toj tako.Što se tiče šljiva ove godine jesu malo cvetale i bilo je nekih pupoljaka al roda je bilo svega 5kg na njima,ja nisam njiha gnojio jer nisam znao kako za te 4 god ukupno sam dao oko 20 kg gnojiva i to pred zimu ono 7-20-30 valjda je ta marka ,e vala ovu jesen dao sam po propisu 1kg uz stablo pa sm ih cijele okrečio sa plavi kamen i kreč,pa kroz jednu sedmicu opet krečio sa sumpor i kreč al do pola stabla i još to rezo sam ih na proljeće al samo vrhove da neidu visoko tako mi rekli stari ljudi eto to bi bilo to.Puno vam hvala za pomoć koju pružate nama takozvanim 'VOĆARIMA.
Post je spojen: [time]1291055841[/time]
_________________________________________________
Zdravo prijatelju ako može da ti pošaljem slike od svake šljive zasebno pa vidi i ako možeš obilježi svaku gdje treba rezati mislim ako ti nije teško ajd puno pozdrava.
 
iz prilozenog izgleda da nemas bas puno iskustva sa uzgojem sljiva ovde se vidi da si ih skratio na dobru visinu ali posle toga nije dobro odradjeno a i sumnjam da si odradio prskanje kako treba iz prilozenog sa slikama ja jos nisam nikog video da ih je ovako "obradio" a dovoljno je da zakasnis sa prskanjem pred cvetanje i da ti uhvati cvet i neces imati roda te godine . ovo sa ovim stapicima ja nebih nikad radio (ali to je moje misljenje) ja to regulisem makazama. moj savet nadji nekog da ti ovo oreze na prolece kod mene rezac kosta 25 eura i moze da odradi i 200 ovakvih stabala a ja mogu da ti posaljem program prskanja mog vocnjaka od ove 2010 god. 7-20-30 ti je jesenje djubre koje se vrlo sporo razlaze kroz tlo se krece oko 1 cm za godinu da bi stiglo do korena treba mu vise vremena eventualno da ga stavis bas tamo za tebe nije interesantno ali za vece proizvodjace koristi se depozitor ili polagac v. djubriva. sto se tice djubrenja sledece godine ja praktikujem kan ili ureu dva puta po 2,5 kg po aru u razmaku od 20 dana (maj) i dva put foliarnog djubriva kombiniras sa nekim prskanjem naravno mozes da izbegnes vestacko djubrivo koristenjem stajskog koje bi trebao odmah da zakopas a ne da ostane pored sljive na povrsini zemlje
ps ovo sa vestackim djubrenjem je za masinsku obradu rasturacem ti mozes i rucno ne blizu stabla jer koren je sad vec otisao pola metra i mozda jos dalje od stabla,
 
Za iskustvo imaš pravo ne znam ništa,a što se tiče kraćenja ja sam samo kratio u visinu i neku unutra koja je išla "skroz", znaš šta mislim.Ne znam šta ti znači sa makazama, molim te pojasni mi to? A što se tiče tvog programa prskanja pošalji brale, al reci jeli te "kapi" idu zajedno u jedno prskanje, mislim jel se pomiješaju kada se vrši prskanje u cvatu, ja dosad kad sam prsko i samo sam davo jedne "kapi", pa sutradan druge, zvuči smiješno al tako je, i ako imaš kakvu svoju šemu gnojenja, bilo bi dobro da mi je obrazložiš. Došo sam sada na onu staru ko pita taj ne skita

PS:Evo ti slika kakve su bile kada sam prsko. Pomagaj brate ako za Boga znaš. ::namigivanje::

