Da li spaljujete žetvene ostatke

Licno ja sam protiv spaljivanja b.ostataka , ove godine sam se malo opustio i nisam tanjirao (umesto garenja) pa sam istanjirao neposredno pre razbacivanja vestaka , a mnogo lakse se ore i zaorava, ako vec nemozemo da nadjubrimo zemlju u dovoljnim kolicinama onda daj barem nekvarimo i unistavamo sto imamo :D tanjiranje slame me kostalo oko 700din/h
 
ivanm,bravo za precizno izlaganje,licno nikad nisam spaljivao dodajem ureu i mesano,ove godine nisam mogao pa sam pazario trobrazdni prevrtac, ZAORAVA KO OD SHALE
 
I napisao ;ove godine sam se malo opustio i nisam tanjirao (umesto garenja)
Sto znaci da negarim nego primenjujem TANjIRANjE umesto garenja kao i mnogi jer je jeftinije i brze a inicira korove da niknu i rastu sto dalje omogucava da se isti unistavaju na neki nacin ( necu ti reci koj i sto) .
Da skoro svake godine gde mi psenica istanjiram i kad korov izbije prskam glifosatom , naravno ako imam ::novac:: mogucnosti kao sto ove godine nisu bile :zli: :zli:
 
Ko spaljuje zetvene ostatke po mani nije dobar sa matematikom....kod zitarica odnos zetvenih ostataka i prinosa je oko 1:1. Sto znaci da sa prinosom od 5t/ha dobijemo toliko slame, to sadrzi oko 25kg cistog azota, i kalijuma i 10 kg fosfora...neka preracunaju koliko min. djub. treba da se to vrati u zemljiste. Plus da ne gubicima humusa...
 
u vidu pepela koji zakiseljuje zemljiste, a takvoj sredini su tesko pristupacni biljkama... ::namigivanje::
 
Koliko ja znam to je kaznjivo zakonom.a ija nemam vremena za to.treba neko da kosi 3,6 hektara deteline.
 
Nepalim vec 4-5 godina njive sve se zaorava.Ako uzmem nesto pod arendu da je zapusteno bilo pa bude prljavije prve godine onda upalim.
 
da li ste procitali pravilnik za subvencije:haha:
izmedju ostalog......automatsko brisanje tj.prelazak u pasivan status izmedju ostalog:

jednom u 5 godina raditi analizu zemljista...
Ako Vas neko prijavi i dokaze se da ste palili zetvene ostatke i pored zabrane ministarstva

......pa ko voli nek izvoli......
 
Rabadzija je napisao(la):
Ako Vas neko prijavi i dokaze se da ste palili zetvene ostatke i pored zabrane ministarstva
.....pa ko voli nek izvoli......

A vazda se nađe neki "dobronamerni sused"... ::namigivanje::
Ja takođe ne palim ž.o. već zaoravam. Kukuruzovinu prvo platim da mi se istarupira i posle oranje ide kao od šale.
 
Pa sigurno nije lako kao zaoravanje sojišta npr. ali mnogo je lakše nego kad je kukuruzovina neistarupirana.
Sutra i prekosutra ću iskusiti i to kako ide zaoravanje ž.o. po blatu. ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh