Da li spaljujete žetvene ostatke

Mogu da razumem kada neko zapali kukuruziste.
Ali ne shvatam zasto pale strnjike. Pisao sam vec da mi izgorelo 25-26ha strnjista.
Zato sam kukuruzista tanjirao odma posle kombajna kako ne bi izgorelo. I bolje bi bilo da mi je gorelo kukuruziste nego strnjiste.
 
Vec 5-6 godina izbegavamo ja i cale da palimo i strnista i kukuruzista. I zbog stete koju bi naneli zemljistu a i zbog potencijalnih kazni, jer cesto izlazi na lokalnoj televiziji da ce se pisati kazne itd. Mada iskreno dok se palilo manje bilo raznoraznih insekata, bolesti itd, mada na tome verovatno mozemo i zahvaliti stvaranjem novih sorti i hibrida koje su podloznije bolestima zarad veceg prinosa. Strinista ne palim jer mahom pokupim slamu, a gde ostane pretanjiram i lakse se zaore. A nameracio sam se da upalim 2ha kukuruzovine pre ovih kisa gde mi je i bio najbolji kukuruz jer zaista ima dosta mase priblizno prosloj godini (i ako je prinos bio oko 5t/ha) a moji plugovi su relativno niski i nemam dodatke tipa deflektori i predpluznjaci. Medjutim nakon ovih 60-tak litara sam odustao nadam se da je slepilo koliko toliko masu i da ce to dosta lakse ici.
 
Evo ga "Mali Rus" u kombinaciji sa jednobraznim Olt Alkarom 16 cola....
Pokriva pa samo poliva, a vidi se da je bilo mokro, pa proklizavalo, negde sam morao celom duži da držim blokadu, a još ni točak na plugu nemam...
Negde početkom Decembra....

19-12-14_1209.jpg

19-12-14_1210.jpg


Tako da priča, ne može i guši se, zaista "ne pije vodu"...
 
Bez uvrede kolega ali ova količina žetvenih ostataka je mala a to se vidi po tome da ima gole zemlje, kod mene to bude kao jorgan, nemožeš videti nigde zemlju od mase.
 
Ma odavno sam prestao da se vređam, i ovde i drugde, a mase ima koliko ima, nisam je ni dodavao a ni oduzimao, još sam uslužno i orao, njiva nije moja...
Jedino ove slike se setih, apropo konstatacije gore pomenute, a sve u odbranu (mog ličnog) stava da je (ipak) bolje (korisnije) zaorati žetvene ostatke nego ih spaljivati...
Mogu reći i ovde da je "gazda" hteo da pali, ali mu vremenske prilike nisu dozvolile...
Pa se čudio kako to uopšte i ide oranje, jer on godinama nije zaoravao, već isključivo palio, i bio je skeptik povodom mojih tvrdnji da će oranje biti OK, i bez obzira što nije zapalio....
 
20.11.2010.

Mjesec dana ranije zmaj povrsio kukuruze (koliko tona zrna, koliko mase u to ne ulazim nisu moji kukuruzi u pitanju), ja sam kukuruzovinu pomalcirao dvorednim ZMAJ malcerom (tarupom sto bi vi rekli) i odmah drugi dan krenuli u oranje.



Ovdje se vidi jedan slog zavrsen a dolje u cosku se vidi 549 u oranju:


Sto kaze kolega, sve se moze kad se hoce. To sto vi ne zelite malcirati kukuruzovinu je drugi par opanaka. Ameri koje spominjete vecinom malciraju svu masu ili ju tanjuraju prije daljnje obrade. Ono malo sto sam vidio da oru to ne lici na oranje pola viri napolje...

Vec godinama ne palimo nikakve zetvene ostatke, sve se uspjesno zaoravalo i s 549 i 2x12" plugom a sad kad se ide s 3x14" nema opravdanja za nezaoravanje mase.
 
