Rakija od kajsije

Secera je imala, dok su vadjrne kostice lepili su se prsti to nam je uvek dobar znak.
Kod sljive stenlej isto, sad je u buretu videcemo.
 
Secera je imala, dok su vadjrne kostice lepili su se prsti to nam je uvek dobar znak.
Kod sljive stenlej isto, sad je u buretu videcemo.

Ako je kajsija bila prezrela zna ona da bude teža pa ako nije merena direktno nego " ...u ovu gajbicu stane 10kg..." prezrele može biti i 13kg, plus ako je šećer iz džaka lako tih 5% može biti i 6-6,5% pa ako se sve sabere eto neplanirane količine. Sve u svemu bitno je da ste zadovoljni uvek je bolje više nego manje...:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ima na Yutube klip mislim da se čovek zove Kulačanin iz Rume ili tu negde inače se bavi voćarstvom i proizvodnjom rakije, uglavnom priča da u njegove gajbice stane 10kg zrele šljive a on pušta da prezri za rakiju i onda takva gajbica važe oko 13-14kg...
 
Slazem se za sve sto si rekao, ne znam dal je tacno mereno, ranije otac jeste merio na kantar, cinjenica je da radi isto vec nekoliko godina, zna do koje crte da tako kazem puni bure, secer je pakovanja od kilogram...

Sve ok to stoji da je ofrlje ali je primetno vise ispalo.
 
Hoce li kajsiji smetati ako je stavim u zamrzivac jer jedan deo mi sada sazreva a drugi deo je jos zelen? Mislio sam da je ocistim od kostica i u zamrzivac
 
Pre dva dana stavljena komina od kajsije. Oprana u vinobranu, ociscena od kostica, izmuljana i usuta u bure sa poklopcom koji dihtuje. Dodat kvasac, hrana za kvasce i enzim. Na buretu probusen cep i namontiran vranj. Bure plasticno, specijalno za tu namenu a ispust odradjen prohromskim redukcijama i prohromskim ventilom.
Jesam li napravio gresku sto sam spustio to sve u podrum, s obzirom na vremenske uslove? Nije tako toplo kao inace. Temperatura u podrumu oko 20c +-
Koja je najniza temperatura na kojoj kvasci mogu da rade?
 
Temperatura skoro pa idealna ,plus ne varira tokom dana i noci puno, a kvasci zavisi koji su ,postoje i selkcionisani za otezana vrenja i nize temperature.

Ja tu ne bih nista dirao , sve odlicno, nista ne brini.
 
Jutros izmerio. 18C
Kvasac je Enovitis kvasac za vocne rakije.
Nemam mnogo vremena pa nisam kuci i ne znam kako se ponasa. Cudno mi sve. Hladno bure spolja
 
Jel krenulo vrenje, jel se dize komina?

Stvarno sta si prao u vinobranu, jel i plodove?
 
Trenutno pečem kajsiju,mislim da mi poslednji kazan neće biti pun.Da li bi pokvario ukus,ako bi u poslednji kazan dodao 20 l.patoke od šljive?Kazan je od 150 l.
 
Proprao sam ih u vinobranu zvog dezinfekcije jer su neke vec bile jako gnjecave a u gajbicama je bilo jos po koja plesniva. Inace slabo jako radi. Ne baca baloncice na vranju al zato ima po koja kapljica po zidovima. Valjda kako se digne plovak pa poprska tecnost po zidovima.
 
Nisam pametan na temu ali mi deluje da si ih tom dezinfekcijom zeznuo sta znam...dezinfikovao si i sta ne treba. Ne znam koje voce da naguras u bure ima da provri..
 
Ako ne gura mehurice ,moguce da bure ne dihtuje 100%
Ako si stavio kvasce i temp je tih 20stepeni , fermentacija je pocela sigurno.
Otvori bure pogledaj sta se desava ,proveri da li dihtuje, neces napraviti problem ,posto ce co2 da istosne kiseonik napolje.
 
Gotova, odradila. Mereno danas i oko sest cu da je pecem pa sta bude. Znam da sam sa vinobranom usro stvar al stavsad. Nek mi je za nauk. I da, bure je izgleda nepotpuno dihtovalo pa je brze odradila a i zato vranj nije klokotao. Koliko bude, bice. Bas me zanima to jer evo vec cetiri godine planiram taj eksperiment. Elem, na koliko prekudate prepek? Nesto se kontam izmedju 15 i 10 gradi da prekidam.
 
Nazad
Vrh