Redukovana obrada

ivanm

Član
Učlanjen(a)
25 Okt 2009
Poruka
606
Lokacija
Пожаревац и Гај (Ковински)
BRANKO, moderator, i moja malenkost smo poceli na pp malu diskusiju o redukovaoj obradi zemljista, pa rekoh, da se mozda ova tema inzense na forum.
Kakva su vasa saznanja ili iskustva na ovu temu?
 
Kako bi bilo najbolje uraditi redukovanu obradu u jesen sa klasicnim orudjima koje posedujemo?,ako se nestiglo poorati,recimo tanjiraca teska?
 
Zavisi koji je usev predhodno bio na parcelama.
Gde je sejana soja, psenica mislim da ne bih bilo problema.
Ali u kukuruzovini jos utabanoj od branja. :sta:
 
Ja ,a i mnogi iz mog sela ćemo morati da radimo redukovanu obradu,najverovatnije tanjiračama u proleće.Razlog nemogućnost oranja sada .Jednu parcelu na kojoj je bila pšenica sam uspeo pre 10-ak dana nekako da istanjiram i da donekle zatrpam tragove od propadanja kombajna.Najverovatnije ću u proleće morati još jednom da tanjiram i posle setvospremač.Parcela gde je bio kukuruz mi je problem ali će i ona verovatno biti u proleće nekolko puta tanjirana.
 
Прво прскање Агростемином,па ко има могућност да у једном проходу закачи гребер и иза њега плуг са више раоника за орање на 10 см дубине.
Наравно ако то тло дозвољава и временски услови.За ово није никад касно.
То што овакав начин обраде тла зову редукованом обрадом је у суштини прави начин обраде тла јер се дубоким превртањем тла ремети склад свег постојећег живог света у тлу,нарочито када су у питању земљишне бактерије и гљивице.
Дозвољена су сва оруђа и машине које имате .Важно је растрести тло и умешати ђубриво и жетвене остатке у тло.За остало ће се биљке саме снаћи,уз нашу помоћ,наравно.
 
kao prvo lepo bi bilo od urednika da temu premesti u podforum bliskih tema,ajde Branko daj malo tih informacija....kako to u Tamisu rade
 
Eh da... Ja obećah, pa zaboravih.

Dakle kad je bio dan polja u Starom Tamišu, bili smo član tellnet i ja tamo... Samo smo omašili dan, bili smo dan ranije pa ostadosmo bez svečanog ručka :haha:, ali zato je Bogdan Garalejić sve vreme posvetio samo nama dvojici.

Videli smo razne hibirde kukuruza i u klasičnoj obradi i u redukovanoj obradi (no-till i strip-till).
Po rečima Bogdana Garalejića razliku u ovoj godini nije moguće toliko uočiti, zbog velike količine padavina. Razlika se primećuje u suvim godinama.
U porastu i kondiciji biljaka kukuruza nije bilo razlike iznad zemlje.
Međutim korenov sistem je bio puno drugačiji kod biljaka na klasičnoj obradi, gde je bilo nekoliko jakih korenovih žila koje idu u dubinu i dosta sitnih žilica. Korenov sistem je bio izduženog oblika.
U strip-till obradi, tj obradi u trake, korenov sistem kukuruza je bio sa jednom do dve deblje korenove žile i sa ogromnim brojem sitnih žila, koje su uglavnom bile koncentrisane u gornjem sloju zemlje.
Zaključak iz toga je da u strip-tillu korenov sistem ima mnogo veću površinu upijanja i koncentrisan je bliže površini zemlje, što znači da se takvim načinom obrade postiže da zemlja sporije propušta vlagu ka nižim slojevima.
To je potvrdio i Garalejić, dodavši još i to da tako zemlja ima mnogo veću zapreminsku mogućnost zadržavanja vlage.

Inače od gomile hibrida koji su tamo bili u ogledu Deklabov iz grupe Fao 500 je izgledao kao najbolji, sa po 20 redova zrna.
 