Rekao bih kolega da je ovde kiša napravila dobar posao,slepila za zemlju?Kukuruzovina kad nakisne tj kad često kisne vrlo brzo se zalepi za zemlju i počinje da trune takvu može da zaore svako.A onu suvu u masi posle kombajna jako teško...
 
Da nije pomalcirana mogla je kisnuti do proljeca, s malim plugom ju nikad ne bi zaorao ovako fino. Inace, orano je po slaboj kisi (vise sumaglica). Tabla 10ha ravno, 60% table ravno ostatak na finom nagibu. 46 sati nismo gasili traktor, orali brat i ja na smjene. To nikad necu zaboraviti. Tocno zbog ove njive je kupovan veci traktor, bilo nam zao 549.

Ima nesto i u tome da se suha teze zaorava al mi nitko ne moze reci da pomalcirana kukuruzovina stopa plug. To nema sanse nikakve samo sto je malciranje trosak vremena, goriva, ovoga, onoga i onda se cude neki sto izoravaju kukuruzovinu staru 2-3 sezone... Da je ta kukuruzovina bila pomalcirana, garant se ne bi izoravalo nista.
 
Jeste, ali štrucka mnogo ako se osuši... :osmeh: A i potrebna je kadra tanjirača, ko je ima super ko je nema plati. Ja plaćao 7 godina, a onda ove godine presušio novčanik i tu pada sva diskusija šta je bolje...
 
Ne znam kakva je tu zemlja za obradu al ovdje sto sam imao prilike vidjeti kolege s tezim tanjuracama od moje u kukuruzovistu ne sasjecka masu nista samo ju uzmjesa sa zemljom a citava kukuruzovina tesko trune.

Malcer je broj 1 za te stvari a tek onda neka teza tanjuraca koja ima sile da sasjece stabljike a ne da ih samo uzmjesa sa zemljom.

U biti sve je bolje od paljenja. SVE.
 
Ja sam potanjirao neka kukuruzista, sto ce se orati. Ali to je svega 1,2ha.
I to sam mogao ovako, nego bi zapalili.
A niko j kukuruz pa se njiva zeleni,sad ne znam koliko kukuruz ima efekta u zelenisnom djubrivu.
 
KAo djubrivo efekt nikakav, sto je uzeo iz zemlje to vracas, nije usvojio nista sa strane. samo ce se zemlja lakse orati. jedne godine smo rasipacem tako posijali neke stare kukuruze pa su narasli kao suma. al se moglo orati i bez raonika... Da se vidio neki efekat - nije a bas su gusti bili i visoki kao hauba na 539.
 
Ja zaoravam sve već 6-7 godina. Pre su moj stric i otac to palili. Primetio sam da je oranje sve lakše i lakše. Nema više da se zemlja kaiša iza pluga. Bez obzira da li je kišna ili sušna godina zemlja više nije stegnuta.Samo ako nije kišna zima sledeće godine nađem kukuruzovinu skoro netaknutu (malo potamnela) a ako je kišna onda baš dobro istruli. Mada sam jedne godine prskao kukuruzovinu sa Unikerom i sledeće oranje je bilo skoro bez ostataka kukuruzovine. Čak i stabljike su istrulile oko 80%. A prošle godine sam bacio ureu ali verovatno zato što je bila sušna i zima i proleće (iako je oranje bilo po dosta vlažnom zemljištu) nije bilo nikakvog efekta. Po meni je bolje ne spaljivati ostatke. E sad kako ko može pa neka ili tarupira ili tanjira pa posle zaorava ali u suštinu je isto jer se ta masa vrati u zemlju i koliko toliko će zemlja će biti rastresitija. A sad da li se tako đubri? To je za nekog iz struke ko će tačno sa raznim analizama dati tačne podatke da li se ili ne zemlja popravila. A što se tiče zelenišnog djubrenja ima mnogo drugih biljaka koje služe u tu svrhu.
 
Na netu Sam nasao podatak da I suncokret moze posluziti za zelenisno djubrenje.
Ali nisam ostavio za strnjista.
 
Nazad
Vrh