Bolesti golubova

dino

Član
Učlanjen(a)
22 Okt 2010
Poruka
155
U ovoj temi mozemo pisati o bolestima kod golubova.Meni se kod golubova pojavila vrtoglavica da li neko ima da mi kaze koji lijek da upotrijebim da bih to izlijecio.Jer vidim da se brzo shiri ta bolest. :cao: :cao:
 
dino je napisao(la):
U ovoj temi mozemo pisati o bolestima kod golubova.Meni se kod golubova pojavila vrtoglavica da li neko ima da mi kaze koji lijek da upotrijebim da bih to izlijecio.Jer vidim da se brzo shiri ta bolest. :cao: :cao:
Pre nekoliko godina sam prestao da se bavim golubarstvom tako da nisam bas u toku ali mi se cini da jos uvek nema leka za tzv."vrtoglavicu" ali postoji vakcina kao preventiva.
Nisam nikada imao tu bolest u svom jatu ali sam imao prilike to da vidim kod drugih golubara i posledice su na zalost bile katastrofalne.
 
Tu postoje dve stvari . Paramiksoviroza ili kuga i nervni oblik salmonele.
To su različite stvari ali rešavaju se vakcinacijom. Kada dođe do bolesti mrka kapa. Za kugu nema leka. a salmonela može samo da zamaskira stanje i da ptica ostane kliconoša. U svakom slučaju ja bih odustao od lečenja.
 
Pozdrav svim golubarima na forumu.Do danas nisam ni znao da postoje teme vezane za golubarstvo na ovom forumu.Golubarstvom
se bavim 21 godinu,pa tako sam stekao i solidno iskustvo u vezi sa bolestima golubova.Nikada za ovih 21 godinu nisam vakcinisao golubove.Sto se tice"kuge"((paramiksoviroza),"posetila" je moj kavez samo 2 puta do sada.Prvi put kada sam bio u vojsci93'~razlog
losa higijena u kavezu.Drugi put 97' god. kada sam imao315 golubova letaca +30 pari priplodnih golubova~razlog,prevelika guzva u kavezu i naravno losa higijena.Kako izbeci bolesti u kavezu:1.drzati onoliki broj golubova,koliko to prostor dozvoljava;2.redovno cistiti kavez
 
3.svaki dan sipati svezu vodu u pojilice,a jednom mesecno davati beli luk u vodu(drzati 7 dana u pojilici);4.najstroza selekcija golubova u odabiru za priplodni materijal.To podrazumeva kvalitet u zavisnosti od rase goluba i zdravstveno stanje njegovih predaka,same jedinke i njegovih(njenih) potomaka.Takvom selekciojom,odrzavanjem higijene i neubacivanjem golubova sa strane
(ili ako mora da se ubaci nova krv,da to bude kontrolisanog porekla)~postize se zdravlje u kavezu.
Zamalo da zaboravim najvaznije pravilou golubarstvu:nikada ne leciti bolesnog goluba,vec ga jednostavno radikalno odstraniti iz kaveza! To su neka moja iskustva koja za sada daju izuzetno dobre rezultate.
 
Imam problem sa golubovima ;tokom sezone leženja desi se da nekoliko jedinki ugine a uginule jedinke manifestuje skoro potpuni gubitak belog mesa na grudima .
Ako neko zna zanima me koja je bolest u pitanju i kako se leči ?!
Napomena ; obekti se redovno čiste a hrana je raznovrsna i čista .
Hvala !
 
@bezec.To je neka vrsta salmonele.Golubari je obicno lece antibioticima,palitrex,streptomicin u vodu itd...Ne znam koliko je to pametno obzirom da je to prenosna i nasledna bolest.Moje skromno misljenje je da je najbolje ukloniti bolesne golubove iz kaveza,kao i njihove roditelje,detaljno dezinfikovati kavez a dalji rad i golubarstvo nastaviti sa genetski zdravim golubovima.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh