Rakija od kajsije

Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije



pozdrav clanovima,malo slika sa pecenja kajsijevace. :cool:
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

mvukovic je napisao(la):
Slazem se i ja potpuno sa tobom (krcinac),kupovna kajsija i viljamovka su jacine 40% alkohola,to je jacina da bi osetio pravi ukus kajsije ili viljamovke,ali ne mozes da prodas domacu kajsijevacu te jacine nikom jer ce odmah reci da to nije rakija kad je tako slaba,takav smo mi narod,zato sam je tako ostavio pa se moze lako razblaziti,lepa je nema sta,ali je jaca minimum 4% :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
prošle godine sam eksperimentisao i ostavio rakiju na 45 stepeni (18 gradi)...aj što meni nije pasovala, nego ko god je probao, pita - "jel' ovo tvoja rakija...nešto mi..."
pa krenu da vrte glavom...
dakle sve je to stvar navike i ukusa...ja je volim na nešto preko 19 gradi i to je to..
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

krcinac je napisao(la):
dodajes vodu kada se temperatura rakije i vode podudare stavis vodu i rakiju u istu prostoriju da odstoji dan dva i onda pomesaj. i slobodno pomesaj jer ovi sto ne mesaju piju patoku kada rakija u cobanji ima 43 stepeni iz lule ti u tom momentu vec uveliko izlazi patoka.Tako da je pametnije pre prestati sa izdvajanjem rakije a posle to nadoknaditi sa destilisanom vodom koja nema nikakav ukus.
drugo postoje neka pravila tako da je ta rakija od 51 % prejaka koliko se ja secam kajsijevaca nebi smela da prelazi 47% (izvini mvukovic ) u austriji ili nemackoj niko ne ostavlja vise od 42% a standard je 38% ali sve je stvar ukusa i kako ti je trziste takvu rakiju i pravi, neko je pije da uziva a neko da se napije tako da ovom drugom uvek slaba koliko god da je ostavis :ppozdrav:

Ovako i ja radim, znaci uvek koristim destilovanu (tj. demineralizovanu vodu, ima u apotekama), i ona samo pozitivno utice na ukus i miris rakije, za razliku od "hvatanja" rakije sve dok se ne dobije zeljena jacina... Inace kad su u pitanju jacine, treba biti oprezan, jer gradomeri imaju "radnu" temperaturu od 15 stepeni, i na vecim temperaturama a i nizim znaju biti poporilicno nepouzdani. Ima da se kupi gradomer koji ima skalu za korigovanje jacine u zavisnosti od temperature, i oni jesu najbolji... Znam da moj drugar pravi rakiju jacine 20 gradi, a da me ona przi samo tako... Izmerena kako treba ta rakija ima 21.5 gradi sto je stvarno previse. Sve preko 20 gradi, se ne moze smatrati vrhunskom rakijom jer tu alkohol vodi glavnu rec kad pricamo o mirisu i ukusu, a vecina jacinom prikrivaju neke mane svojih rakija... Jos da dodam, da s obzirom da ja svake godine rakiju pravim istom tehnologijom, a dobijem ponekad i primetno drugacije rezultate, mogu da kazem da kvalitet najvise zavisi od kvaliteta voca, znaci od loseg voca nema dobre rakije, ali nazalost od extra voca se moze napraviti i losa rakija, greskama u proizvodnji.
 
zanima me dali je neko stavljao rakiju od kajsija u drveno bure?dosad sam drzao samo u staklu pa me interesuje(posto imam hrastovo bure)da neizgubi aromu i kvalitet.u buretu sam dosad drzao rakiju od sljive.ako neko ima predlog i ako je radio to neka podeli svoje znanje sa neiskusnima.nemojte zameriti na mom neznanju.
 
Odg: rakija od kajsije

Drzali smo samo u balonima kajsijovacu.
Kod nas se peku male kolicine rakije od kajsije, tako da ljudi sve slabije koriste burad.
 
Odg: rakija od kajsije

kajsija je sama po sebi aromaticna. ne bih joj ja dodavao hrasta.
nista nece izgubiti, ne brini.
 
Odg: rakija od kajsije

kostovicu odakle ti ta ideja da rakija od dunje kajsije i neznam od cega jos ne ide u bure?ajd mi to brazlozi molim te,,ima ja jedan balon od 50 l stakleni i imam jedno bure od 22l drveno ista rakija isti dan ostavljena razlika drasticna nebo i zemlja ,,ova iz balona bez ikakvih promena a ova iz bureta sto kazu i miris i ukus.
 
:ppozdrav:kupio sam nekih 300 kg kajsije izvadio kostice i stavio je u bure. recite mi sta dalje kako da znam kada je komina spremna za pecenje i dali je treba mesati i koliko cesto. do sada sam pekao samo sljivu i lozu sa kajsiom nisam imao posla do sad... hvala vam unapred na pomoci
 
Bure nesme biti puno.Kad krene moze da iskipi.Mesati dva tri puta dnevno.Pokriti sa nekim najlonom,da se ne skupljaju musice.Nesme hermeticki da se zatvori,zasrafi ili slicno,da sud ne eksplodira.radice,penice.kad bude spremno za pecenje jednostavno ce prestati ta reakcija i komina ce biti mirna.Tada treba sto pre peci,da ne ispari ili ode u sirce.Kada preradi moze se hermetucki zatvoriti i cekati pecenje.Uzgred kajsija po meni naj bolja rakija.
 
