Rakija od kajsije

Kao prvo jako rano si razblazio tu rakiju, treba da odstoji minimum 2-3 meseca , drugo razblazujes je iz dva,tri puta u razmacima od 15ak dana.
Kod razblazivanja do nekih 45 stepeni nece doci do mucenja , uglavnom se javlja ispod 45.
Temperetura vode i rakije da budu iste, vodu sipas u sto tanjem mlazu uz stalno mesanje..

To sto je pobelela je i zbog toga sto nisi ispostovao gore navedeno ,a i zbog same rakije.

Sad je stavi u zamrzivac , jedan dan i isfiltriraj kroz filter papir ,ako mozes da ga nadjes , ako ne probaj sa filter papirom za aparate za kafu ili kroz deblji sloj neke vate.

Filtriranje je pozeljno ,dok ovo sa sa zamrzivacem i nije posto gubis mali deo arome ,ako neces to ,ostavi je duze vreme ,trebala bi sama da se izbistri...
 
U principu ja je odmah razblažim na željenu jačinu a ne po knjizi kako je Kanački opisao.
Kod tebe je problem netačan grad, ovu “svežu”rakiju kad razblažiš ispod 44-45 hoće da zamuti.
Da li koristiš destilovanu ili demineralixovanu vodu isto je razlika.
proveti grad za rakiju i meri na temperaturi za koju je baždaren.
 
Za tačno izračunavanje: http://kajsija.od.rs/formula/

Obavezno DESTILOVANA voda, ne obična.
Trebalo bi da temperatura vode i rakije bude ista (ostaviti vodu da prenoći pored bureta).
Trebalo bi da rakija odstoji par meseci pre razblaživajlnja.
Ne bi trebalo odjednom skidati više od 5 stepeni (2 grada). Znači, skinuti 2 grada, pa za nedelju dana još 2.

Edit - a neki pojedinci da se brčkaju po Turskama, a ne da gledaju forume
 
Sve ste u pravu. Nisam gledao temperature ni vode ni rakije. Destilovana je voda bila. Gradomer je na 15C bazdaren. Brzina bila i nisam obracao paznju
 
Juce probao nekoliko razlicitih kajsijevaca svapskog porekla.
Da nije na etiketi nacrtana kajsija, nema sanse da bi iko mogao da pogodi od cega je napravljena. Nit ukus nit miris.
Ali flase su fenomenalne, pretpostavljam i cena.
Strasno sta se sve pravi i prodaje.
 
Ja sam peko 200kg kajsije, stavio sam 2kg secera, ostavio sam na 20 gradi i dobio sam 17 litara
 
Kod mene na oko 700kg kajsije bez dodataka dobio oko 70l rakije na 18-18.5 gradi. Rakija je blagog mirisa ali jako intezivnog ukusa na kajsiju.
 
Malo da osvežim temu...
Izgleda da smo popili rakiju od kajsije za ovu godinu. Opet, treća godina za redom...
7c1b66dce2d8efc95193d8c2843a3bdf.jpg

Samo što nije procvetala a najavljuju i do -4 jutarnju temperaturu narednih dana..

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Pozz ,prvi put sam krenuo da spravljam kominu od kajsije ,prvo sam normalno skupio kajsije izvadio kostice i ispasirao odradio kvasac i sipao u burice ,jedino sto mislim da sam pogresno odradio je to da sam sutradan otvorio bure i promesao kominu da li ce to mnogo uticati na sam proces ...jbg .?stavio sam crevo na poklopac i druga strana u vodii sa vinobranom pa sam pratio sta se desava ali jos nema mehurica ,....verovatno zato sto sam ga otvorio na dva tri minuta i promesao.
 
Nece mu smetati sto si otvarao. Samo ako nisi drzao po par sati. Ugljen-dioksid je potisnuo kiseonik pa tesko da je i dosao do komine.
Nema mehurica jer verovatno ne dihtuje dobro pa negde pusta co2
 
Dragi proizvođači rakije imam nekoliko nedoumica oko spremanja komine. Kod kajsije mi nije bio problem.
Evo o čemu se radi. Ove godine sam prvi put počeo da primenjujem i kvasac, i hranu za kvasac i enzime. Stavljam 25 g kvasca na 100 voća, 20 g hrane za kvasac u dve ture (po 10 g) i od 6-10 g enzima. Naravno enzim dajem dok sitnim voće. Deo rastopljenog kvasca sipam prvo na dno bureta pa sipam pola količine voća pa drugu polovinu kvasca i ostatak voća. Sve to dobro promešam, zatvorim bure i stavim vinobran u čarapu i crevo da ide u drugu posudu sa vodom i vinobranom. Međutim ne vidim da ni na jabuci, ni na krušci, ni na šljivi se dešava da idu mehuri u ovoj boci, kao što sam imao u kajsiji. i prva dva-tri dana jednom dnevno promešam. Obično ostavljam da ima dosta prostora do čepa bureta. E sad da li je 70 da li je 80 % od zapremine bureta ali tu je negde. Ne znam zbog čega se ovo ne dešava. Da li radim nešto pogrešno.
A opet kod jabuke ima jako burne reakcije. Hoće da pokipi sve napolje. Onda moram da jednu količinu odvadim i stavim u drugo bure. Deluje mi da je sastav malo gušći ( u odnosu na šljivu ili krušku) i onda kad se u donjoj zni iscedi voda i vrši vrenje, onda mehurovi ne mogu da probiju ovu gustinu i izađu kroz crevo, već dižu talog i zapuše crevce, pa moram ili stalno da mešam ili kao što sam napisao odvadim malo u drugo bure.

Da li imam grešaka prilikom rada? Hvala na svakom komentaru i dobrim savetima. Ja se još učim tako da nije problem da čujem svaku kritiku.
 
