Ovca "neće da pusti mleko"

entuzijasta

Banned
Učlanjen(a)
26 Feb 2010
Poruka
999
Lokacija
D.Dobric Loznica
veceras se kod jednog mog drugara ojagnjila ovca, dvoje, vime sve normalno ali nece da pusti mleko, on probao da izmuze ali nema nista, ako neko ima neko brzo efikasno sredstvo pa da mu prenesem
 
taj simptom se moze pojaviti kod ovaca koje su se prevremeno ojagnjile ali ako su jagnjad normalna verovatno da se ta mogucnost moze iskljuciti. Takodje ovce koje su u slabijoj kondiciji mogu imati takav problem. Sta se jods moze desiti je to da vime izgleda veliko a da je tvrdo odnosno osteceno od ranijih raktacija usled upala tako da se umesto mlecne zlezde nalazi vezivno tkivo koje ne proizvodi mleko. Takodje se treba proveriti prohodnost sisnog kanala koji usled stvaranja cepica od kolostruma moze da onemoguci protok mleka. Neka proveri temperaturu kod ovce, da li je vime toploje nego normalno ili ne. Naravno da moze probati ovo sto je Alexa napisao i uz to antibiotik ako je telesna temperatura i vime promenjeni.
 
mislio sam da je ovo sto je miljko nabrojao sve ok,pa sam rekao ovo. bilo je kod mene slucajeva,ovca zdrava ko dren,vime ispravno,lepo spremljena za jagnjenje jako mlecna po prirodi,ali nema mleka dan ili dva. vime bude lepo spremljeno,ali u sisama nista,budu prazne. jagnjici ce je sigurno stimulisati dapocne otpustati lagano. samo bez sekiracije
 
zvao je veterinara, rekao mu da je bila neka upala, nisam siguran jel joj prvo jagnjenje, samo mi je javio da jedno sisa a da drugo hrani na cuclu zamenom za mleko,
ujedno hvala svima na pomoci, a i bice korisno nekim novim clanovima da brzo pronadju resenje za ovaj problem koji se pojavljuje
 
Obicno mlijeko nadodje(s vremenom)ali nesmiju janjci zapostaviti ovcu je onda nista od mlijeka.
 
jutros mi se ojagnjila ovca,koja se i u februaru ojagnjila,tada dvoje sada jedno jagnje.ni tada nije imala mleka,nego je jedno uginulo jer nije htelo cuclu a drugo sam odhranila na cuclu,danas ponovo nema mleka,tj ima u jednoj sisi,ali nedovoljno tako da dohranjujem jagnje na flasicu i lepo prihvata.napominjem da se prosle godine ojagnjila i normalno odojila svoje jagnje.tj.tada sam imala tri ovce i sve su odojile same svoju jagnjad,ove godine u februaru tri od cetiri ovce nisu imale mleka,sada pocinje da se ponavlja slucaj.sta moze da bude?zvala sam veterinara da sutra dodje,ali bih volela da mi neko odavde kaze sta to moze da bude?imam ih dve godine,sve pre toga nije bilo tih problema kod ljudi od kojih sam ih kupila.
pozdrav svima
 
za pocetak izmuzaj tu vecu stranu a kasnije ce se to normalizovati kad jagnje ojaca i pocne da pije vise mleka, imao sam taj slucaj kod jedne ovce sad u poslednjem jagnjenju nekoliko sam je puta izmuzao i zasusila je (posled odbijanja jagnjeta) pre neki dan sam je gledao normalo je sve :ppozdrav:
 
ja sam to u pocetku nekoliko puta posle nisam i kad sam odvojio jaganjce, jer nisu mogle da zasuse, smanjio i hranu i sve al ne vredi hoce vimena da im popucaju
 
kod mene jeste ostala i uvek je u njoj bilo malo vise mleka cak i kad je jagnje ojacalo, ali sad je sve u redu, ja sam moju ostavio, neznam, neka neko od iskusnijih iznese svoje misljenje, ja sam tako uradio, mozda nisam trebao da je ostavim, mislim da to nije nesto strasno da bi se ovca eliminisala :sta:
 
kolostrum se nikada ne prosipa nego se izmuze u flasicu i stavi u zamrzivac i cuva za kasnije.
 
Sancho
Član

Poruke: 36
Lokacija: Kozarska Dubica,RS,BIH



Odg: Bremenitost i jagnjenje ovaca
« Odgovor #186 poslato: danas u 21:35 »

Kolege forumaši trebam pomoć.Pramenka oplođena romanovskim ojagnjila 3-ojke iako dosada vrlo mliječna ovca sada nema mlijeka.Ustvari ima vrlo gusto mlijeko koje jaganjci ne mogu isposati.Gušće je od masti.Ojagnjila je trojke što je rijetkost kod pramenke. Dao sam im kolostrum od druge ovce, a ovci sam dao oksitocin.Noćas ne spavam pa vas molim da mi svojim savjetima pomognete.
 
Nazad
Vrh