Бан. ново село, 15 дана плафон! На сто кила кајсије размути 5 кила шећера у 12 литара воде и наспи у буре! И као што ти је речено, два до три пута дневно мешање! Чим престане пуцкетање у бурету ди ти је комина знај да је готова ферментација и ома пеци, немој дуго чекати! Поздрав!
 
Sto secera,ako oce covek za sebe pravu.Ako su kajsije slatke udri.Ruku na srce 5% secera je neprimetan procenat i nece promenuti kvalitet rakije.Od volje ti.
 
Evo da i ja pokušam da pomognem, već desetak godina pečem rakiju, prvo sa pokojnim dedom, a već 7 godina sam. Mogu vam reći da se procesu proizvodnje rakije od kajije treba pridoati posebno velika pažnja:
1. obezebediti zdrav plod kajsije,da ne bude zelen, ali ni prezreo
2. odstranivanje koštice iz kajsije ( mašinski ili ručno ) ako se radi mašinski paziti da pasirka bude dobro podešena jer i 3 % polomljenih koštica rakiji mogu dati gorčinu i na taj način uticati na njeh kvalitet
3. obezbediti čiste sudove ( drvene ili plastične ), obavezno zatvorene tako da ugljen-dioksid može da izlazi, ali da vinske mušice nmg da dođu do kljuka
4. veoma bitno je to da prostorija u kojoj "leži" kljuk bude na jednakoj temperaturi, najbolja temperatura za alkoholno vrenje je od 16-18 C, ako dođe do burnog letnjeg vrenja znatno će se pokvariti kvalitet rakije
5. dodavanje šećera, selekcionisanog kvasca kao i vinobrana u sveže voće, ako imate širomer izverite koliko jedinica voće ima, npr. ako kajsija ima 14 jedinica voćnog šećera treba dodati 2 kg/100 kg voća da se dostigne tih idealnih 16 jedinica voćnog šećera, odmah posle dodati vinobran i to 10 gr/100 kg voća, vinobran pre stavljanja razmutiti u 0,5 l vode od 36 - 39 stepeni C, a kvasac kupiti u apoteci i povesti računa o načinu pripremanja
6. kada se vrenje završi najbolje je odmah peći da ne prođe više od 24h jer onda rakija gubi aromu
7. velika pažnja se mora posvetiti pečenju rakije, ne puniti više od 80 % zapremine kazana, obavezno dodati 20 % vode i polako ložiti vatru kako ne bi došlo do kipenja komine
:ppozdrav:
Ako sam nešto zaboravio ili ako nekome nešto nije jasno neka se javi na pp pa mu mogu dati i broj telefona, nadam se da sam vam pomogao bar malo.
I još nešto rakiju od kajsije je najbolje čuvati u staklenim ili prohromskim sudovima, nikako plastičnim. Za kajsiju su dobra i hratova burad
pozz
 
Poslednja izmena:
ja sam kupio kajsiju ekstra kvaliteta znaci onu koja je brana i u gajbicama mi ih je covek doneo nijedna nije bila plesnovita i na to sam stavio neka 2% secera razmucena u vodi! puno vam hvala na informacijama i ako ima jos ko sta da doda neka kaze znanja i novih iskustava nikad na odmet ;)
 
Кајсија брзо преради, некад и за недељу дана! Тако да мораш бити пажљив, ако имаш свој казан, чим преради ома пеци! Не знам по ком методу ћеш вршити дестилацију, моја препорука је,истераш два казана меке, па ондак трећи казан то помешаш са комином!Добићеш ракију изражене ароме, неће бити потребе за разбаживање дестилованом водом, тераш до жељене јачине.Прву литру првенца издвојиш, али никако да бациш или проспеш, већ оставиш, па помешаш са другим казаном, или џибром! Поздрав
 
@bratori ja taj nacin destilacije koristim i sa sljivom tako da cu to isto uraditi sa kajsijom . samo malo nerazumem to odvajanje prvenca i vracanja njegovog ponovo u kominu ? sta dobijam time zasto to sve nebih ostavio zajedno i na kraju prepekao ? u cemu je razlika
 
Кајсија брзо преради, некад и за недељу дана! Тако да мораш бити пажљив, ако имаш свој казан, чим преради ома пеци! Не знам по ком методу ћеш вршити дестилацију, моја препорука је,истераш два казана меке, па ондак трећи казан то помешаш са комином!Добићеш ракију изражене ароме, неће бити потребе за разбаживање дестилованом водом, тераш до жељене јачине.Прву литру првенца издвојиш, али никако да бациш или проспеш, већ оставиш, па помешаш са другим казаном, или џибром! Поздрав

Postovani,

Ja ne bih mesao prvu frakciju sa kominom...Razmisli.Aromatike nikada ne gubis..Oni se rastvaraju destilovanom vodom, i dovodjenjem do zeljene jacine..Ako mi ne verejus pitaj @matkee-a...Ili pomirisi kominu...ma i ne mirise nesto specijalno lepo...

Pozdrav
 
Nazad
Vrh