Poljo wiki KWS uljana repica
Strana 3 od 11 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 41 do 60 od 215

Tema: Pomoć oko šljivika?

Član kicca avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    885
    Zahvalio se
    31
    Zahvaljeno 132 puta na 108 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Odg: Pomoć oko šljivika?

za ovakav hobi vocnjak po meni nema potrebe za perfekcionizmom realno na prvi pogled zemlja "neizmorena"sume okolo ova njegova zemlja bi u Italiji mogla kao djubrivo da se prodaje
    Licno mislim da hrana na usta ulazi t.j. dobro djubrenje vestackim i povremeno stajsko i onda"prst u uvo i pesma iz sveg glasa"
    2%otopina uree da malo osvezi lisnu masu da joj modro zelenu boju pogura mlade lastare i to je to sto se tice naseg kolege "Bosanca"moji saveti su usmereni na to da uz sto manje ulaganja i rada dobije pristojan vocnjak da ga nije sramota kad neko svrati na njega i da ima solidan rod e ako tamo ima neko takmicenje onda cemoda pojacamo Agrotehniku

Član FruitBoy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,486
    Zahvalio se
    46
    Zahvaljeno 297 puta na 205 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: novi voćar
    neznam koji omjer treba napravit,mislim koliko ide ureje na 100 litara vode

Pa isto onoliko ureje koliko si planirao da rasturiš inače. Jedina fora je koju koncentraciju napraviti. Moraću to da pogledam, pa ću vam se javiti! :D

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    54
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 1 put na 1 poruci
    Downloads
    0
    Uploads
    0

ja mislim uz vašu saradnju i podršku da neću se sramotit dovesti bilo koga u voćnjak,pravi ste što se tiče savjeta,a sada počinjem lagane pripreme sa voćnjakom kako ste govorili,ipak ja to sce imam zapisano u posebnoj sveski što kažu pametan piše budala pamti.

Član Dragojlo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    821
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 54 puta na 39 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: novi voćar
    neznam koji omjer treba napravit,mislim koliko ide ureje na 100 litara vode
    Sto se tice ure moze se sa njom raditi folijarni tretman, bas onda kada biljkama nedostaje azota, ali to je jako retko, imao sam prilike da vidim grancicu covek doneo ne zna sta je sljivi, sva kao oprljena kao kuvana mislim na list, kao zalosna vrba, a pre toga bila u odlicnom stanju....medjutim sta je covek uradio rasturio blizu kilogram urea djubriva po stablu i to bacao blizu korena tj. oko debla i obario vocke...dakle sa ureom pazljivo mnogo je jaka oko 42% azota ako se ne varam i na tezim tlima zakiseljava zemljiste, ja ti preporucujem da ureu ne bacas nego smao KAN 27% tamo kada vegetacija bas bukne mart-april, a pre toga sada u februaru ako vreme dozvoli rasturi ti neko vocarsko sa vise fosfora i kalija i to prekopaj-ofrezaj, ako nemas to onda moze i 3x15 npk....

Sto se tice folijarnih tretmana bolje koristi originalna djubriva za to, medju njima je Yara vodeca *nekadasna Kemira* povrtari to znaju veoma dobro kao i ovi sto gaje jagodu extra djubriva...

Ja inace ako naletim na neku dobru formulaciju yare onda je i kupim inace dosta koristim FitoFert program i zadvoljan sam sa njima, evo ti dole link pa skini sebi dobar program zastite voca, kao i folijarne tretmane sve lepo po fenofazama pise sta kada i koliko cega ide, naravno ima tu i za povrce, zitarice i ostalo jako lep list, ja ih inace nakupim na sajmu u Novom Sadu, obavezno posetim agromarketov stand tu je sa njima i fitofertov program i uzmem lepih brosura :D

http://www.agromarketdoo.com/pub/123...bruar_2009.pdf
    Dajte čovjeku ribu; Nahranili ste ga za jedan dan. Naučite čovjeka da lovi ribu; Nahranili ste ga za cijeli život. Znanje je blago koje svog vlasnika svugdje prati.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    54
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

bogami ja ću od vas svašta naučit,hvala dragojlo za taj savjet,to nisam ni zna dobro će mi doći

Član FruitBoy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,486
    Zahvalio se
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Urea ima 46% N i naravno sa tim procentom treba biti krajnje obazriv. Suvišak N može dovesti do puno problema, počev od produžetka vegetacija i prevelike bujnosti, do raznih neparazitarnih oboljenja plodova. I još jedna jako bitna stvar kad je reč o folijarnoj ishrani. Treba gledati da se celokupna količina đubriva koja se planira rasturiti, podeli u nekoliko tretmana. Razlog? Objasniću vam na praktičnom primeru. Čovek npr može da pojede dnevno 1,5kg hrane. Nije isto da tu količinu hrane pojede odjednom i u tri ture. Isto tako i biljke. Za određivanje momenta folijanih tretmana pouzdane su folijarne analize, na osnovu kojih se može doći do količine đubriva koja u tom momentu fali. Sa azotnim đubrivima ne bi trebalo ići posle kraja juna, to je neki poslednji momenat kad se vrši đubrenje azotom. Je l tako kolega @Dragojlo??

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    54
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

hvala za ovu prelijepu šemu zaštite tebi dragojlo ,al evo sada se sam smijem naumpademi onaj DRAGOJLO iz one serije.. selo gori baba se češlja što bi on reko, nemoj da se ljutiš nešto bi ti reko,pa tako da se malo i našalimo...

Član Dragojlo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    821
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 54 puta na 39 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Milsim nemoj da se ljutis kolega FruitBoy ali tako je, sve je tako

Znaci azot treba bacati bolje ranije nego kasnije kao sto je receno zbog produzavanja vegetacije, koja nije nimalo pozeljna jer kada jednogodisnji mladari ne odrvene pre zime tj. pre novembarskih mrazeva oni su gotovi izmrznuce i osusice se i time ugroziti zdravsteno stanje cele biljke... i naravno i ostali delovi stabla su ugrozeni zbog produzene vegetacije, to znaci da su sokovi jos tu u kori kao da i nije novembar jel... i onda eto pucanja kore...sucenja kompletnih stabala....zato pametno sa azotom.

Post je spojen: [time]1295999692[/time]
    hvala za ovu prelijepu šemu zaštite tebi dragojlo ,al evo sada se sam smijem naumpademi onaj DRAGOJLO iz one serije.. selo gori baba se češlja što bi on reko, nemoj da se ljutiš nešto bi ti reko,pa tako da se malo i našalimo...
    Sve je tako, mislim nemoj da se ljutis, ali samo citaj, citaj i citaj, knjiga *znanje* je njavece bogatstvo, samo lepe literature i polako niko se nije naucan rodio.
    Poslednji uredio futurefarming; 07-09-11 u 23:56.
    Dajte čovjeku ribu; Nahranili ste ga za jedan dan. Naučite čovjeka da lovi ribu; Nahranili ste ga za cijeli život. Znanje je blago koje svog vlasnika svugdje prati.

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    52
    Zahvalio se
    12
    Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Pozdrav svim vocarima, te vas molim za jedan savet.Imam parcelu na nadmorskoj visini od 600m, te nameravam da zasadim sljivu pa me interesuje koja je naj pogodnija sorta za ovo podneblje. isto tako koliko je potrebno odstojanje izmedju redova. i nacin pripreme i vreme sadnje.

Član FruitBoy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,486
    Zahvalio se
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0

@dule005
    Za koje svrhe ti treba šljiva, rakija ili nešto drugo?
    Ma koja da je u pitanju, moraš imati adekvatno pripremljeno i nađubreno zemljište, ako želiš uspeh u ovoj proizvodnji.

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    52
    Zahvalio se
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0

nesto o pripremi znam i to bi kvalitetno pripremio.mogao bih zasaditi oko 100kom. i to bi se koristilo samo za malo pekmeza i rakiju

Član FruitBoy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,486
    Zahvalio se
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0

http://poljoinfo.com/index.php/topic,1328.new.html#new
    Eo pogledaj ovde, tu smo isto razmenili mišljenja vezana za istu temu i namene!

Član kicca avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    885
    Zahvalio se
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Dule cacanske sorte izuzetno dobro uspevaju na toj nadmorskoj visini a rakij i dzemovi :D
    100 sadnica formiranih kao vaza kruna mogu da ti daju i 10.000kg ploda
    onda ti treba jos burica za rakiju pa jos jedna zena za dzemove sve u svemu uleces u opasnu investiciju
    Poslednji uredio futurefarming; 07-09-11 u 23:56.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    54
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

bolje je onda pustit da zarastu šljive nego još jednu ženu dovodit bolje bit bez roda šljive neg još jednoj objašnjavat,a đema i rakije ima u trgovini.

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    52
    Zahvalio se
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Pozdrav drugari kako rekoste opasna investicija ,rakiju nekusam al zato slatko djemove i dr. malo sale cekam da se snijeg makne pa odmah na posao priprema zemljista pa sadnja. Nadam se da cu uz vasu strucnu pomoc uspeti. Moram priznati da o ovoj oblasti vrlo malo znam a pogotovo kad je zastita vocki u pitanju. Vidim da bez adekvatne zastite nema ni dobrih prinosa. ovo ce za mene iskljucivo biti hobi,a zelim da se nesto i nauci i na trznicu bi se manje islo.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    54
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

isti smo dule al naučićemo mi od ovih stručnjaka

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    54
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

prije dva dana sam napisao da ću reći cijene preparata za prskanje ovdje u sloveniji, al brate mili izvinite nemam vremena u zadnje vrijeme, sve mi se svelo ko u onoga ekrema jevrića kuća poso, samo što je kod mene poso pidžama, unaprijed hvala za razumijevanje a poslaću ja to jer, ovaj forum je to zaslužio

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    54
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Evo cijena ogriola u slo 5,50eur 1l ,cuperblau 1kg 9 eur ,to bi bilo to
    Poslednji uredio futurefarming; 07-09-11 u 23:58.

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    60
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Imam jedno pitanje za vas vocare sa iskustvom.
    evo o cemu se radi.
    Jesenas posadio 400 kom sljive (340 cacanka rana i 60 kom cacanska ljepotica)
    sadnice su jednogodisnje ali su sa po nekoliko malih grana na sebi.
    Sad mi jedni preporucuju da ih skratim na zeljenu visinu i onda formiram krosnju
    dok mi drugi preporucuju da ostavim tako i (znaci ne skracujem) onda formiram krosnju.
    sta je bolje u ovom mom slucaju uradit.Sadjene u 5x3 metra.
    Hvala

Član kicca avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    885
    Zahvalio se
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Sa tim sto ti je preporucio da ih NE skracujes vise o vocnjaku nemoj da pricas
    Razmak sadnje je idealan za popravljenu piramidu koja se trenutno smatra najboljim uzgojnim oblikom
    Skrati ih na 60-70cm ja sam vise za 60 i vidi kako stojis sa tim prevremenim grancicama odnosno ako su ostale na ovom stablu ostavi samo zadnje ,najvislje 4 ostale poseci
    Eventualno kad to zavrsis mozes levi mali prst da stavis u uvce i zapevas "Znas li draga onu sljivu ranku..." ili neku drugu prigodnu koju imas u repertoaru

Strana 3 od 11 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja