Da li spaljujete žetvene ostatke

kiraj

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
29 Jan 2009
Poruka
12.955
Lokacija
Bašaid
Interesuje me kakva su vaša iskustva sa žetvenim ostacima.Do sad a nisam spaljivao žetvene ostatke iz dobro poznatih razloga.Posle branja kukuruza sam žurio da istanjiram parcelu kako je neko nebi upalio.
Sada imam još jedan razlog više da nepalim žetvene ostatke.Kazna za paljenje je 70000dinara (ako te uhvate).Ima tu još nekakvih priča ali nisu proverene informacije.
 
kiraj je napisao(la):
Interesuje me kakva su vaša iskustva sa žetvenim ostacima.Do sad a nisam spaljivao žetvene ostatke iz dobro poznatih razloga.Posle branja kukuruza sam žurio da istanjiram parcelu kako je neko nebi upalio.
Sada imam još jedan razlog više da nepalim žetvene ostatke.Kazna za paljenje je 70000dinara (ako te uhvate).Ima tu još nekakvih priča ali nisu proverene informacije.
a kako da te uhvate?
ima 10000 razloga da se "opravdas"!
 
Robert,
Nemožeš da se opravdaš kad te uhvati na licu mesta i još te slika.
 
ja ne palim godinama ali cu sledece god sejati kukuruz pa cu posle berbe morati staviti tablu zabranjeno paljenje dok ne stignem da poorem da mi nebi ovi sto pabirce zapalili posto im je to najlaksi nacin za sakupljanje
 
kiraj je napisao(la):
Robert,
Nemožeš da se opravdaš kad te uhvati na licu mesta i još te slika.
on moze da te kazni samo ako upaljacem/sibicom zapaljivas vatru,a sve dok ti stojis pored nje,imas izgovor da je kontrolises(vatru). ::namigivanje::
 
Kukuruzovinu sam palio do ove godine a sve zbog nemogucnosti zaoravanja velike mase.Ove godine sam resio taj problem sutra cu slikati da vidite resenje.Slamu sam obicno ili davao nekom za baliranje ili sam je posle tarupiranja zaoravao mada se desavalo da neko zapali ili da predje vatra sa necije njive.Paljenje zetvenih ostataka je lose po zemljiste ali ima i svojih dobrih strana za one koji seju u monokulturi,unistavaju se bolesti i stetni insekti.
 
Jedan čovek je upisan samo zato što je stao pored njive koja je bila upaljena(znači, nije palio, niti je išao sa plugom i šibicama na njivu da pali),naišla kontrola i skljoc, i sad čeka da vidi šta će biti, a kazne ogromne.
Inače sada zbog pojačanih kontrola primetio sam da ljudi samo kresnu šibicu i pobegnu sa njive, jer se boje da ne budu kažnjeni, a vatru niko ne kontroliše, što je mnogo gore nego pre, kada su ostajali na njivi dok sve ne izgori i kontrolisali. ::namigivanje::
______________________
Ajde Rale02 , deder objasni svoju inovaciju :cao:
 
Farmer II je napisao(la):
Jedan čovek je upisan samo zato što je stao pored njive koja je bila upaljena(znači, nije palio, niti je išao sa plugom i šibicama na njivu da pali),naišla kontrola i skljoc, i sad čeka da vidi šta će biti, a kazne ogromne.
Inače sada zbog pojačanih kontrola primetio sam da ljudi samo kresnu šibicu i pobegnu sa njive, jer se boje da ne budu kažnjeni, a vatru niko ne kontroliše, što je mnogo gore nego pre, kada su ostajali na njivi dok sve ne izgori i kontrolisali. ::namigivanje::
______________________
Ajde Rale02 , deder objasni svoju inovaciju :cao:

Kod nas pričaju da je jedan paor "uhvaćen" na delu i da na toj parceli neće dobiti subvenciju i pride neka finansijska kazna.Ne znam jel tačno ali tako se priča.I ako nije istina bar je dobra priča za nauk.Bar kod nas vidno je primetno da se mnogo manje pali.
Ja sam ove godine samo jedno kukuruzište zapalio zbog toga što je bio polegao pa smo posle berbe skupili još dve petotonke.
Inače kako nema stoke mnogo i ne bacamo stajsko đubre i to malo organske materije što se upali a ne zaore degradiraće zemlju u skorijoj budućnosti da nismo ni svesni koju štetu ćemo napraviti sami sebi!!
Zašto je (uglavnom) najbolja zemlja u ataru jednog sela baš oko samog sela??
Moje mišljene da je ljudima u prošlosti (100-200 god) bilo lakše da izbacju stajsko đubrivo bliže kućama nego da vuku kilometrima ,pa su nesvesno blizu sela obogatili zemlju koje posledice(pozitivne) i mi osećamo.
Sa paljem njiva kao smo "naučili" možemo doprineti samo bržoj degradacij ,humus se iz godine u god. smanjuje.
 