@Deda Lala
Na koju dubinu bi trebao da ide gruber i kada bi tu operaciju bilo bolje raditi, sada ili na prolece?
 
Branko je napisao(la):
Međutim korenov sistem je bio puno drugačiji kod biljaka na klasičnoj obradi, gde je bilo nekoliko jakih korenovih žila koje idu u dubinu i dosta sitnih žilica. Korenov sistem je bio izduženog oblika.
U strip-till obradi, tj obradi u trake, korenov sistem kukuruza je bio sa jednom do dve deblje korenove žile i sa ogromnim brojem sitnih žila, koje su uglavnom bile koncentrisane u gornjem sloju zemlje.
Zaključak iz toga je da u strip-tillu korenov sistem ima mnogo veću površinu upijanja i koncentrisan je bliže površini zemlje, što znači da se takvim načinom obrade postiže da zemlja sporije propušta vlagu ka nižim slojevima.
To je potvrdio i Garalejić, dodavši još i to da tako zemlja ima mnogo veću zapreminsku mogućnost zadržavanja vlage.
Auuu, ajmo korak po korak ja malo teze kontam....

zemlja sporije propusta vlagu ka nizim slojevima...ima logike,ALI sta se dogadja kad "upekne zvezda" pa kad isusi taj povrsinski sloj:haha:a on skamenjen pa se jos brze sushi?!kakva onda vajda od tog razgranatog korena u povrsinskom sloju??
Zapreminska mogucnost zadrzavanja vlage:haha:pa zar nismo tezili da povrsinski sloj zemlje razbijemo kako bi sprecili evaporaciju vlage ( pluzenje,zatvaranje brazde u prolece)??I ugarenje izmedju ostalog radi se da bi se smanjila evaporacija tokom letnjih meseci. Zar ne...??
Ako je zemlja sabijena ne obradjena a opet kad upekne zvezda ima da se isushi dok kazes keks
 
Na nasim terenima godinama je koriscena klasicna obrada zemlje. Redukovana obrada je novijeg datuma (bar na nasim terenima) i verovatno ima svojih prednosti i mana kao i klasicna. Mislim da je Rabadzija postavio dobra pitanja na koja ce vreme i uporedni ogledi dati najbolji odgovor. Zato je, za sada, dobro da oni koji imaju iskustva i saznanja o redukovanoj obradi i uporednim ogledima iznesu svoje stavove, da nebismo morali svi da sticemo iskustvo na sopstvenoj kozi. Pzdrav :cao:
 
@Deda Lala

Eh, da samo imademo toliko komposta.

@ Rabadžija

Ja rekoh da ova godina nije merodavna za redukovanu obradu, jer je preobilna sa padavinama.
 
Rabadzija zaboravljas malc od biljnih ostataka, ispod toga je uvek tlo prilicno rastresito pocni malo imati poverenja i u neke prirodne procese ...

2rpflv9.jpg
 
2e4cies.jpg

JD sejalica za direknu setvu kukuruza. Pomocu ove sejalice mozemo posejati kukuruz , a da pri tome ne oremo njivu. Kao na primer u prolece pokosimo prvi kos trava , a zatim posejemo ovom sejalicom kukuruz. madjuredovim isprakamo travu totalnim herbicidom. Ja sam video ovakvu setvu pre 3 godine u blizini Ciriha. Sejalica kosta oko 16000e.

slika iz oglasa dragan82
Sta je ovde direktna setva?
 
@Goran IHC

Verovatno pogrešna slika.
Post je spojen: [time]1290720203[/time]
_________________________________________________
@zrancile

To je tzv. strip-till obrada. Obrađuju se samo setvene trake.
 
Otprilike, i ravna, bez brazdi.

Veći problem su "dobronamerni, ničim izazvani" prolaznici sa prikolicama punim repe...
 
Nazad
Vrh