Pomoć oko šljivika?

Nikako nemoj da ores na 60 cm, jer ces izbaciti kamenje sa dubine na povrsinu i upropastiti zemljiste. Resenje je u podrivanju na tu dubinu. I ja bih licno rupe kopao rucno, jer na takvom zemljistu burgija pravi zid, i onda bi dobio saksiju bez rupa.... P.S. Ja bih tako uradio...:)))

Tako je ljudi ne preporucuju busnje na takvom zemljistu posto imas 20 ari ako te mrzi da kopas rucno 2-3dana nadji neki skip trebalo bi da moze to da odradi za nekih 5 sati po 30eur. Oranje odradi nesto plitko cisto da se malo razbije ta povrsina posto nije dugo orano.
 
drugari sta mislite o podmladjivanju sljive? da li je dobro da se orezu stare grane posle berbe ili da se ceka zima ili prolece? sta je bolje?
 
Savet::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;Ima manju njivicu, oko 20 ari, koja je orjentisana severo-zapadno (ceo dan je sunce) na kojoj su bile sljive. Hteo sam ponovo da posadim sljive, ali ne bih da je koristim za rakiju, nego vise za konzum. U mom kraju koga god pitam , odgovor je stenly, sem jednog komsije koji mi je predlozio neku nemacku sortu RUT( mozda nije pravilno napisano) jer je ona prva sljiva koja radja i kaze da ima malo visu cenu. Zanima me Vase misljenje. Sta da sadim, koju vrstu? Najbolje bi bilo ako neko ima vec ovu sortu RUt pa da mi kaze.
Unapred zahvalan:cao::cao::cao:
 
francesko@ Imam ja par stabala Rut Geštetera, i nebi više nikad posadio više od 2 stabla nje. Sitan, slabo rađa, osjetljiv na mraz, stiže dosta neujednačeno. Drugo treba joj oprašaivač. Jedina prava rana sorta je Čač. Rana. Sve ostalo je za kućne varijante. Ako hoćeš prodaju za konzum, onda sadi Ljepoticu i Stenli i eventualno nešto malo ove Čač. Rane.
 
francesko@ Imam ja par stabala Rut Geštetera, i nebi više nikad posadio više od 2 stabla nje. Sitan, slabo rađa, osjetljiv na mraz, stiže dosta neujednačeno. Drugo treba joj oprašaivač. Jedina prava rana sorta je Čač. Rana. Sve ostalo je za kućne varijante. Ako hoćeš prodaju za konzum, onda sadi Ljepoticu i Stenli i eventualno nešto malo ove Čač. Rane.
Hvala puno
 
stenlej

Pozdrav...
imam stari zasad šljiva stenlej star preko 20god... glavne grane krune (krošnje) su trule a iz sredine stabla rastu vodopije...Da li postoji neko resenje da se podmladi...??? mozda secenje cele krosnje i kalemljenje grancica na stablo...ne znam zato i pitam???
 
@simke_zen

Pre 4. godine sam imao isti problem. Dogovorim se sa dva drugara, ponesem motorno testere, u ciji rezervoar za ulje sipam jestivo ulje (jasno je zbog cega) i dok nismo zavrsili nismo stali. Naime, sve trule ramene grane smo do stabla sekli, one debele vodopije takodje s"tim sto smo gledali da zdrave ne isecemo skroz, ostavljali smo srazmerno stablu po neke. Posle 4. godine sam imao na njima u proseku po 50 kg. ploda. To prakticno izgleda ovako



Slika govori vise nego 1.000 reci :osmeh:

Pozdrav zupa100
 
da..razumeo sam zasto treba jestivo ulje,mada moja testera i ne baca mnogo i ne ostavlja tragove od ulja...ali hvala na preporuci i na slici...ako mozete jos da mi kazete i kom mesecu je najbolje da ovo uradim...??? Da li u kasnu jesen to jest sad jos malo ili rano prolece?...da li mozda treba i neki kalemarski vosak za te "rane"
 
ako mozete jos da mi kazete i kom mesecu je najbolje da ovo uradim...??? Da li u kasnu jesen to jest sad jos malo ili rano prolece?...da li mozda treba i neki kalemarski vosak za te "rane"

Ja sam ovo odradio prvih dana marta, vidi se i po slici, jos je sneg bio. U principu, ova radnja se moze obaviti preko cele zime s'tim sto bi trebao voditi racuna o temperaturi, naravno da ce jaki mrazevi napraviti odredjenu stetu na stablima. Prakticno, najbolje bi bilo kada je biljka u "dubokom snu", da bi izbegao sto vise stres kalema.

Rane sam premazivao smesom kravlje balege i kreca (trebalo mi je citavo malo bogatstvo za kalemarski vosak), rezultati su odlicni. Cak sam sledece godine 6 stabala, koji su ostali od prethodne godine ostavio bez premazivanja, nikakvih problema nije bilo.

Problem ces imati iste godine sa porastom vodopija, koje krecu sa svih strana. Dobro bi bilo da deo njih skidas iste godine u fazi porasta, a finis da odradis kod redovne zimske rezidbe (rane prolecne). Predlazem da ti tu rezidbu obavi komsija sa kojim nisi u dobrim odnosima, pokazace se odlicni rezultati! :osmeh:

I jos nesto, od odrezanih grana sam imao drva za ogrev naredne dve sezone! ::namigivanje::

I naravno, pozdrav zupa100!
 
Hvala na dobrim informacijama koje cu naravno da primenim::super::...a sto se tice mazanja "rana" verovatno cu da koristim drvofih jer ga već imam...
Pozdrav...:cao:
 
Nazad
Vrh