Da li spaljujete žetvene ostatke

Ni u ludilu!!! :zli: Humus je dragocen, a naše zemlje su u glavnom siromašne humusom.
Dešavalo mi se ranijih godina kao i mnogima da mi Cigani spale kukuruzište. Oni to čine da bi lakše uočili klipove kukuruza koje berač nije uspeo da pokupi. Zato ja sada odmah za beračem istanjiram i time ujedno izmešam tulaj sa zemljom, pa se teže pali, a i preostale klipove uništim, tako da moju njivu pabirčari mimoilaze u svom piromanskom pohodu, a i lepše se ore kad tanjirača pokrje čapurje.
 
ДА додам,паљењем се уништавају површинске земљишне бактерије и гљиве све до дубине од 8-10 цм.Тај живи свет у тлу је тешко надокнадив,а јако је важан за живот биљака.

Сваки створен % хумуса доноси око 7-10 % приноса више минимално.О додатном арчењу новца излишно је говорити.

Хумус пије и до две литре воде.Нека буде само литар пута % хумуса у тлу.Може да буде занимљива математика?
 
Deda Lala je napisao(la):
ДА додам,паљењем се уништавају површинске земљишне бактерије и гљиве све до дубине од 8-10 цм.Тај живи свет у тлу је тешко надокнадив,а јако је важан за живот биљака.

Сваки створен % хумуса доноси око 7-10 % приноса више минимално.О додатном арчењу новца излишно је говорити.

Хумус пије и до две литре воде.Нека буде само литар пута % хумуса у тлу.Може да буде занимљива математика?
Zetveni ostaci su ::novac:: ako ih spalite , spaliliste ::novac::
Post je spojen: [time]1293656338[/time]
_________________________________________________
Samo na zitnu slamu ubacite 1% azota i zaorajte , na 1 h ima oko 5t slame prosecno
 
Tražeći podatke o hemisjkom sastavu stabljike kukuruza isčaprkao sam sledeći podatak :

Pepeo pšenične slame sadrži 14% kalijuma i 5kg fosfora, od ražene 20kg kalijuma i 5kg fosfora, a najveći sadržaj kalijuma je u pepelu suncokreta (ostataka), čak 25-35%.

Pitao bih cenjene stručnjake kao "deda Lala" i "Gariša", da li su ovi podaci tačni i da li to znači da se zaoravanjem žetvenih ostataka za ove količine obogačuje zemljište, a naravno paljenjem sve ode u .....?
 
paljenjem žetvenih ostataka gube se C, N, O, H. kalijum i fosfor ostaju u pepelu.
najveći problem je što se humus stvara od organske materije, koja se sastoji od prva četiri elementa.
 
ne znam tačno u procenat, ali znam da je pepeo od suncokreta izuzetno bogat kalijumom. mislim da sam pročitao negde da su ga ranije koristili kao kalijumovo đubrivo.
što se tiče pšenične slame, nije mi jasno u koliko kg slame ima 5 kg fosfora. inače pšenica zrnom iznosi najveći deo fosfora, a jako mali slamom.
 
Иване,да скратим причу,минералима из пепела треба неколико година да пострану доступни биљкама.
Паљењем жетвених остатака убија се живи свет на површини и непосредно испод површине тла и треба бар 3 године да се обнови,а тај живи свет прави хумус и чини да хранљиве матрерије из хумуса и раствора земљишне воде буду доступни биљкама.
Тачнио је да се понекад препоручује додавање дрвеног пепела у тло,али само понекад и то после озбиљне анализе тла,када је то неопходно ,из неки других разлога који нису тема ове дискусије.
 
Nisam se lepo izrazio ,a sve u želji da ostanom u temi.
Paljenje žetvenih ostataka ne dolazi u obzir, ako nekom nisu jasni agrotehnološki razlozi, neka mu bude razslog jer to brani zakon!!
Hteo sam, zapravo, da pitam koliko K se vraća u zemlju zaoravanjem žetvenih ostataka kukuruza i pšenice...
 
slama psenice sadrzi oko 0,5% kalijuma, 0,2% fosfota i oko 0,5% azota...podaci malo variraju, u zavisnosti od autora...
 
Svakako treba kod spaljivanja žetvenih ostataka imati u vidu da po pravilniku o registraciji gazdinstva vaše gazdinstvo zbog spaljivanja žetvenih ostataka može biti prebačeno u pasivni status tri godine, a to znači da za to vreme nemate pravo na nikakve subvencije i parcele sa tog gazdinstva dok ste u pasivnom statusu ne možete prebaciti na drugo gazdinstvo
Mislim da sa ovim treba biti veoma oprezan jer štete finansijske prirode mogu biti veoma velike.
Pozdrav!
 
agrosrce je napisao(la):
Svakako treba kod spaljivanja žetvenih ostataka imati u vidu da po pravilniku o registraciji gazdinstva vaše gazdinstvo zbog spaljivanja žetvenih ostataka može biti prebačeno u pasivni status tri godine, a to znači da za to vreme nemate pravo na nikakve subvencije i parcele sa tog gazdinstva dok ste u pasivnom statusu ne možete prebaciti na drugo gazdinstvo
Mislim da sa ovim treba biti veoma oprezan jer štete finansijske prirode mogu biti veoma velike.
Pozdrav!
A sta ako ti neko drugi zapali zetvene ostatke? Kod nas se to desava, cigani pabirce i zapale posle branja kukuruza.
 
ralekiraj je napisao(la):
agrosrce je napisao(la):
Svakako treba kod spaljivanja žetvenih ostataka imati u vidu da po pravilniku o registraciji gazdinstva vaše gazdinstvo zbog spaljivanja žetvenih ostataka može biti prebačeno u pasivni status tri godine, a to znači da za to vreme nemate pravo na nikakve subvencije i parcele sa tog gazdinstva dok ste u pasivnom statusu ne možete prebaciti na drugo gazdinstvo
Mislim da sa ovim treba biti veoma oprezan jer štete finansijske prirode mogu biti veoma velike.
Pozdrav!
A sta ako ti neko drugi zapali zetvene ostatke? Kod nas se to desava, cigani pabirce i zapale posle branja kukuruza.
To je stvarno bitno pitanje, često se dešava da neko drugi upali tuđu njivu, a ne može svako da stražari pored svojih njiva celu jesen....po meni trebalo bi kažnjavati lice koje pali, a ne njivu koju je upalio, sem ako je njegova
 
Primetio sam da mi je zemljiste tamnije nego kod komsija na vise parcela dali je to zato sto nepalim njive vec nekoliko godina?Redovno pored pluga koristim tanjiracu i setvospremac za obradu zemlje
 
ralekiraj je napisao(la):
agrosrce je napisao(la):
Svakako treba kod spaljivanja žetvenih ostataka imati u vidu da po pravilniku o registraciji gazdinstva vaše gazdinstvo zbog spaljivanja žetvenih ostataka može biti prebačeno u pasivni status tri godine, a to znači da za to vreme nemate pravo na nikakve subvencije i parcele sa tog gazdinstva dok ste u pasivnom statusu ne možete prebaciti na drugo gazdinstvo
Mislim da sa ovim treba biti veoma oprezan jer štete finansijske prirode mogu biti veoma velike.
Pozdrav!
A sta ako ti neko drugi zapali zetvene ostatke? Kod nas se to desava, cigani pabirce i zapale posle branja kukuruza.
znači nije kod mene samo takav slučaj
 
Nazad
Vrh