Rakija od kajsije

Ja sam nedavno imao privatnu prepisku sa banovanim clanom "geber" i postavicu je u celosti:

quote_icon.png
Citiram: Duško58
Primaoci:






  1. Danas, 20:38
    Duško58
    user-invisible.png

    ModeratorDatum pristupanjaDec 2010LokacijaFutogPoruka10,189Zahvalio se488Zahvaljeno 752 puta na 520 porukaDownloads0Uploads0

    Odg: pp
    quote_icon.png
    Citiram: geber

    quote_icon.png
    Citiram: Duško58

    quote_icon.png
    Citiram: geber

    quote_icon.png
    Citiram: Duško58
    Jos jednom pozdrav. Ovo ti pisem nevezano sa predjasnjom pp, ovoga puta u vezi lokacije koju je potrebno uneti u profil. Unosi se mesto prebivanja ili ako ne zelis bas tacno prebivaliste onda opstinu toga prebivalista. Nadam se da neces ni mene a ni sebe dovoditi u neprijatnu situaciju u vezi lokacije. Citiracu ti uputstvo vlasnika foruma za one koji ne zele da unesu lokaciju.

    Citat:

    "Rasprave sa članovima su uglavnom uzaludne, mada treba da se opomene preko privatne poruke i sačekati da odgovori. Ako se vidi da je bio na forumu, a nije odgovorio, a lokacija i dalje neka glupost, isključiti na 10 dana. Ako ni nakon toga ne promeni mišljenje trajno isključiti."



    Ma ne moraš se truditi i glumiti sa nekom lokacijom. Stvarno ne znam šta ti to sad znači, kada ti mogu napisati i pet različitih lokacija i svaku bi prihvatio kao ispravnu. Valjda znam šta mi operater ostavlja kao trag kroz IP adresu. Ionako zbog ličnog digniteta nemam namjeru ostati na forumu na kojem se tolerišu stvari koje su ovaj put na temi sporta prepunile čašu.



    Ovo sa lokacijom nema veze sa prethodnom pp koju sam ti poslao. Prvo ja nista ne glumim, nego sam slucajno video da imas kao lokaciju uneto BiH sto je sirok pojam i ponovo trazim da uneses lokaciju kako sam pojasnio ili idu sankcije.
    U vezi prve pp mogu ti napisati da si sebi bez ikakve provere dao za pravo da me prozivas na forumu sto ne prilici jednom ozbiljnom coveku za kojeg sam te smatrao iz postova koje sam procitao o pecenju rakije. Mi se trudimo da sve postove zacinjene nacionalizmom odmah brisemo a vinovnike sankcionisemo, ako nam nesto i promakne pa Boze moj, ne mozemo kao volonteri spavati na forumu. To sto pises da ces da napustis forum je tvoja volja. Ja ti ne bih to savetovao nego bih prepustio da sve prenoci, jutro je pametnije od noci.



    Trivijalnosti, poput lokacije, su samo alibi i nikada nisu bile razlog ni za šta, ako će ti to poslužiti kao razlog za nešto, samo izvoli. Nikada nisam padao na ucjene pa neću ni sada mijenjati navike.
    Pozdrav, i nema smisla da ovo na PP nastavljamo, ionako mi je ovo zadnja registracija na forumu.



    Nisu to trivijalnosti nego pravila foruma, koja su napisana pre nego smo i ti i ja dosli na forum. Samo meni se eto zalomilo da ih i sprovodim. Ti radi kako hoces. Ja cu biti strpljiv do ujutro.




