Da li spaljujete žetvene ostatke

Cuvamo useve,jos treba da cuvamo i zetvene ostatke na njivama...
 
Jesi radio analize na tim parcelama zadnjih 5-10 godina?
Sta ti se dogadja sa humusom?
Da li djubris stajnjakom te parcele?
Palim samo kukuruzista.Slamu zaoravam da bi održao humus.Dok smo svi sve palili nije bilo takvih boleština na pšenici, crvenila na kukuruzu,sovica (zicnjaka),crva i plamenca.....na njivama gde sam palio redovno analize traže uglavnom samo azot a kalijuma ima za izvoz.
Palicu dok sam živ ili ne odem na robiju.Palim kontrolisano i ne idem sa njive dok se vatra ne ugasi.
 
Na nepaljenom kukuruzistu, pa potom secerna repa imao sam napade pipe i sovica 2x. Kada se zapali sovica nema, a pipe ima ali imam utisak manje.
 
Kukuruziste je greota paliti,pogotovo ako se seje suncokret,jer je suncokret biljka koja najbolje koristi zetvene ostatke,a pogotovo od kukuruza.
 
Kod nekih su problem garavi koji pale zbog pabirčenja a kod mene su problem isključivo piromani.Danas sam baš bio svedok gde je zapaljena pokošena ardala od njive bez ikakvog zaštitnog pojasa oko parcele u vidu brazde pluga ili tanjirače već je zapaljeno i zdravo đaci odoh kući.Vatra je uhvatila trsku u kanalu pa prešla na drugu stranu i uhvatila strnjiku pa još i jak vetar pomogao da se vatra lepo prebaci i u drugu duž na strnjiku i ode sve što se našlo na putu.
 
Palim samo kukuruzista.Slamu zaoravam da bi održao humus.Dok smo svi sve palili nije bilo takvih boleština na pšenici, crvenila na kukuruzu,sovica (zicnjaka),crva i plamenca.....na njivama gde sam palio redovno analize traže uglavnom samo azot a kalijuma ima za izvoz.
Palicu dok sam živ ili ne odem na robiju.Palim kontrolisano i ne idem sa njive dok se vatra ne ugasi.


100% si u pravu i ja tako praktikujem. Pokazalo mi se da sam na jednom delu pre par godina zapalio i ostane deo njive nezapaljen, sve zaorem i posejem ponovo kukuruz i zlatica mi napravi haos samo na tom delu gde nije paljeno bilo a gde je cista njiva kukuruz bio odlican.

Ove godine sreca u onu oluju sto je bila oduvalo sve sa njive pa nisam imao sta da palim i cistim :osmeh:

- - - - - - - - - -

Kod nekih su problem garavi koji pale zbog pabirčenja a kod mene su problem isključivo piromani.Danas sam baš bio svedok gde je zapaljena pokošena ardala od njive bez ikakvog zaštitnog pojasa oko parcele u vidu brazde pluga ili tanjirače već je zapaljeno i zdravo đaci odoh kući.Vatra je uhvatila trsku u kanalu pa prešla na drugu stranu i uhvatila strnjiku pa još i jak vetar pomogao da se vatra lepo prebaci i u drugu duž na strnjiku i ode sve što se našlo na putu.

Napravili su veliki problem sa tom zabranom spaljivanja pa ljudi koji nemaju ozbiljnu mehanizaciju a nemaju dovoljno para da plate da im neko uredi primorani su da spale ostatke kako bi pripremili zemljiste za psenicu. Usled straha da im na svu muku neko ne bi naplatio jos i kaznu zapale i odu i onda eto belaja. Dok je bilo kontrolisano nije bilo toliko pozara i nesrecnih slucajeva i u suprotno me ne moze niko ubediti.
 
Upravo tako dok se palenje radilo u kontrolisanim uslovima nije bilo problema. Sada ljudi zapale pobegnu i onda predje na susednu parcelu i eto belaja.
 
Ja sam pokusavao da zaoravam kukuruzovinu, nikada sem jednom kad je bila oluja kao ove godine mi nije uspelo, o prosloj da ne pricam...imt756 je plug vk, nemoguca misija je zaorati ostatke, zitne da ali opet sa seckom....tako da je vatra jedino resenje
 
757.20 npr, pa kada mu je tesko 3 spora i gas. Zaorace bolje ali kada ima puno mase opet ne moze, imas otezanu setvu sledece godine.
 
Za početak 757.Do sada kod mene nije ni jednom zagušio, a bilo je prilike kada se oru bašte gde ne može kombajn ući pa se kukuruz bere ručno. Verujem da ima još kvalitetnijih ali i skupljih varijanti.
 
Ja i ovaj 756 vuce sa 3. spora, u ritskoj zemlji, gde zadruga skida glave sve na 3 ostaje i pucaju ne srafovi samo...bira se sat a ne dan kad ce da se radi, sa tim 757 bih ostao na pocetku njive! :sjasi:
 
Nazad
Vrh