Slažem se da je paljenje kukurzovine štetno, ali šta čovek da uradi ako NE MOŽE (čitaj nema s' čim) da zaore masu? Da ostavi neuzorano i neobrađeno? Ja sam ove godine pokušao da zaoravam kukurzovinu i ne ide. Prvo je bilo suvo pa se naroguši i posle par desetina metara plug u vazduhu a ispod njega breg od zemlje i kukurzovine. Onda sam čekao da pokisne pa da se malo slepi kukurzovina za zemlju (i dočekao da sad šlajfujem ko nikad), i ni tako nisam mogao. Ide bolje nego suvo ali i tako se isto desi samo što je sad malo veće rastojanje između dva zagušenja. Onda sam skinuo crtalo pa je bilo malo bolje ali i tako se na prohod desi nekoliko puta ista situacija. Sad sam skinuo i točak i ostaje još samo da skinem celu brazdu ako opet bude gušilo. Ja znam da će te sad reći istanjiraj, uzmi bolji plug itd. Sve ja to znam, ali jednostavno nisam u mogućnosti.
 
DUKEJ > nisam stari orac, pre bih rekao da sam amater , ALI da znas da sam bez problema zaoravao tuluzinu posle VERSIDBE, bez tarupanja,a sejao sam KWS GRECALE za silazu (samo sto ga nisam silirao) - gustina 65.000/ha, dakle mase samo tako. Rakovica 60 + 2brazni LEMIND plug bez crtala i tocka.Samo pratim kako je isao kombajn i to je to.
Svi mi zivimo u istoj drzavi i trebamo da postujemo kad neko kaze - nisam bio u mogucnosti, ALI trebas da znas sta si izgubio,a verujem da nisi znao >> koliko se zrna skine isto toliko ima i tuluzine, a ona ima 1% azota - tako kazu iz savetodavne sluzbe. Dakle 7tona zrna=7 tona tuluzine = 70 kg N=200kg uree= 4dzakova x (ispravi me)1200din=4800din. Dakle otislo u oblak azota za 50 evra + sto si izgubio sve ostale prednosti koje sobom nosi zaoravanje.
Ja licno zaoravam, pa makar pola ostalo preko brazde, nema veze istrulece za dogodine...
 
Od ove godine ne spaljujem zetvene ostatke, na Z-142 sam ugradio secku i sve seckam a kukurzne ostatke zaoravam odove godine sa Lemkenom opal 90 plugom obrtacem :ppozdrav:
 
ivanm je napisao(la):
DUKEJ > nisam stari orac, pre bih rekao da sam amater , ALI da znas da sam bez problema zaoravao tuluzinu posle VERSIDBE, bez tarupanja,a sejao sam KWS GRECALE za silazu (samo sto ga nisam silirao) - gustina 65.000/ha, dakle mase samo tako. Rakovica 60 + 2brazni LEMIND plug bez crtala i tocka.Samo pratim kako je isao kombajn i to je to.
Svi mi zivimo u istoj drzavi i trebamo da postujemo kad neko kaze - nisam bio u mogucnosti, ALI trebas da znas sta si izgubio,a verujem da nisi znao >> koliko se zrna skine isto toliko ima i tuluzine, a ona ima 1% azota - tako kazu iz savetodavne sluzbe. Dakle 7tona zrna=7 tona tuluzine = 70 kg N=200kg uree= 4dzakova x (ispravi me)1200din=4800din. Dakle otislo u oblak azota za 50 evra + sto si izgubio sve ostale prednosti koje sobom nosi zaoravanje.
Ja licno zaoravam, pa makar pola ostalo preko brazde, nema veze istrulece za dogodine...
Lakse se zaorava netarupana tuluzina nego tarupana
 
Nazad
Vrh