    Ovo je prepiska izmedju mene i clana "geber" i bicu sto se tice lokacije strpljiv do ujutro. Za uvrede na moj racun ako neko hoce neka ga kazni.
    Da ne bi bilo sumnje u moju prvu pp, evo sta sam mu napisa:

    Primaoci:





    1. Danas, 18:13
      Duško58
      user-invisible.png

      ModeratorDatum pristupanjaDec 2010LokacijaFutogPoruka10,190Zahvalio se488Zahvaljeno 752 puta na 520 porukaDownloads0Uploads0

      pp
      Pozdrav. Ja uredjujem temu "sport....." i pored mene kao urednika te teme postove mogu da brisu i sup. moderatori i admini. Tvoj post koji sam ja sada vratio u temu bio je obrisao Super urednik "Branko" i stvarno ne znam cemu ovo tvoje ovako pisanje:

      geber
      user-offline.png

      ČlanDatum pristupanjaJun 2013LokacijaBiHPoruka262Zahvalio se51Zahvaljeno 253 puta na 133 porukaDownloads0Uploads0

      Zbog ovakvoga tvoga pisanja ("majstore"; glumis ) obicno ide ban ali ja te necu kazniti posto mislim da si bio u zabludi pa tako pisao.

      Hajde Dule "majstore" obriši napokon malo i ovog proseravajućeg fašizma kad već glumiš urednika koji hoće brisati.









Evo koju sam prepisku imao sa clanom "geber" i sam je kao napustio forum uvredjen sto sam trazio da postavi u profilu lokaciju. Sada se vratio ponovo sa lokacijom BiH ali ja ga necu kazniti posto to nije tema koju ja uredjujem nego kolege urednici "oktopod" i "Nebojsa" . Vi i superi odlucite kako hocete ali ako dodje u moju temu sa tom lokacijom ide mu ban.

http://poljoinfo.com/showthread.php?...l=1#post888148

Ovo sam izneo posto nemam sta da krijem iz te prepiske, ali da urednik "oktopod" to (moju privatnu prepisku) pokusa da postavi javno, a da bi sebe opravdao nece moci da prodje bez dobre rasprave u urednistvu. Banovanoga clana "geber" je banovao vlasnik foruma.
 
Poslednja izmena:
Mada se ovim ide u offtopic, ovde ću da odgovorim vezano za rad foruma. Da bi forum funkcionisao rad se zasniva na tome da se uređenje rada prilagodi potrebama većine korisnika, koliko je to moguće izvesti. Neko bi takav sistem rada mogao nazvati demokratijom (gde većina odlučuje kako će biti), ali ja ne bih koristio tako veliku reč.

Član Geberje isključen na 5 dana sa foruma zato jer nije uneo lokaciju, tako da ima vremena da razmisli da li će koristiti forum ili neće. Naravno da ima ljudi koji misle da je njihov način postupanja ispravan, a da svi ostali greše.
 
Pera Mesaros iz Toze Markovica.
Posto coveka licno poznajem ne verujem da su ti maznuli rakiju, On licno proizvede na hiljade litara rakije pa ne verujem da ima ivteresa da te osteti. On i njegova porodica ima ju kazan i peku usluzno bar 50...60 godina. Pogotovo sto ti je malo iscurilo pa sad i od tog da ti mazne. Ovim ne branim njega nego bi da ti skrenem paznju i da se ne jedis, mozda je i tvoja greska u pripremi, nedozrelo voce, vreme pecenja i slicno,

- - - - - - - - - -

Ne može da se vidi jer je izgleda to samo za urednike tema...uglavnom, založio sam se za Gebera ali većina je izglasala pravilo da je obavezno uneti lokaciju.

Meni je lokacija prema pravilima, uneta je :osmeh:

@nesko

To nije smelo da ti se desi, ali šta je tu je, nisi ni prvi ni poslednji kome se to desilo, više ćeš izgubiti na kvalitetu nego na količini, naravno zavisi koja je količina iscurela, 10 litara ti je oko litar rakije...zato je šećer loš, izaziva burno vrenje a ono treba da bude smirenije.

Lokacija sa smajlijem........bezobrazno.
 