25zrpc8.jpg
 
Pored eventualne greške u zaštiti, možda si pogrešio i u tom đubrenju koje pominješ. Najbolje bi ti bilo da si uradio analizu zemljišta i na osnovu te analize da izvršiš đubrenje. Prilikom preporuke, pored količine treba da dobiješ i naziv đubriva koje ćeš koristiti. A što se tiče zaštite imaš tzv preventivna tretirana protiv prouzrokovača rogača šljive, monilije cveta i grančica i rupičavosti lista. Ovaj tretman bi trebalo da se obavi nekim od bakarnih preparata u vreme bubrenja pupoljaka i pojave prvih zelenih listića. U isto vreme vrši se tretman protiv štitastihh vaši i jaja lisnih vaši Cipkordom ili Diazolom uz dodatak Galamina ili Belog ulja. Drugi tretman je takođe preventivni i svodi se na zaštitu od monilije nekim od fungicida Ronilan, Lentos, Signum, Akord, Benlate. Postoji još tretmana posle cvetanja, ali ova ako se urade pravovremeno i dobro mogu u znatnoj meri da spreče razvoj sledećih generacija parazita i štetnih organizama. :cao:
 
u sustini kada se unapred isplanira sve je preventivno a kako fruit boj kaze uradis li ova tri oko cvetanja imaces rod 100% ako uradis zimsko imaces manje gljivicnih bolesti i stetocina koje prezime na stablu i cekaju lepo vreme pa da krenu u akciju. kada pominjes kapi niko od nas nemoze da ti tako pomogne jer mi neznamo kakve si kapi koristio u punom cvetu se prska samo protiv monilije i tada nemozes nista da mesas kasnije posle cvetanja mozes da kombinujes neki fungicid sa isekticidom + prihrana preko lista naravno obratis paznju to jest pitas tamo gde kupujes dali se ti preparati podnose.

sto se zadnje slike tice ovde je kasno za zimsko a rano za prskanje u cvetu tako da neznam sta si prskao .
 
nemogu se sjetiti tačno sa čime al rekli su mi u apoteki da se tada sa tim prska njima sam objasnio da imaju baloni,samo neznam naziv ako možeš krcinac da mi pošalješ svoju šemu prskanja.
 
Prijatelju, nemoj se oslanjati na to, šeme i sl. To je sve uopšteno, a dosta zavisi od same godine. Vidiš, ova godina je bila po mnogo čemu specifična i u krajnosti u odnosu na druge. Zaštitu izvršiti pravilno nije bilo lako, al ko se pridržavao uputstva stručnih službi i stručnih lica, nije imao problema, taj ove godine treba petostruko da naplati svoj rad. Nije tačno da se ne može proizvesti dovoljno kvalitetne robe. Videćemo kakva će nardna godina da bude. Znaću to posle Nove godine da vam kažem! ;)


Ajde živio! :D
 
Poslednja izmena od urednika:
snijeg je vec počeo i zima nadam se da će pobit sve one bakterije tako da bi mogli mabje prskati.
 
Teško, prijatelju, teško! Zima baš mora da bude oštra da bi se ubili paraziti!
 
neznam jesam li pogriješio sa kresanjem mislim sada sam to radio tačnije 29.12.2010 da nije možda rano
 
