Rakija od kajsije

bojan65

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Jul 2007
Poruka
19
Lokacija
kikinda
Kajsijevača da odmah kažem za one koji su pomislili na džem. Najvažnija stvar ko je nije pravio a želi jeste da izvadi koštice, jer veoma štete kvalitetu kajsijeve rakije. E još jedna stvar koja je mnogo bitna kod kajsije je ta što ona ima više šećera u sebi od šljive, pa se drugačije dodaje šećer. Zapravo hoću da kažem u drugačijem odnosu nego kod drugoga voća.

Ako neko ima nešto da kaže neka kaže u ovoj temi ili neka zauvek ćuti. :haha:
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

pfuuuu...neće biti da kajsija ima više šećera od šljive. da je tako od kajsije bi se dobilo više rakije.
što se koštica tiče, ne vade se zbog kvaliteta rakije, već cijanovodonične kiseline koje sadrže. dakle, opasna je po zdravlje i nedejbože život.
šećer? ako bure od 200l ima 130kg kajsija a dodaje se 3-5%, onda bi optimum bio oko 4-5kg šećera.
ja razmutim u mlakoj vodi i dodam na dan kad ubacim poslednje kajsije u bure.
na dan pečenja dodam još 2-3kg svežih kajsija u kom.
bajagi pojačavaju miris.čisto sumnjam da je to tačno, ali je rezultat okej, pa neću da malerišem.
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

:nono: imate li vi te kajsijevace bez secera kod mene se secer ne stavlja ni u jedno voce ko zeli dobru rakiju on secer ne stavlja.
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

@ Tarana

Koliki vocnjak pod Kajsijom imas , Koju sortu , kalemljema na koju podlogu , razmisljam o podizanju Kajsijara pa me sve ovo zanima , ako moze i predlog za literaturu .
Unapred hvala
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

Ima li neko da mi kaze koliko dana treba da stoji komina od kajsije sa 5% secera u sebi,i na kojoj temperaturi je najbolje da stoji komina :ppozdrav:
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

i meni se cini da dodavanje secera nije uputno ako hocete pravu vocnu rakiju. inace, imam nekih 200 kajsija, ali cu da ih pocupam, da napravim ispust za krave. svake godine ih ili zakaci mraz ili im nesto drugo zafali. mnogo kilava vocka. eto prosle jeseni, vec pred zimu, poterase one ko lude. neke bile olistale skroz. te su sad suve. one sto su ipak malo sacekale, su jako slabo rodile. poludeo sam sa njima
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

mvukovic je napisao(la):
Ima li neko da mi kaze koliko dana treba da stoji komina od kajsije sa 5% secera u sebi,i na kojoj temperaturi je najbolje da stoji komina :ppozdrav:
za temperaturu ne znam..meni stoji u šupi. a koliko treba da stoji, proveriš širomerom.kad stigne do nule, vrenje je završeno i možeš da pečeš. ali to "možeš", znači u naradnih par sati OBAVEZNO!
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

Secer ako se stavi do 3% samo ce poboljsati kvalitet rakije! Ona se dodaje kao stimulator alkoholnog vrenja te se vocni secer lakse preradi u alkohol, i u komu ima manje onog kiselog i gorkog pa je finiji ukus rakije! A ja rakiju pecem kad kom prevri sto se vidi i golim okom! Bitno je da dok kom "vri" sto cesce mesati...
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

Kako je bolje,da se ostavi prva rakija (kajsijevaca) koja se dobije ili da se prepece,i na koliko stepeni je najlepsa za pijenje,nisam bas iskusan u ovom poslu,svaki odgovor mi dobro dodje
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

Kod nas u kraju se obavezno prepice, i to ne samo kajsija nego sve rakije, a kajsija se ostavlja na 19.5-20 gradi
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

Ja ostavljam prvenac do 20 gradi a onda patoku skupljam dok "gori" oko 15 gradi i onda to prepečem , zato što - štose više put prepeče rakija gubi aromu , a može se dodati u jedan kazan prepeke dve kofe komine da mu da aromu :ppozdrav:
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

Moj prvi komsija deda 78g ima 150stabala sljivika,100mladi 4-5g ima i 50stari oko 20g i ono bas se razume oko rakije a ne pije je :D ima i 2 velike kajsije u dvoristu i na basci podmladak 40-50 stabala ove godine prvi put rodile i bas da bude za rakiju i nikad ne prepice ako nije kisela-gorka kaze da je bolje kad se ne prepice i bude odlicna rakija isto kao i oderani dzon prvo rakija pa onda patoka koju mesa sa komom
inace u komu od primesa budu samo koscice

ima jedan dobar recept za one koji imaju kazan-dva ::namigivanje::
iskalate sljive-kajsije zavisi od cega pecete i u kom umesto secera roknete med ne da bude dobra rakija a i bude je vise od obicne za oko 7l tako nam pricao moler sto radi kod mene,covek ima 60-ak godina :ppozdrav:
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

nije :D
ovako voli rakiju a zivi u gradu i ima par sljiva a radio negde pa dobio meda,a zena mu bezposlena pa je kalala sljive i on bacio meda umesto secera i kaze da je imao oko 25l rakije po kazanu(100l koma) a komsija sa kojim je pekao imao 17-18 iste jacine :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1247261059[/time]
_________________________________________________
razocarao si me ::lose:: ::lose:: pa sta ce ona flasa soka dok se rakija pece :D :D
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

kakvu decu :sta: ja sam uvek voleo da lizem prst dok se rakija pece :D
evo vesele masine kod komsije kuca pored moje a inace on i deda rade u tandemu :cool:
91cbd4.jpg

2re5buh.jpg
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

mvukovic je napisao(la):
Kako je bolje,da se ostavi prva rakija (kajsijevaca) koja se dobije ili da se prepece,i na koliko stepeni je najlepsa za pijenje,nisam bas iskusan u ovom poslu,svaki odgovor mi dobro dodje
OBAVEZNO se prepece.
ja je ostavljam na 19.5 gradi.
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

A na koliko gradi se istera prva rakija da bi se onda prepekla,i koliko se gubi % na prepeku
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

prvu teras dok ne potece ona od 7-8 gradi. a koje jacine ce biti ukupno, zavisi od kvaliteta voca koje si stavljao.
uopste nije bitno koliko procenata ces izgubiti.rakija se prepece jer se drugom destilacijom u velikoj meri eliminisu metil alkohol i neki drugi stetni produkti koji se u toj prvoj destilaciji nalaze. ti produkti ne samo da kvare ukus, nego su i stetni po zdravlje..
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

Neka mi neko kaze koliko otprilike treba dana da stoji komina,stavio sam 07.07.09. i znam da je gotova kad secer padne na nulu,ali zanima me samo da bih mogao da organizujem kazan za pecenje,pricaju mi oko 3 nedelje,ne znam dali je to malo puno,tamo mi je 18-20 stepeni u prostoriji,dali i koliko se puta dnevno mesa komina ::namigivanje::
 
Odg: Najpoznatiji proizvod od kajsije

Mesas najmanje 2 puta nadan, a neskodi i da mesas svaki sar-dva! Otprilike kad stavis zadnje voce i(ili) secer za 8-9dana prevri ako stoji na 20-25stepeni!
 
Nazad
Vrh