Posto coveka licno poznajem ne verujem da su ti maznuli rakiju, On licno proizvede na hiljade litara rakije pa ne verujem da ima ivteresa da te osteti. On i njegova porodica ima ju kazan i peku usluzno bar 50...60 godina. Pogotovo sto ti je malo iscurilo pa sad i od tog da ti mazne. Ovim ne branim njega nego bi da ti skrenem paznju i da se ne jedis, mozda je i tvoja greska u pripremi, nedozrelo voce, vreme pecenja i slicno,

Ja sam mu odneo ranije jedno nedelju dana, rekao je da ce svaki dan proveravati i kad bude spremna da ce ispeci.. Evo i druge kace, danas nosim da se vidi uzorak da li je spremna da pecenje..
105616171020402442774909.jpg


Da napomenem, posto sam veoma mlad i nov u ovom poslu a posedujem mlad vocnjak (4 godina), potrebna mi je strucna pomoc oko pripreme komine za pecenje, kako se meri slatkoca, koja sva aparatura je potrebna, aditivi..
ko je voljan da mi pomogne bio bi mu veoma zahvalan.
 
Yoca,idi na sajt sveovinu.com oblast jaka alkoholna pića,urednik bistrica (geber).On je tamo objasnio sve faze detaljno od pripreme voćnog koma do dobijanja finalnog proizvoda.
 
Danas prva kajsija ispecena, 100 litara komine, 3 kile secera, ispalo nekih 10,5-11 litara ostavljena na 48....nisam nezadovoljan, ali od narednih ocekujem vise jer je u ovu prvu usla i po koja zelena vocka...E da, i zaboravih najbitnije, rakija je dosta lepa ispala. :)
 
Za vikend planiram da kupim breskvu, ali ne mogu da nadjem nigde odgovarajuce kvasce i enzime. VIdeo sam da ima na enovitisu, ali oni tek sledece nedelje mogu da mi posalju. Gde mogu u Pancevu ili Beogradu da kupim odmah?
 
Nemaju UVAFERM CM i LALLZYME CUVEE BLANC . Nego su mi ponudili LALLZYME EX-V i LALVIN V1116 . Da li je to OK? i ima po 10 grama, tako da je to OK , sto se tice cene
A nisam pitao za hranu za kvasce, kolika je otprilike cena
 
Poslednja izmena:
Nemaju UVAFERM CM i LALLZYME CUVEE BLANC . Nego su mi ponudili LALLZYME EX-V i LALVIN V1116 . Da li je to OK? i ima po 10 grama, tako da je to OK , sto se tice cene
A nisam pitao za hranu za kvasce, kolika je otprilike cena?
 
Ja sam platio tri kesice po 50gr (Enovitis) oko 500din, nisam siguran ali to je bilo najeftinije. Inace su mi preporucili 150gr za 500kg komine.
 
danas sam odneo dve kace od po 220l na pecenje, javljam vam rezultate.

- - - - - - - - - -

evo me, 25l na 19 gradi. zadovoljan sam.
 
Puna 220l, pekao u Natasu, Srbobranska.
A prvi kazan sto sam pekao, isto sve, dobio kod mesarosa 9l.
 
Kod Mesarosa ni u jedan kazan ne moze da stane 220l. Oni su fabricki 200, ali zbog renoviranja dna koja su vec par puta progorela ne moze da stane vise od 185l. Ako se uzme da sipa vode da ne bi zagorela pa ti vidi. Prpin kazan u srbobranskoj je 250l fabrcki.
 
Evo kako sam pripremio kominu, na ovom linku ima više slika i teksta jer postovi na forumu imaju određena ograničenja po pitanju broja slika i slova:

http://vocarskisavetnik.com/content/prerada-priprema-komine-kajsija/index.php



Postupak pripreme komine od kajsija:
1. Higijena je jako važna, tako da je potrebno dobro oprati burad i iznutra i spolja.
2. Ubiru se potpuno zrele, najbolje prezrele kajsije jer one sadrže najveći procenat šećera, mogu se skupljati i opale ali ne uzimati natrule ni zelene, opale je potrebno i oprati.

3. Povade se koštice iz kajsija obavezno jer ako se ne povade rakija bude kisela i stvara se otrovna cijanovodonična kiselina. Koštice osušiti dva dana pa sačuvati za jelo, sadrže B17 vitamin i antikancerogene su. Ne smeju da se peru ili pokisnu niti da se suše duže od 2 dana. Prilog o tome je u pripremi.

4. Kajsije se ne dodaju u bure već se drže u kofama ili drugim prigodnim posudama, bure se puni odjednom.

5. Kad se sve očiste, kajsije se pasiraju da bi se dobilo više alkohola, barem ručno da se pokida kožica, najbolje bi bilo mlinom koji može da se podesi tako da ne moraju ni da se vade koštice ručno već ih mlin sam odstranjuje.

6. Zagreje se voda na 32-35 stepeni, voda treba da je kupovna flaširana ili obična iz česme koja je odstojala 24 sata.
7. U širu posudu se sipa voda i selekcionisani kvasac, količina je obično 20 grama na 100 kilograma voća, pratiti uputstva proizvođača. Kvasac se hidrira samo 20 minuta, nikako duže, da bi opstao duže mora se dodati sok od komine nakon tih 20 minuta.
8. U drugu posudu se sipa hrana za kvasce koja se obično stavlja duplo više, znači 40 grama na 100 kilograma voća. Ona se rastvara sokom od komine a ne vodom.
9. U posudu sa kvascem se dodaje po malo soka iz komine da bi se temperatura kvasca izjednačila sa kominom, razlika u temperaturi ne sme biti veća od 5 stepeni.

10. Počinje se sa punjenjem bureta, kofa po kofa. Nakon svake kofe se dodaje malo kvasca i malo hrane pa se lagano promeša.

11. Bure se puni do 70-80% zapremine, nikako više jer će se komina podići i blago zapeniti kada krene proces, pa može doći do toga da bure pokipi.

12. Stavlja se kesa na bure zbog boljeg dihtovanja poklopca, fermentacija se radi anaerobno, vazduh ne sme ući u bure, bure se ne otvara do kraja procesa ali gas mora da izlazi i to će biti kroz crevo. Na kesi se probuši rupa za crevo.

13. Kroz rupu na poklopcu se provlače crevo i žica na kojoj će visiti čarapa sa 10ak kesica vinobrana umočena u rastvor limuntusa. Crevo mora biti što višlje da ga pena ili komina koja će se podići ne bi zapušili.

14. Crevo se stavlja u posudu sa vodom u koju se sipa vinobran. Poenta je da gas može da izlazi a da vazduh ne može da uđe. Umesto creva može se kupiti vranj.

15. Nakon nekoliko sati kreće reakcija. Komina počinje da vrije. Obratiti pažnju da gas izlazi kroz crevo, da se bure ne nadima. Nakon 24 sata, reakcija se smiruje.

Kad se komina skroz smiri počinje se sa pečenjem, svakim danom opada kvalitet pa ne treba puno čekati. Okvirno to je 10 do 14 dana. Bure mora biti u hladovini, nikako na suncu, idealno bi bilo da temperatura komine ne prelazi 18-20 stepeni.

 
Bolje da si pekmez napravio :) Takve kajsije idu u pekmez , a u rakiju one trulave sa zemlje i ko da se cima sa kosticom da je vadi ;)

Ja sam pre neki dan prilikom pecenja uspeo da mi procuri komina u prihvatni sud (ne znam strucan naziv za to) , vatria me zezala , ja malo jace nalozio , pa razdzarao i kad je buknulu u par sekundi je krenula komina na lulu .. Tako da obrati paznju na to , ako si neiskusan kao ja sa kajsijom ..
 
Verovatno ti se fermentacija još nije završila, obično se desi da krene na lulu pena kad fermentacija nije gotova a onda se još to sve i zagreje...

Pravio sam i pekmez i prodavao, ukupno je tu bilo oko 1100 kilograma sa 25 stabala, prosto neverovatna godina, nisam više znao šta as kajsijama pa sam rešio da jedan deo probam da pravim rakiju....prodao sam poznanicima baš dosta po ceni oko 60 dinara, a na otkup da nosim za 40 mi se nije dalo, kad sam zasitio tržište, odlučih se za rakiju :)
 
Oktopod, od ovako kvalitetne kajsije, mora da ispadne vrhunska rakija i ja ti to iskreno zelim. Spomenuo si da dodajes secer iz nekoliko puta. Hoces li da pojasnis taj postupak. Od samog nacina topljenja secera,...
 
Nazad
Vrh