@novi vocar
nisi bas morao da zuris valjda ce temperature biti o.k.
Razlog zasto ove sljive jos nisu prorodile je po meni vrlo jednostavan cudi me da ga moj prijatelj krcinac koji ima relativno velike zasade sljive nije pomenuo
Na slikama se jasno vidi da je ovde izostalo formiranje uzgojnog oblika odnosno 100% sam siguran da je glavni razlog rezidba kod tebe vecina grana ide uspravno sto nikako nije dobro da ti to priblizim recicu ti da jedna grana ako ide uspravno formira samo vegetativne pupoljke ako u junu tu istu granu nasilno oboris na ugao od 65°-120° u odnosu na provodnicu vegetativni pupoljci ce preci u generativne/rodne/
Moj savet ti je posto si orezao sada nastavi sa prskanjem programe prskanja mozes naci u svakoj poljoprivrednoj apoteci da se ne majes po netu ako ti je koriscenje racunara problem kada vegetacija krene probaj da teretom odvojis ove bocne primarne grane posto je ledina mozees to da uradis i kocicima pa da ih zategnes kanapom samo da stavis neku zastitu do stabla da se ne usece sa ovih gran do osnove poseci sve sto ide unutra u krosnju a krajem juna meseca ces na isti nacin i mlade jednogodisnje grane da poobaras da bi spremile rodne pupoljke one razupore koje si koristio nisu bas odradile posao odnosno trebalo je puno vise da ih rasiris ali nista sad cemo to svi zajedno da napravimo da lici eventualan rod ce takodje da obaraq grane prema dole sto je dobro taako da nemaj brige bice sljiva ovo sto ti je fruitboj savetovao za djubrenje i sl. nemoj nesto da se opterecujes jer se to odnosi za velike intenzivne zasade gde je borba za svaki gram po stablu to tebi ne treba 1 kg po stablu jesenje i u prolece 0,5 kg KAN i ima samo da skripi od roda
 
hvala prijatelju dosada si bio najkonkretniji sa odgovorom,da drugi ne zamjere i oni su dali dobre savjete samo što sam ih malo razumio mislim te stručne savjete,što se tiče ttog savijanja grana to morem uradit već početkom marta tražim opet vaš komentar ili da to radim krajem maja ,kicca hvala vratio si mi opet moral ako imaš kakvih savjeta al ovakvih obični ti samo daj,i usput želim svim forumašima sretne božiće i nove godine pozdrav. :cool:
Post je spojen: [time]1294568702[/time]
_________________________________________________
samo neznam sa kanapima ja to nemogu zatezati mislimsavijati grane zbog toga što se tu kosi trava za goveda tako imali drugi način i koji ako znate ima nešta sa nekim čašicam napunjene betonom pa kako sa tim to odradit i kako se prave te čašice javi te ko zna
 
^Potrebne tegove ces naci ako se okrenes oko sebe po dvoristu zasto bi se opterecivao nalivanjem betona cigle blokovi komadi gvozdja nekakvog i cim pocinje vegetacija okacis to naravno teret treba u startu samo malo da odvoji granu prema zemlji pa kako vreme prolazi da je postepeno obara ako uzmemo da je vecina ovih osnovnih grana pod uglom od 30° znaci treba da polegnu jos 30ak i da budu tip-top
za prskanje isto prati forum kada pocne sezona redovno ce se blagovremeno pisati o tome i pitaj sve sto te zanima ja ponekad pitam i ono sto znam jer zelim da cujem jos neko misljenje :ppozdrav:
 
Za povijanje grana ja sam koristio limenke od raznih pića.
Dospeš vode u njih onoliko koliko je potrebno da bi se grane povile.
Pored toga što djeluju korisno,na granama izgledaju dekorativno i na neki način,uljepšavaju stablo.
images
 
Bojim se da je Dozne malo kasno posto su grane ojacale da su bile prosle godine bilo bi o.k.
@novi vocar obavezno pripremi se za zimsko prskanje cim spadne sneg i temperature svakodnevno krenu preko 5 °C Galmin +belo ulje nemoj da te ubedjuju da imaju crveno ulje koje sadrzi sve u jednom posebno je bitno ovo prskanje za tebe posto si pored sume i razne karakondzule ce pokusati da prezime u kori sljive
 
eto uradiću kako kažete za tegove sam mislio postavita matice od šarafa M24 i možda još malo veće jer toga imam na pretek ,a limenke nemogu zbog toga što ne volim pivo pa ih nemam ,šala,za bosanca još ovo đesi zemo dobra ti je ta stvarno bi bile šljive dekorativne pozdrav svim forumašima :D
Post je spojen: [time]1294677352[/time]
_________________________________________________
kicca znači ja bih mogo da ih savijem sada za nekih još 30 stepeni tak da bi bilo ukupno otprilike 60 do 65 stepeni :sta:
 
Nazad
Vrh