Mnogo vi to komplikujete. Mene je otac naučio:
U bure se stavi voće, po potrebi ili po volji doda predhodno rastopljen šećer ( ja stavljam 5% ). I to je to. Uz povremeno mešanje za par dana može da se peče rakija.
Svaki put upali.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Caco ja sam pre stavljao šećer ali samo 3%. Ove godine ga ne stavljam. Bar sam tako čitao da nije poželjno. A kažu da kajsija najpre završi sa vrenjem, od 10 do 14 dana. Kod ostalih je bar 21 dan. Možda je sad komplikovano ali se polako privikavam. I već sam probao da pečem rakiju od jabuke petrovače pripremljen na ovaj način. Daleko bolje mi daje nego po starom načinu. Kad je budem prepekao tek onda ću znati na čemu sam.
 
Probleme sa "baloncicima" je sto negde gubis ugljen-dioksid pa ne zavrsava u boci.
Ne znam kako ti je bure zatvoreno ali moja su sa plasticnim poklopcima i dihtujem ih najjeftinijim silikonom. Imam vrenjace na poklopcima. Ako vrenjaca ne pocne da "radi" posle 24h, ili je hladno (retko ali moguce npr kod dunje) ili negde drugde gura co2. Upaljacem to resim. Upalim pa cetvrt po cetvrt (da ne pukne upaljac) bureta prodjem na spoju plamenom i tu gde pomera plamen ili gasi, tu duva. Malo na prst silikona i zalepim. Vrenjaca posle 10sekundi proradi.
Inace enzim ti je po volji kod kosticavog voca jer nema mnogo tvrde materije pa se samo voce od sebe raspadne.
Radim vec par godina za svoju kucu bez secera kajsiju, krusku i dunju

Edit:
Ne moras se gnjaviti sa mucenjem vinobrana u vodi. Dosta je i obicna voda. Ne treba to sad praviti sterilno kao apoteka. Svakako ne verujem da imas hajtek opremu kao ni ostatak nas. Kvasac drugacije mutim. Ugrejem na ringli dest vodu, malo dodam komine i u to umesam sav kvasac i ostavim 20-30min da se reaktivira kvasac(ozivi). Kada se pojavi pena i baloncici, dodajem jos po malo komine i mesam, malo po malo da dobijem neku pribliznu temperaturu izmedju mase sa kvascima i mase u buretu. Sve to onda saspem u bure i izmesam dobro. Hranu celokupnu istresem u prethodno izvadjenu kantu komine i izmesam pa sipam nazad u bure. Zatvaram i to je to. Najbitnije je da ne preteras sa temperaturom tecnosti u kojoj rehidriras kvasce i da prvo sipas kvasce pa hranu a ne kvasce u hranu ili prvo hranu pa kvasce u bure. Jbg, znas i sam kako domacice rehidriraju/reaktiviraju kvasac pre mesenja testa.
Divlje kvasce ne mozes tako lako da resis ali zato mozes da ih ugusis selekcionisanim kvascima
 
Poslednja izmena:
Nesko2563 moja burad su obična ona bela. Većinom su nova. Čepove zavrnem do kraja. Jedino mi preostaje da stavim neko parče najlona pa preko njega da zavrćem čep. E sad me interesuje. Da li ti kad sipaš sve ovo odjednom ne otvaraš da mešaš? Ja zagrejem vodu i sipam kvasac i držim ga tako 15 min (majka to radi) i onda na dno sipam kvasac pa sipam pola komine i onda preko toga ostatak kvasca pa ostatak komine. Onda 2-3 dana po jednom dnevno promešam. 4 dan sipam pola doze hrane i posle toga 7 dana drugu polovinu hrane. I naravno kad je sipam sve promešam. Kajsiju držim od 10-14 dana tako, a ostalo voće 21 dan. Dunja će mi biti u prostoriji koja se greje pa će biti zadovoljavajuća temp. Mada će ona sig biti malo duže. Nabavio sam i širometar pa ću pre kraja perioda držanja da uzmem i proverim stanje da li je za pečenje ili ne.
 
I moje jedno je belo, uzeo sam ga zbog poklopca na navoj i zato sto dolazi sa opcijom za slavinu u donjem delu pa je zgodno za uzimanje uzorka. Kada ga punim, punim ga odmah sve. Kada zavrnem poklopac, zalijem spoj silikonom. Na poklopcu sam izbusio rupu i tu zabodem vranj/vrenjacu i to je to od mene do epizode lozenja pod kazan. Mislim da nema potrebe za redjanjem komine pa kvasca jer su to zivi organizmi pa sami cirkulisu kroz smesu. Ne mesam svaki dan jer nemam uslove da to obavim bez otvaranja jer bih onda poremetio sve i doveo u mogucnost da kiseonik dopre do komine a to kad se desi, arome voca se gube a selekcionisani kvasci traze anaerobne uslove (bez kiseonika) kako bi izvukli ono sto nama treba od voca. Oni drugi, "zli" kvasci sto pretvaraju kominu u sirce opstaju samo ako ima kiseonika i ako je ph komine visok. Ph ne treba jos da te interesuje. Sreca, vinari su te kvasce apsolvirali pa su usput i za rakijase otkrili neka resenja.
Nema fiksnog vremena rada komine. Sve zavisi od godine do godine, kvaliteta voca, kolicine secera u vocu...
E zato je dobar onaj ispust na dnu bureta. Ispustis uzorak, izmeris i znas na cemu si i koliko otprilike imas do pecenja. Kada sirometar ocitava male vrednosti dva dana za redom, to je to. Peci.
Takodje, mozes i da utvrdis ako je vrenje stalo tj ako imas visoke vrednosti par dana za redom
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh