Redukovana obrada

Malopre sam u temi podrivači spomenu mog drugara koji ima Agromerkur sa pet radnih organa bez rotora ili tanjirače iza.On je svoje parcele jednom istanjirao ,a potom prešao na 40cm dubine sa tim podrivačem.Na proleće planira da ide sa setvospremačem i onda seje.Jako me interesuju prednosti i mane takvog sistema obrade.Konkretno jer će u trakama biti dubina 40cm a pored tih traka 10cm.Kako će se usev pokazati jer je nemoguće da se sve seme uloži baš u te duboke brazde.
 
Što se toga tiče imam iskustvo od ove godine.Jest da nije podrivano ali je sejano na prolećno tanjiranje i bilo je dobro.Samo jednu parcelu sam imao posejan kukuruz a na ostale je bio suncokret.
Ako uspem da kupim (ili napravim) podrivač mislim da ću i ja raditi slično .Prvo bi išao podrivač pa onda tanjiraču.
 
Postoje tri osnovna pitanja u svakom vidu obrade zemljista : 1. Sta sa biljnim ostacima?
2. Da li koren moze da se razvija u zemljistu?
3. Pozicioniranje Fosfornih i Kalijumovih djubriva?


Dalje vam ostavljam na mastu , kad kad budem uhvatio vise vremena za pisanje ,kuckamo se. Pozdrav!
 
Već sam negde pisao,posle kukuruza bi išao oranje.Problem sa kalijumom nemam a fosfor ?
 
Malopre sam u temi podrivači spomenu mog drugara koji ima Agromerkur sa pet radnih organa bez rotora ili tanjirače iza.On je svoje parcele jednom istanjirao ,a potom prešao na 40cm dubine sa tim podrivačem.Na proleće planira da ide sa setvospremačem i onda seje.Jako me interesuju prednosti i mane takvog sistema obrade.Konkretno jer će u trakama biti dubina 40cm a pored tih traka 10cm.Kako će se usev pokazati jer je nemoguće da se sve seme uloži baš u te duboke brazde.

Ja sam tačno tako radio ove godine kao tvoj drug , tanjiranje ,podrivač 5 tijela na 40cm.Samo na proljeće nevjerujem da ću ići samo sjetvospremač ,nešto drugo ću smisliti .Možda ću dodati još dva tri tijela na podrivač pa preći još jednom ranije na 25-30cm sa razmakom tijela na jedno 30 cm ili nešto slično .Dobar gruber možda al koji ne izbacuje iz dubine na površinu. Slažem se sa tobom da će izmedju prohoda podrivača biti tvrdo . Još nešto da napomenem , iz ličnog iskustva znam da je dubina rada podrivača povezana sa usitnjenošću zemlje izmenju tragova. Konkretno sam primjetio da ako je otprilike dubina rada za trećinu veća od razmaka skoro da ne ostane neusitnjene zemlje izmedju , a to se da lako vidjeti samo treba začeprkati.
 
redukovana obrada zavisi mnogo od godine kakava ce biti, jedan stariji iskusniji paor ove godine na proleće je radio sojiste samo malom tanjiracom (to znaci max10-12cm posle sejao kukuruz i imao prinos 6.5t po jutru, e sad jer bilo padavina ili su neki drugi faktori u pitanju ko to zna, ali sigurno da je orao na prolece pa posle radio klasicnu predetvenu pripremu prinos po meni ne bi bio ni priblizno pomenutimm jer se dosta videlo na prinosu ove godine na zemljama koje su orane u Januaru.
 
Zetvene ostatke istarupati u jesen i razbaciti djubriva koja sadrze PiK zatim preci gruberom koji za radne organe ima "lastine repove-krila" koji mesaju povrsinski sloj zemljista i nema problema.
 
Pa drugo je kad su radni organi takvi da pokrivaju kompletnu širinu obrade.Kod podrivača nije tako_On recimo uradi 5 traka po 10cm širine a ostane 6 traka sa 30cm koje nisu obrađene na tu dubinu.Mislim da za takvu obradu treba dosta sreće da bi prinos bio dobar.Uostalom kako se isto može ukoreniti kukuruz gde je obrada ispod semena 40cm i 10 cm?Znam da je kod mene ove godine bilo razlike i u setvi gde sam išao sa kopljima na setvospremaču.Zato iduće godine idem prvi prohod sa kopljima,a drugi obavezno sa pačijim šaoama od 115mm koje pokrivaju i preklapaju celu širinu obrade.
 
Diklofen to pitanje dali sve uradi i mene je zanimalo pa sa otkopavao da vidim i ako imaju zaobljene moticice zemlja puca i rastresa se i izmedju otprilike ovako izgleda . Razmak izmedju opruga je 35 cm u osi voznje .
10fcnkk.jpg
 
Ja sam potpuni laik što se ovih novih načina obrade tiče.Ovde skupljam znanje.Kako misliš zaobljene motičice?
 
Mozda bi se problem unosenja P i K mogao resiti tzv djubrenjem na rezervu. Tj, ako usvojimo sistem da posle kukuruza oremo, zbog kolicine zetvenih ostataka, a za ostale radimo neki od sistema strip till, no till, podrivac+tanjiraca... u tom slucaju pre oranja unesemo djubrivo za narednih nekoliko godina. Skupo, ali efikasno!
 
Sto ne bi stavio neku cevku iza radnih organa sa nekim najobicnijim depozitorom na masini ?
 
Nesto mi nije najsrecnije resenje iza podrivaca staviti depozitore za djubrivo jer on najcesce ide na 40 ili vise cm u zemljiste,ato je preduboko za djubrivo da dospe na tu dubinu.
I klasican podrivac nije masina namenjena za predsetvenu obradu.
 
Samo sam naveo kao primer za podrivac si u pravu za gruber nisi, ko hoce da radi tako sta nacice resenje sigurno samo malo maste i volje .
 
Tema je redukovana obrada pa tu ide i jedna i druga stvar u obzir . Zaviri u post #52 .
 
Znas kako kazu moze biti,a i ne mora da znaci da idu zajedno,ali ja ih ipak nisam mesao mada mnogi misle da je njihova jedina razlika u dubini obrade ali grese.
 
fumgw3.jpg

Mene interesuje kako ovi radni orgni odrade.Ima li nekoga da je iza njih razgrtao da gleda obradu.
 
Nazad
Vrh